Akciové fondy

Akciové fondy vyžadují pevné nervy a trpělivost. Zájem vzbuzují především u dynamických investorů, kteří jsou schopni ustát dlouhodobý sestupný trend a nebojí se podstupovat riziko. Odměnou jim je vysoký potenciál zisku.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Podílové fondy
17/1/2021 1:00 AM

Podívejte se na nejdůležitější informace o akciových fondech a zjistíte:

  • Do čeho investují akciové fondy?
  • Proč se do akciových fondů investuje na dlouhou dobu?
  • Co je to měnové riziko?

Díky odpovědím na výše zmíněné otázky se s akciovými fondy seznámíte natolik, abyste dokázali zhodnotit, zda-li jsou pro vás vhodnou a zajímavou investicí.

Do čeho investují akciové fondy?

Akciové fondy investují převážnou část prostředků do akcií českých nebo zahraničních společností. Jednoznačně nejoblíbenější jsou mezi investory americké akciové trhy. Firmy jako Microsoft, Starbucks či Apple lákají na pravidelný a velmi vysoký výnos. Ovšem pozor - na akciových trzích může být občas pěkně horko a platí zde, že akcie mohou dlouhou dobu velmi silně růst, ale pak mohou znenadání odepsat ze dne na den i několik procent. Proto jsou akciové fondy ty nejvíce volatilní fondy ze všech.

O tom, jak moc je fond rizikový, rozhodují země, sektory a obor podnikání, do kterých investuje. Při výběru fondu se vždy podívejte do statutu fondu na jeho investiční strategii. Zpravidla platí, že akcie více kolísají u rozvíjejících se trhů než u trhů rozvinutých.

Proč se do akciových fondů investuje na dlouhou dobu?

Akciové fondy jsou ideální volbou pro investory, kteří hledají investici na dobu 5 a více let. Ptáte se, proč je investiční horizont tak dlouhý? Vysvětlení je jednoduché. V krátkém období burzovní hodnoty jednotlivých akciových titulů kolísají. Historicky však propady střídají růsty, které jsou schopné více než vynahradit předcházející pokles hodnoty. Akciové trhy dlouhodobě rostou a právě to je hlavní důvod, proč jsou dobrou investicí.

Stále však platí, že investor by měl být připraven na významné poklesy celého trhu, a to až o několik desítek procent po dobu několika let. Udržet v takové situaci nervy na uzdě opravdu není jednoduché. Dlouhý investiční horizont minimalizuje riziko, protože během něj akcie projdou několikrát cyklem poklesu a růstu. Akciové fondy jsou v dlouhodobém horizontu nejziskovější, nicméně pro investora představují nejvyšší úroveň rizika.

Co je to měnové riziko?

S investováním do akciových fondů je spojeno měnové riziko. Toto riziko nesou investoři fondu, který investuje do akcií firem na zahraničních burzách. Peníze investora jsou v takovém případě před nákupem akcií směněny do cizí měny, což může být v případě kolísání kurzu riskantní. Pokud se chcete měnovému riziku vyhnout, vyberte si takový fond, který je proti němu zajištěn. Tuto informaci najdete ve statutu fondu.

No items found.