AliExpress (ceny, kvalita zboží, reklamace, doprava)

Internetový obchod AliExpress je hitem posledních let, který přivedl tisíce lidí z Česka k nakupování online. Na jeho stránkách lze sehnat téměř cokoliv a za pár korun. Jak na AliExpressu můžete nakupovat vy a na co byste si měli dát pozor?
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Tipy
17/1/2021 1:00 AM

Z jakého důvodu jsou lidé z AliExpressu pobláznění?

AliExpress je čínský internetový obchod, který sdružuje tisíce dodavatelů a umožňuje tak zákazníkům nakoupit v podstatě jakýkoliv druh zboží za nejnižší možné ceny. Nalezneme tady přes 100 milionů různého zboží – od praktických věcí do domácnosti, elektroniky, kosmetiky či nespočtu oblečení a doplňků až po naprosté bizarnosti.

K praktickým nákupům můžeme zařadit hodinky, které zde pořídíme i za 1 až 2 dolary, doplňky do kuchyně, jako jsou chrániče prstů nebo originální sítka na čaj.

Na AliExpressu se dá také koupit spoustu příslušenství k elektronice – propojovací kabely, adaptéry či sluchátka (i bezdrátová) jsou zde extrémně levná.

Bílá bezdrátová neznačková sluchátka, která mají na AliExpressu za velmi levných 117 korun.
Neznačková bezdrátová sluchátka se tu prodávají za 117 korun.

Jak to, že je zboží tak levné?

AliExpress spojuje zákazníky přímo se svými prodejci, kteří tak ušetří za pronájmy prodejních prostor a odesílají zboží rovnou ze skladů za velkoobchodní ceny. Navíc se jedná převážně o čínské prodejce, výroba zboží je tedy velice levná.

Jaké zboží je na AliExpressu nejvýhodnější kupovat?

Vyplatí se hledat hlavně již zmiňované drobnosti do domácnosti, elektroniku a příslušenství k ní:

  • Najdeme tady například obrovskou škálu krytů na všechny typy telefonů za pár desítek centů.
  • Do domácnosti zase nepřeberné množství dekoračních předmětů od ozdobných povlaků na polštáře až po balonky ve tvaru jídla.
  • Dalšími druhy levného zboží, navíc s takřka nekonečnými možnostmi výběru, jsou módní doplňky a šperky (ty tady lze pořídit doslova za několik korun) a samozřejmě oblečení pro jakoukoliv příležitost i roční období.

Nijak zvlášť se naopak nevyplatí zde nakupovat větší nábytek, koberce, drahou elektroniku (například smartphony) a všeobecně drahé věci. Nejen, že u těchto položek je vyšší poštovné, ale ani cena zpravidla není o moc nižší než při nákupu v klasickém obchodě, kde si navíc můžeme zboží prohlédnout, vyzkoušet a případné reklamace řešit osobně a v rodném jazyce.

Při hledání se vyplatí být trpělivý, protože na AliExpressu můžeme vypátrat opravdu jedinečné kousky za pár desítek korun.

Jak nakupovat na AliExpressu?

Stačí navštívit web AliExpressu a začít nakupovat. Stránky obchodu jsou přeloženy do 11 různých jazyků, mezi kterými však čeština není.

Máme možnost si nechat stránky přeložit do českého jazyka přes Google Translator, bude se ale jednat o strojový překlad. Ten nám tedy může pomoci s orientací na stránkách, u popisků produktů už však musíme zapojit notnou dávku fantazie, aby dávaly trochu smysl. V případě potřeby lze změnu vzít snadno zpět.

Návod, jak si češtinu nastavit, je například v tomto videu:

Ceny si můžeme nastavit tak, aby se nám zobrazovaly v českých korunách. Tato možnost slouží hlavně pro náš vlastní přehled, při dokončování objednávky se celková suma bude už zase objevovat v amerických dolarech.

Další nutnou náležitostí k objednávání je mít zde založený účet, ten však lze zařídit během několika minut. Stačí se prokliknout na oficiální stránky obchodu, tam kliknout na tlačítko Account a pak na tlačítko Join. Po vyplnění údajů je ještě potřeba přihlásit se na náš e-mail a potvrdit odtud naši novou registraci na AliExpressu.

Výhodou objednávání na tomto internetovém obchodě je, že i když nám poskytuje velkoobchodní ceny, můžeme zboží objednávat i po jednom kusu. Minimální počet kusů objednaného produktu tedy většinou není stanoven. Maximum je pak zpravidla 100 kusů.

Jak na AliExpressu vyhledávat zboží? 

Vzhledem k obrovskému množství nabízených produktů je důležité umět v nich vyhledávat. Hned na úvodní stránce najdeme sice rozdělení do jednotlivých kategorií, na procházení veškerého zboží, které je v nich nabízeno, bychom ale potřebovali minimálně týdenní dovolenou. K efektivnějšímu vyhledávání se tedy budou muset i neangličtináři trochu skamarádit s angličtinou – nápomocný je jakýkoliv internetový překladač.

