Bohatství diktátora Kim Čong-una: Za co utrácí své miliardy?

Severní Korea není chudá země, ačkoli to tak může podle toho, co víme o životech běžných Korejců, vypadat. Problémem je, že většina jejího bohatství je soustředěna v rukách jediného člověka – Kim Čong-una. Utrácí ho za život v luxusu.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
5/1/2021

Kim Čong-un se stal svrchovaným vládcem Severní Korey v roce 2011 po smrti svého otce, neméně známého diktátora Kim Čong-ila. V prvních dnech své vlády nechal popravit většinu členů předchozí vlády, včetně vlastního strýce a několik dalších členů rodinného klanu. Jeho jmění je odhadováno na 5 miliard dolarů, tedy 112,5 miliardy korun. Některé novější odhady provedené OSN však hovoří i o 7 až 10 miliardách dolarů. Toto jmění je uloženo na více než 200 zahraničních účtech v Lichtenštejnsku, Rakousku, Rusku, Švýcarsko, Číně a dalších zemích.

Severokorejský vláce Kim Čong-un.

Kaviár pro vůdce, přídělový systém pro ty ostatní

Vládce země, kde přes 40 % obyvatel trpí podvýživou a přežívá na státem přidělených skromných porcích jídla, je známý svou zálibou v luxusu – i co se týče stravy. Miluje kaviár, kvalitní vepřové, koňaky a whiskey. Kaviár si nechává dovážet z Iránu, maso z Dánska.

Jeho nejoblíbenější destiláty pochází ze Spojených států amerických a ročně si nechává přivézt několik tisíc lahví, které zemi stojí kolem 675 milionů korun. Jeho kamarád, bývalý NBA basketbalista Dennis Rodman, popsal návštěvy u Kima jako „sedmihvězdičkové party“: „Když si dáte tequillu, dostanete tu nejlepší tequillu, kterou lze sehnat,“ uvedl.

Kimovo sídlo není o moc skromnější než jeho výběr alkoholu. Sídel v podobě velkolepých paláců má navíc rovnou sedmnáct a patří k nim golfová hřiště, soukromá kina a rozlehlé zahrady. Co se týče jeho drobnějších zálib, má slabost pro pánské hodinky a jeho sbírka dosahuje hodnoty přes 180 milionů korun.

Pětina státního rozpočtu padne na péči o Kimovy stáje

Jeho dopravní prostředky mají ke skromnosti také daleko. Vlastní více než stovku luxusních automobilů dovážených z Evropy. Jeho nejoblíbenější značkou je Mercedes-Benz a nejoblíbenějším vozem obrněný Mercedes-Benz S600 se zabudovanou toaletou, který stál 45 milionů korun. Koně ale nemá rád jen pod kapotou, ve stájích chová blíže neurčené množství koní. Péče o ně údajně ukrajuje ze státního rozpočtu neuvěřitelných 20 %.

Volné dny tráví na svém soukromém ostrově nebo na gigantické jachtě, kterou Rodman popsal jako něco mezi „trajektem a Disneylandem“. Dalším přepravním oblíbencem je soukromý tryskáč pojmenovaný Air Force Un, kvůli kterému nechal u svých paláců vystavět soukromé přistávací dráhy.

Draho ale přijde také udržování Kimova režimu, od financování armády a své vlastní ochranky až po nákladné testy jaderných zbraní.