CZECH FUND - recenze 2021

Váháte, zda začít investovat s podílovým fondem CZECH FUND? Právě pro vás je pak určena naše recenze, kde jsme ohodnotili jeho nejdůležitější parametry, jako jsou poplatky, zhodnocení či důvěryhodnost, a nakonec mu mohli udělit 5 z 5 hvězdiček.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Kde investovat
7/1/2021 1:00 AM

Důvěryhodnost fondu CZECH FUND

5 hvězdiček z 5, kterými jsme ohodnotili důvěryhodnost fondu CZECH FUND.

Podílový fond CZECH FUND sice spravuje lichtenštejnská společnost CAIAC Fund Management, je ale zároveň pod dohledem České národní banky a veškerá jeho činnost podléhá českým předpisům. Zprostředkovatelem fondu je pak česká investiční společnost Efekta, která byla založena již roku 1994. Samotný fond pak stabilně funguje od roku 2016 a reference jeho klientů, které od té doby nasbíral, si můžete pročíst zde. Jedná se tedy o zcela spolehlivého partnera pro vaše investice.

Důvěryhodnost hodnotíme: 10/10

Historické zhodnocení

5 hvězdiček z 5, kterými jsme ohodnotili historické zhodnocení fondu CZECH FUND.

Historické zhodnocení je údaj, který vám sděluje, jak se podílovému fondu dařilo v předchozích letech. Vy si díky němu tak můžete vytvořit přibližnou představu, jaký roční výnos byste od něj mohli nadále očekávat (i když to samozřejmě nikdy není stoprocentní záruka).

CZECH FUND dosahuje od svého založení historického zhodnocení ve výši okolo 4,80 % ročně (poplatky jsou již odečteny). Doposud navíc nezaznamenal v tomto ohledu větší výkyvy, jak můžete vidět na zhodnocení za každý rok jeho dosavadní existence:

  • 2016: 5,04 %
  • 2017: 5,17 %
  • 2018: 4,43 %
  • 2019: 4,58 %.

Historické zhodnocení hodnotíme: 10/10

Poplatky

5 hvězdiček z 5, kterými jsme ohodnotili poplatky, které si účtuje fond CZECH FUND.

Za správu fondu si společnost, která za ním stojí, může účtovat hned několik různých poplatků. U fondu CZECH FUND se setkáte s těmito:

  • vstupní poplatek: maximálně 5 % z počáteční investice

Platíte ho jednorázově při vstupu do podílového fondu a jeho přesná výše se odvíjí od investované částky.

  • správcovský poplatek: 1,26 % p.a. z investované částky

Platíte ho za každý rok, po který vaše investice ve fondu trvá.

Poplatky musíme ale vždy hodnotit v poměru k historickému zhodnocení, a to hlavně poplatek správcovský, který má přímý vliv na roční výnos. Vzhledem k tomu, že se historické zhodnocení u CZECH FUND pohybuje kolem 6 % (bez zahrnutých poplatků), hodnotíme každoroční poplatek ve výši 1,26 % jako zcela přijatelný.

Poplatky hodnotíme: 10/10

Minimální výše investice

5 hvězdiček z 5, kterými jsme ohodnotili minimální výši investice u fondu CZECH FUND.

S fondem CZECH FUND můžete investovat už od 500 Kč. To je velmi nízká částka, která z něj dělá investiční příležitost i pro začátečníky nebo opatrné investory, kteří s tímto typem fondu zatím nemají velké zkušenosti a nechtějí tak do něj vkládat vysoké částky.

Minimální výši investice hodnotíme: 10/10

Závěrečné hodnocení

5 hvězdiček z 5, kterými jsme ohodnotili celkový dojem z fondu CZECH FUND.

Nejsilnější stránkou CZECH FUND je vysoké historické zhodnocení a poměrně stabilní výkonnost. Ocenit musíme i rozumně nastavené poplatky, možnost investovat už od 500 Kč a samozřejmě spolehlivou společnost v zádech.

Závěrečné hodnocení v číslech: 10/10

Co byste měli vědět o fondu CZECH FUND?

Klíčová čísla už znáte. Teď se s námi pojďte podívat, jak vůbec tento fond funguje.

Do čeho CZECH FUND investuje?

Podílový fond CZECH FUND investuje do komerčních nemovitostí, převážně tedy nákupních center, která pak pronajímá obchodníkům. Většinu společností, díky kterým můžete s tímto fondem vydělávat, tak dobře znáte - patří sem třeba řetězce Tesco, H&M, Obi, Jysk, Mountfield, sportovní obchod Decathlon, drogerie Rossmann nebo třeba obchod s elektronikou Okay. Ještě dodáme, že investice zůstávají v rámci České republiky.

Jak moc rizikový je fond CZECH FUND?

Na trhu existují různé typy podílových fondů a každý z nich přináší jinou míru rizika. Rizikovost lze vyjádřit číselně na stupnici od 1 do 7, od nejméně rizikového po velmi rizikový.

Nemovitostní fond CZECH FUND je na této škále označen číslem 2, což znamená že se řadí mezi nízkorizikové fondy. Nízkého rizika dosahuje právě díky zaměření svých investic, protože komerční nemovitosti jsou skvělý výnosný trh, v rámci kterého navíc působí velké a stabilní firmy.

Doporučený investiční horizont

Doporučený investiční horizont označuje dobu, na jakou je dobré investovat, abyste dosáhli uspokojivého výnosu. Ačkoli CZECH FUND investiční horizont určen nemá, velmi rozumně doporučuje nechat peníze ve fondu po dobu alespoň 3 a více let a i my považujeme tuto dobu za optimální.

Jak investovat do fondu CZECH FUND?

Abyste mohli začít investovat s CZECH FUND, je nutné navštívit jednu z poboček. Ty jsou v České republice celkem tři - v Brně, Praze a v Havlíčkově Brodě. Doporučujeme si na vybrané pobočce předem domluvit schůzku na určitý termín, což uděláte vyplněním jednoduchého formuláře na webových stránkách fondu.

No items found.