Vytoužené zboží stačí pak v anglickém jazyce zadávat do vyhledávače na AliExpressu heslovitě. Pokud například hledáme dřevěné hodinky, stačí do vyhledávače napsat “wooden watch”.

Je dobré využít i různé možnosti řazení zboží. Pokud máme velmi specifické požadavky na vyhledávané zboží, bude nejlepší ponechat možnost „Best match“ ("Nejpřesnější výsledek"). V případě, že hledáme spíše určitý druh zboží, kde jsme ochotni si vybrat mezi vícero designy, je velmi užitečnou možností „Price“, která vám seřadí vyhledávané zboží podle ceny.

Pokud se nechcete zabývat započítáváním poštovného, můžete také využít možnost rychlé volby „Free shipping“, která vám zobrazí pouze položky, u kterých je poštovné zdarma.

Jak si pohlídat, že nakoupím kvalitní zboží?

Zboží na AliExpressu je často mnohem kvalitnější, než by člověk vzhledem k jeho ceně očekával. I přesto však musíme být obezřetní. V první řadě nám hodně napoví recenze a hodnocení, které u konkrétního produktu nalezneme – to je nejspolehlivější způsob, jak vybrat kvalitní zboží od kvalitního prodejce.

Stránka s dámskými červenými šaty na AliExpressu za 196 korun a šipka, která ukazuje na recenze.
Uživatelské recenze jsou k dispozici po kliknutí na tlačítko "Reviews", které najdete u každého produktu.

Fotografie, a to hlavně u oblečení, obuvi, ale i kosmetiky je potřeba brát s rezervou. Prodejcům přikrášlování produktových fotek pomocí Photoshopu totiž opravdu není cizí, a ačkoli u kosmetiky je snadno odhalitelné, například u oblečení už méně. Spoléhat na klasické číslování velikostí se také nemusí vyplatit. Směrodatné údaje najdeme v popisech zboží – zde je důležité najít si velikostní tabulku a orientovat se podle rozměrů v ní uvedených (pokud tyto údaje nejsou uvedeny, nelze spoléhat opravdu na nic).

Modrá tabulka velikostí s různými parametry jako písmena i čísla, kterou jsme našli na AliExpressu u produktu dámské šaty.
Příklad tabulky velikostí, kterou jsme našli u dámských šatů. Velikosti jsou většinou uvedeny na stránce produktu v sekci OVERVIEW.

Dále mohou být nápomocny údaje o materiálu a opět uživatelské recenze, ideálně ty s fotografiemi. Pokud velikosti nebo informace chybí a my se nechceme nákupu vybraného zboží vzdát, existuje ještě jedna možnost, a to zeptat se na ně zákazníků, kteří si ho již objednali, případně rovnou obchodníka.

Zeptat se zákazníků můžeme pouze v mobilní aplikaci AliExpress, o které bude řeč níže, obchodníka však lze kontaktovat jak v aplikaci, tak v prohlížeči. K formuláři se jednoduše dostaneme přes tlačítko „Contact“ nebo „Contact Seller“. Odpověď pak nalezneme v „Message Center“, u mobilní aplikace se k ní dostaneme přes rychlou volbu „Messages“.

Jak probíhá placení?

Nejpoužívanější a zároveň nejrychlejší možností, jak nákup zaplatit, je online platba pomocí naší platební karty, případně klasický bankovní převod. Pokud už máte nějaké zkušenosti s objednávkami ze zahraničí, pravděpodobně znáte také PayPal. Tuto službu však AliExpress nenabízí, protože je spojena s poplatky za převody měn.

Přesto, že na AliExpressu nakupují osoby z celého světa, zatím nikdy nedošlo k úniku dat. Obchod je dostatečně zabezpečen a není nutné se ničeho obávat. Jedinou překážkou v procesu platby by mohlo být to, že nemáme na kartě povoleny internetové platby. To se dá vyřešit na pobočce naší banky, prostřednictvím příslušné zákaznické linky anebo svépomocí v možnostech nastavení internetového bankovnictví.

Dokud nám nepřijde oznámení o tom, že naše objednávka je odeslána (proces mezi platbou a odesláním většinou zabere dva až tři dny), můžeme ji bez obtíží zrušit a peníze jsou nám automaticky vráceny na účet během dalších několika dní. Již odeslanou objednávku zrušit nelze.

Kolik stojí doprava?

Velkou výhodou tohoto internetového obchodu je, že u většiny produktů je doprava zdarma. Někdy se ale s poštovným (zpravidla v řádu pár dolarů) setkat můžeme, obzvlášť pokud si necháme vyhledávané zboží seřadit podle ceny. Když například některý z prodejců nabízí určitý produkt levněji než ostatní, poštovné si u něj často účtuje zvlášť.

