Dluhopisové fondy

Mezi všemi druhy podílových fondů jsou dluhopisové fondy splněným přáním opatrnějších investorů. Nejsou až tak rizikové, ale zároveň mohou dosahovat vyšších výnosů než například fondy peněžního trhu.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Podílové fondy
17/1/2021 1:00 AM

Připravili jsme přehled, který vám odpoví na následující otázky:

  • Do čeho investují dluhopisové fondy?
  • Na jak dlouho investovat do dluhopisových fondů?
  • Jaká jsou rizika dluhopisových fondů?

Odpovědi vám pomohou zorientovat se v investování do dluhopisových fondů a zjistit, zda-li je pro vás tento druh fondů atraktivní investiční příležitostí.

Do čeho investují dluhopisové fondy?

Dluhopisové fondy investují nepřekvapivě do dluhopisů. Ty můžete znát také pod názvem obligace či bondy. Dluhopisy vydávají vlády zemí světa či velké společnosti. Emise dluhopisů je jedním ze standardních způsobů financování rozvoje či jiných aktivit.

Zpravidla nejbezpečnější bývají dluhopisy vlád již rozvinutých a ekonomicky schopných zemí. Důvěryhodnost těch, kteří dluhopisy vydali, přímo ovlivňuje rizikovost a výnosnost fondu.

Na jak dlouho investovat do dluhopisových fondů?

  • Dluhopisové fondy jsou ideální pro investory, kteří hledají investici na délku kolem 2 let.

Za tuto dobu může investor očekávat o něco vyšší výnos než u fondů peněžního trhu, tedy několik procent ročně. Třebaže nepatří dluhopisy k nejrizikovějším aktivům, musíte si jako investor uvědomit, že růst kurzu dluhopisových fondů dokáže být velmi nerovnoměrný. Některé dluhopisové fondy mají i delší investiční horizont.

Jaká jsou rizika dluhopisových fondů?

U dluhopisových fondů stejně jako u jiných investic platí, že výnosy z minulosti nejsou zárukou výnosů budoucích. To, že byl fond úspěšný, neznamená, že tomu tak bude vždy.

Hrozbou může být také denominace části fondu v cizích měnách. To v praxi znamená, že kolísání kurzu ovlivňuje výkonnost fondu. Pokud se měnového rizika bojíte a chcete mít klidné spaní, hledejte fondy, které jsou proti němu zajištěné. Fond může nakupovat dluhopisy jak českých, tak zahraničních subjektů. V jeho prospektu vždy najdete informaci o tom, v jaké míře jsou zastoupeny zahraniční investice.

Měnovému riziku se můžete zcela vyhnout, pokud budete investovat do českých fondů, které investují do českých firem. Jeden takový fond vám nyní představíme.

No items found.