Jak poznat nepoctivého finančního poradce

O podvodu zvaném předváděcí akce už jste určitě někdy slyšeli. Podomním prodejcům se většina z nás dokáže obloukem vyhnout, ale co když vám nabídne pomocnou ruku finanční poradce? Jak poznat poctivého finančního poradce od podvodníka, který to s vámi nemyslí dobře? Na to se zaměříme v našem článku.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/1/2021 1:00 AM

V současné době působí v České republice necelých čtyřicet tisíc finančních poradců. Nejedná se o zrovna zanedbatelný počet a není divu. Málokdo má dnes totiž čas na to hlídat všechny termíny, novinky na trhu, pojistné produkty či zaplacené stavební spoření. Právě to je důvod, proč se mnoho Čechů raději obrací na odborníky. Ovšem ne pokaždé mají z výsledku radost.

3 typy poradců, kterým je dobré se vyhnout

Ještě než se svěříte do rukou odborníka, vyplatí se o něm zjistit maximum informací, abyste zbytečně nenaletěli. Jen v letošním roce dostaly dvě české poradenské společnosti pokuty ve výši tři čtvrtě milionu korun kvůli nekalým praktikám. Ostražitost před podvodníky se tak rozhodně vyplatí. A s jakými finančními poradci je navíc nejlepší vůbec se nescházet?

1. Lhář chlubící se cizím peřím

Sedíte doma nebo v práci a najednou se ozve telefon. Na druhém konci se nachází člověk, jež mluví o tom, že na vás dostal kontakt od vašeho známého. Nabízí služby zaměřené na finance a zdůrazňuje, že všichni klienti jsou spokojeni a že vám zaručí zázračné zhodnocení ve výši několika desítek procent ročně. Už to samozřejmě zní divně. Pokud máte pocit, že nemluvíte s profesionálem, který dobře nerozumí svojí práci a slibuje vám nesplnitelné, je potřeba mít se na pozoru a s takovým člověkem nespolupracovat. Pomoci také může, když si dotyčného finančního poradce proklepnete - pokud začne mluvit o referencích, které není možné dohledat, je velmi pravděpodobné, že to bude podvodník.

2. Internetový podvodník

Pokud finančního poradce hledáte na internetu, i zde doporučujeme mít se na pozoru. Rozhodně by se nemuselo vyplatit řešit vše po internetu bez toho, aniž byste si vybraného finančního poradce prověřili. Před podpisem smluv byste se měli s poradcem minimálně jednou vidět a ověřit si, že je to skutečný odborník, který má zkušenosti a zázemí. Vyhnete se tak pochybným podvodníkům, kteří na internetu nabízejí své služby bez licence a potřebné praxe.

3. Anonymní začátečník

Pokud už máte setkání s finančním poradcem domluvené, zkuste si ještě zjistit o daném člověku bližší informace. Určitě se vyplatí navštívit registr poradců na stránkách České národní banky a podívat se, zda se tady váš specialista nachází. Určitě se zaměřte i na to, jak dlouhou má praxi. Často se vyplatí najít si člověka se zkušenostmi a ne nezkušeného nováčka, s nímž může být složitá domluva a který se navíc může dopustit začátečnických chyb.

Jak zjistit, že finanční poradce nehraje fér?

Přes veškerou ostražitost se samozřejmě může stát, že naletíte. Taktéž je možné, že dříve úspěšný odborník na finance se později sám změní v nepoctivce. Upozornit vás na to může třeba i to, že již při první schůzce chce dotyčný změnit všechny vaše pojistky. Pokud vás totiž donutí uzavřít smlouvu s jinou společností, dostane okamžitě za zprostředkování provizi.

Tomuto nešvaru se říká "misselling" a jeho nepříjemný dopad tvrdě pocítíte zejména v případě životního pojištění. Sjednává se totiž dlouhodobě, z čehož vám plyne bonus. Nicméně pakliže dojde k uzavření nové smlouvy, čeká vás mnoho poplatků. Stejně tak je typickým příkladem i snaha prezentovat životko jako skvělý spořící produkt. Tím ovšem ve skutečnosti vůbec není.

Během spolupráce s finančním poradcem věřte i svému pocitu - pokud se vám spolupráce nezdá nebo z ní máte špatný pocit, neváhejte se poradit se svými blízkými, spolupráci ukončit a najít si někoho, komu věříte.

Smlouvu si vždy pečlivě prostudujte

Hlavním cílem podvodníků je především touha vylákat ze své oběti souhlas se závazky a nedat ji přitom čas na rozmyšlenou. Určitě se proto nenechte zlákat falešnými sliby a nepodepisujte nic, čemu nerozumíte. Stejně tak není od věci oslovit více na sobě nezávislých poradců a nechat si udělat další nabídky. Teprve poté, co vše důkladně zvážíte, můžete začít podepisovat.

Odměnou by vám pak měl být stoprocentní servis a pravidelná odezva ze strany vašeho specialisty. Minimálně by vám měl dát e-mailem vědět, co máte uhradit, jaký pojistný produkt můžete využít či kde pro vás dokáže vyjednat lepší sazbu. A když nebudete spokojeni? Potom mějte na paměti, že uzavřenou smlouvu můžete do dvou měsíců vypovědět.

Rada na závěr? Dejte na doporučení!

Nejlepším řešením je nicméně vůbec do spárů podvodníka nevklouznout. Pokud se tedy ve světě peněz příliš neorientujete, neváhejte požádat o pomoc své známé a nechte si finančního poradce doporučit. Právě osobní kontakty, kladné reference a s nimi spojená důvěra, jsou totiž vždy tím nejlepším způsobem, jak úspěšnou spolupráci začít.

No items found.