Výši poštovného nemusíme sledovat, pokud při vyhledávání zaškrtneme již zmíněnou možnost filtru „Free shipping“.

Za jak dlouho zboží přijde?

Dodací lhůta se nejčastěji pohybuje v rozmezí 15 až 45 dnů. Informace o předpokládaném termínu dodání u konkrétního produktu nalezneme hned pod údajem o výši poštovného a uvedené datum by mělo být nejzazším termínem dodání.

V případě, že nám zboží během uvedené dodací lhůty nepřijde, můžeme ji prodloužit, čímž zároveň prodloužíme dobu, kdy bude prodejce za zásilku zodpovědný.

Prodloužení ochrany zákazníka po dobu dodací lhůty můžeme provést zdarma v sekci našich objednávek (“My Orders”). Tady si u dané objednávky otevřete její detaily (“View Detail”) a kliknete na odkaz “Request to extend Purchase Protection”. Do formuláře, který se objeví, uvedete počet dní, o které si přejete ochranu prodloužit (doporučujeme alespoň 14 dní).

Pokud by se stalo, že nám zboží během následujících dní nepřijde, můžeme zažádat o vrácení peněz. Když je zpoždění větší než měsíc, zásilku už pravděpodobně neobdržíme, peněžní náhradu ale zpravidla ano.

Jak probíhá reklamace na AliExpressu?

Na vrácení peněz máme nárok nejen v případě, že zásilku neobdržíme vůbec. Balíčky koneckonců cestují přes polovinu světa a může se stát, že se produkt poškodí tak, že není použitelný. Pro tento případ by však měli být prodejci pojištěni a my tak máme nárok na náhradu. Stačí prodejci zaslat fotografie dokumentující poškození výrobku.

Stejně tak můžeme zboží reklamovat, pokud neodpovídá popisu uvedenému na stránkách. Ani v tomto případě se prodejci zpravidla nijak vehementně nebrání náhradě, opět ale budou požadovat průkazné fotografie (pokud si například objednáme sukni, která měla měřit 56 centimetrů, ale měří pouhých 44 centimetrů, je vhodné ji vyfotit vedle pravítka či metru).

O reklamaci bychom měli zažádat do 15 dnů po obdržení zásilky. Zahájíme ji pomocí formuláře, který nalezneme v seznamu našich objednávek pod tlačítkem „Open Dispute“, kde si dále můžeme vybrat, zda chceme vrátit peníze (část nebo celou částku), anebo na vlastní náklady zaslat zboží zpět. U druhé možnosti bychom sice dostali zpět celou částku, platit poštovné se ale nevyplatí.

Zde je důležité poznamenat, že veškerou komunikaci na AliExpressu je dobré vést v angličtině. Pokud totiž napíšete vzkaz česky, prodejce si ho nechá přeložit strojově a vaše dorozumívání se tak může zkomplikovat.

Kdy jsou na AliExpressu nejlepší akce?

Pravidelní uživatelé mají o všech slevových akcích přehled. Je takřka nemožné je přehlédnout – upozornění visí na úvodní stránce obchodu i u kolonek s cenami zboží.

Nejvýraznější slevy probíhají každý rok 11. listopadu, kdy se na stránkách AliExpressu koná takzvaný nákupní festival. S předstihem si tak můžete přidávat vybrané zboží do „Wish Listu“ a 11. 11. ho brzy ráno už jen hromadně objednat s ohromnou slevou.

Další akce pak probíhají v rámci:

  • Black Friday (29. listopadu)
  • Cyber Monday (2. prosince)
  • Back to School (slevy na dětské zboží a pomůcky do školy, které probíhají od poloviny července do začátku září)
  • Anniversary Sale (poslední dva dny v březnu)

Během roku také neustále probíhají Flash Deals, což jsou třicetidenní slevy na vybrané výrobky, jejichž přehled najdete na úvodní stránce e-shopu.

Jak můžu získat další výhody?

Systém odměn pro uživatele AliExpressu se orientuje podle počtu bodů, které získáváme za nákupy a další aktivity, jako je udělování recenzí nebo každodenní přihlášení se. Podle úrovně, na kterou jsme vzhledem k počtu nasbíraných bodů zařazeni (Silver, Gold, Platinum nebo Diamond úroveň) pak získáváme různé slevové kupony, upozornění na slevy u našeho oblíbeného zboží nebo nárok na zrychlené vracení peněz.

Recenzi lze vložit poté, co potvrdíme přijetí zboží („Confirm Goods Received“) a budeme automaticky přesměrováni na stránku pro její vložení. Zde můžeme buď pouze zakliknout počet hvězdiček podle naší spokojenost, nebo vložit i slovní komentář (ideálně v angličtině, z češtiny bude případně opět přeložen strojově), anebo recenzi doplnit ještě fotografií obdrženého produktu.

