Co všechno si na vás může a nemůže dovolit exekutor?

Do potíží s dluhy se dnes může snadno dostat každý. Stačí špatná investice, krach rodinné firmy či jen fakt, že potomek nezaplatí jízdenku. A problém je na světě. Když se k tomu navíc později přidá ještě neschopnost úroky splácet, stačí jen málo a exekutor již stojí za dveřmi. Víte však, jaká má práva a co si k vám naopak nikdy dovolit nesmí?
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/1/2021

Co se úvěrů týče, patří Češi mezi přeborníky. Podle mnoha průzkumů si peníze pravidelně půjčuje více než jedna třetina lidí. Z toho většina navíc využívá služeb nebankovních společností, čímž zbytečně riskuje. Stačí pak už jen přijít o zaměstnání či onemocnět a neschopnost půjčky splácet je na světě. Pokud se s věřiteli nedohodnete, dojde na exekuci.

Kdy se bát vymahačů za dveřmi nemusíte?

Výkonem exekuce je ze zákona pověřen soudní exekutor. Tato, často právem démonizovaná postava, má jediný cíl – vymoci splacení všech vašich pohledávek, a to jakýmkoliv zákonným způsobem. Ještě předtím, než však zazvoní u vašich dveří, budete vyzváni k dobrovolnému uhrazení dluhu. Na to máte přesně třicet dnů od doručení vyrozumění o nařízení exekuce. V případě, že se vám toto nepodaří, obstaví vymahatel váš bankovní účet a také plat.

Jakých příjmů se exekutor dotknout nesmí?  

Následně pak z banky můžete vybírat pouze dvojnásobek životního minima. Tato částka se pak samozřejmě navyšuje podle případného počtu členů v domácnosti dlužníka. Na druhou stranu existují příjmy, na které exekutor ze zákona právo nemá. Jde především o:

  • Příspěvek na bydlení
  • Jednorázové dávky sociální podpory
  • Pomoc v hmotné nouzi
  • Dávky sociální péče

Toto omezení se však samozřejmě netýká důchodu, mateřské, nemocenské či peněžitých příspěvků v nezaměstnanosti. V tomto případě vám bude ponecháno jen ono nezabavitelné minimum. Pokud daná opatření nestačí, lze přikročit k zabavení běžných věcí v domácnosti. Následně přichází na řadu nemovitosti a při nejhorším i střecha nad hlavou.

Soudní exekutoři a jejich práva

Stejně jako jiné orgány veřejné správy se ani vymáháním pohledávek pověřený úředník nemusí ohlašovat předem. Taktéž exekutorovi nic nebrání vyžádat si vstup do obydlí i bez vaší přítomnosti za asistence policie. Pokud se domnívá, že dlužník u sebe skrývá věci, jež mají být zabaveny, může ho taktéž podrobit osobní prohlídce. V případě neplacení alimentů je zase možné pozastavení řidičského oprávnění.

Následně má exekutor právo provést soupis věcí, jež označí nálepkou „zabaveno“. Tyto mohou být následně odvezeny a dány do dražby. Pokud se domnívá, že povinný svůj majetek ukrývá či převádí, je oprávněn na něj podat trestní oznámení za maření úředního rozhodnutí.

Co naopak exekutor nemůže?

Není tomu tak dlouho, co soudem pověřený úředník mohl odvézt z vašeho bytu téměř vše. Různé excesy s exekutory tak byly na denním pořádku. V roce 2009 se musel Nejvyšší správní soud zastat muže z Prahy, jemuž byl kvůli dluhům zabaven cestovní pas. O několik let později měl zase přijít bývalý vězeň koncentračního tábora o odškodné. Vše přitom navíc kvůli zdánlivé maličkosti – neuhradil poplatek 30 Kč v nemocnici. A dalo by se pokračovat.

V roce 2015 proto došlo k radikální úpravě zákona. Přestože mnoho Čechů dodnes trpí mylnou představou, že přijít mohou úplně o vše, opak je pravdou. Zabavit není možné:

  • Vybavení domácnosti
  • Předměty se symbolickou hodnotou
  • Nejnutnější léky a zdravotnické potřeby
  • Domácí mazlíčky
  • Studijní a odbornou literaturu
  • Dětské hračky

Pokud částka, jež musíte uhradit nepřesahuje 30 000 Kč, neměli byste taktéž přijít ani o nemovitost, ve které žijete. Nicméně i tady platí určité výjimky, a to třeba pokud se jedná o náhradu zdravotní újmy či kompenzaci za úmyslný trestný čin.

Přišli jste o majetek neoprávněně? Braňte se!

Pakliže máte pocit, že exekutor nepostupoval v souladu se zákonem či úmyslně poškodil váš majetek, obraťte se na policii. Vzhledem k tomu, že do potíží s dluhy se můžete dostat relativně snadno, vyplatí se především stát nohama na zemi a zbytečně půjčkám nepodléhat. Stejný klid zachovejte, když za dveřmi stojí exekutor. Ještě než ho pustíte dál, zjistěte si, zda je skutečně tím, za koho se vydává. V opačném případě neváhejte a volejte 158! Při návštěvě exekutora se nechovejte agresivně. Vyžádejte si veškerá potvrzení a ty řešte s chladnou hlavou.