Musím při nákupech platit DPH a clo?

Podívejme se nyní na to, v jakých případech musíte při nákupu na AliExpressu platit daně a různé odvody:

  • Daň z přidané hodnoty ani clo neplatíme, pokud má objednané zboží hodnotu do 22 euro, což je hodnota, jakou zde má většina zboží.
  • DPH platíme, pokud zboží stojí mezi 22 a 150 euro.
  • DPH i clo platíme, pokud naše objednávka vychází na více než 150 euro. Daň činí 21 % z celkové částky a clo činí až 14 % z částky.

Při nákupu mobilních telefonů či notebooků jsme bez ohledu na jejich cenu placení cla zbaveni.

Existuje AliExpress i jako mobilní aplikace?

AliExpress má svoji mobilní aplikaci a pokud je to v možnostech našeho telefonu, opravdu se vyplatí ji využívat. Právem je jednou z nejlépe hodnocených aplikací vůbec a podporují ji všechny operační systémy. Mezi její hlavní výhody patří mnohem větší přehlednost, než s jakou se setkáme na webu, ale také to, že zboží může být při objednávání přes aplikaci o něco levnější (někdy až o 10 %, zároveň se nikdy nestává, že by na webu byla cena nižší než v aplikaci).

Ani aplikace bohužel není přeložená do českého jazyka, ceny však do naší měny převést lze. Při placení nám ale částka bude zobrazena opět v dolarech. Převedení provedeme otevřením záložky „Account“, kde nalezneme možnost „Settings“. V ní otevřeme „Currency“ a uvidíme přehled všech světových měn včetně české koruny. Tu stačí pouze zakliknout a můžeme se vrátit zpět k nákupům.

Objednávka se platí online převodem z platební karty. Údaje ke kartě si aplikace zapamatuje, i zde se však AliExpress stará o maximální ochranu našich údajů.

Pro vyhledávání zboží v mobilní aplikaci platí stejná doporučení jako při vyhledávání na webové stránce, pouze si musíme zvyknout na jiné uspořádání. Například tlačítko „Free shipping“ nalezneme až po rozkliknutí nabídky „Filter“.

Naše zkušenosti s nákupy na AliExpressu

Z vlastních zkušeností se nám na AliExpressu nejlépe nakupuje drobné příslušenství k elektronice, oblečení a doplňky. Propojovací kabely a adaptéry spolehlivě slouží už několik let, levná sluchátka však více než rok intenzivního užívání nevydrží.

Co se týče doplňků, je třeba počítat s tím, že jejich kovové části nejsou velmi odolné. Při opatrném zacházení je však lze zachovat v pěkném stavu i několik let. U zmiňovaných hodinek také nelze spoléhat na to, že strojek v nich bude fungovat mnoho let – většinou vydrží asi dva roky, občas se ho podaří ještě na rok vzkřísit výměnou baterky u hodináře. Výměna baterie však stojí podobně jako nové hodinky z AliExpressu.

Oblečení i obuv naopak bývají velmi odolné a navíc zcela odlišné od kousků, které najdeme běžně v obchodech. U nich je pouze potřeba sledovat již zmiňované velikostní tabulky a případně použité materiály. Když navíc přihlédneme k uživatelským recenzím, málokdy nás bude čekat zklamání.

Zboží zpravidla obdržíme během 14 dnů, maximálně do jednoho měsíce od objednání. Výhodou je, že zásilku můžeme sledovat na stránkách AliExpressu i v mobilní aplikaci. O navrácení peněz za neobdrženou zásilku jsme žádali dvakrát - jednou nám bylo vyhověno a podruhé byla reklamace zamítnuta z důvodu, že jsme včas nepožádali o prodloužení ochrany zákazníka během dodací lhůty. Poškozenou zásilku jsme obdrželi jednou a byl nám zaslán nový kus.

Shrnutí: Výhody a nevýhody

Kromě klasických výhod e-shopu, jako je nakupování z pohodlí domova a přehled nejvýhodnějších nabídek pro hledané zboží, jsou největší výhodou AliExpressu velice nízké ceny. Mezi další plusy patří nulové nebo velmi nízké poštovné a možnost najít na tomto obrovském tržišti ojedinělé kousky.

Stěžejními nevýhodami AliExpressu pro nás mohou být jazyk, jednak při vyhledávání zboží a jednak při případném řešení vzniklých problémů, a delší dodací doba. Dále sem můžeme zařadit také nutnost být obezřetný a pozorný k detailům, protože klamavá reklama zde není ničím výjimečným. Zdaleka největší nevýhodou jsou ale především nekonečné nabídky zboží a tím pádem neustálá tendence utrácet.

No items found.