Lanýže - cena pochoutky v roce 2024

Slavný francouzský myslitel Jean Anthelme Brillat-Savarin o nich prohlásil, že jsou tím opravdovým “diamantem kuchyně”. A měl pravdu - jejich chuť je nezaměnitelná, ostrá a intenzivní. Skvěle se hodí k masu, dobrý cukrář z nich však zvládne připravit i fantastický dort nebo zmrzlinu. Řeč je o lanýžích, jedné z nejdražších pochoutek světa.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
11/11/2021 1:00 AM

Pokud si doma chcete uvařit recept z lanýžů, připravte se na to, že se pořádně plácnete přes kapsu. Za kilogram bílých lanýžů, které jsou považovány za tu největší laskominu, u nás zaplatíte přes 100 000 korun. O něco méně vzácné černé lanýže pak stojí okolo 40 000 korun za kilogram.

Pokud uvážíme, že u většiny receptů s lanýži budete potřebovat zhruba 30 gramů této suroviny, vyjde vás nákup lanýžů na 1 300 - 3 300 korun.

Proč jsou lanýže tak drahé?

Lanýže jsou drahou surovinou už od nepaměti. Je to tím, že je velmi těžké je uměle vypěstovat. V Itálii, Francii a Spojených státech se sice pokouší lanýže pěstovat na speciálních farmách, jejich chuť se ovšem nedá srovnávat s těmi, které rostou v přírodě.

Kde vůbec lanýže rostou? Nejčastěji je najdeme v listnatých lesech okolo stromů - zejména kolem buků, dubů, bříz, topolů nebo habrů. Lanýže totiž žijí v symbióze s jejich kořeny. I proto nerostou na povrchu, ale najdeme je zhruba třicet centimetrů pod zemí. Pro člověka jsou z tohoto důvodu prakticky neobjevitelné.

K hledání lanýžů se proto používají speciálně vycvičení psi nebo prasata. Vůbec nejvhodnějším společníkem pro hledání lanýžů je prasnice - vůně lanýžů jí totiž připomíná feromony samců. Průměrný lanýž dosahuje váhy okolo padesáti gramů.

Bílé lanýže vyskládané na dřevěné podlaze. Tento druh lanýžů se prodává i za více než 100 000 korun za kilogram.
Vypadá nevábně, ale chutná skvěle. Lanýž bílý.

Nejdražší lanýž na světě

S lanýži je to jako s diamanty - čím jsou větší, tím jejich cena stoupá. Proto když jistý italský mladík Luciano Savini a jeho pes Rocco objevili v roce 2007 u šikmé věže v Pise téměř kilo a půl vážící lanýž, věděli, že narazili na opravdový poklad.

V aukci se tento král lanýžů vydražil za 330 000 amerických dolarů (zhruba 7 milionů korun). Koupil ho jeden z nejbohatších Asiatů a majitel casin v Macao, Číňan Stanley Ho. Výtěžek z rekordní aukce šel na charitativní účely.

Kde koupit lanýže

Pokud byste chtěli lanýže ochutnat, doporučujeme vám navštívit některý z lanýžových trhů ve Francii, Itálii, Chorvatsku nebo Španělsku. Lanýže jsou tam vždy čerstvé a prodávají se za zhruba 2,5x nižší ceny než v České republice. Ten vůbec největší trh se koná každé úterý v jihozápadní Francii ve městečku Lalbenque.

Pokud se vám za lanýži nechce cestovat, dají se sehnat i u nás. Prodávají je například eshopy Svět lanýžů, Lanýž shop či supermarket Rohlík.

Lanýže v kuchyni

Jak se lanýže připravují? Černé lanýže se pro svou výraznou chuť hodí do masitých pokrmů. Tenké plátky můžete vkládat například pod kůži při pečení kohouta či krocana. Dále se černé lanýže hodí do paštik nebo nádivek. Skvěle s nimi také dochutíte rizoto, těstoviny, omáčky nebo foie gras.

Bílé lanýže mají ještě výraznější a ostřejší chuť než černé lanýže a vždy by se měly servírovat neuvařené. Nejčastěji se přidávají do těstovin, rizota a salátů těsně po uvaření pokrmu.

Z obou druhů lanýžů se dají také připravit výborné dezerty jako lanýžová zmrzlina či lanýžový cheesecake.

Další zajímavosti o lanýžích:

  • Lanýži jsou pěkní sobci - aby měly pro sebe dostatek živin a vláhy, produkují speciální herbicidy, které zahubí všechny rostliny v okolí.
  • S lanýži se čile obchoduje na černém trhu. Dokonce existuje termín “lanýžové gangy”. Ty tuto surovinu pašují a například i kradou speciálně cvičená prasata, která surovinu hledají.
  • Lanýž je považován za velmi silné afrodiziakum.
  • Starověcí Řekové věřili, že lanýže vznikají poté, co blesk uhodí do vlhké půdy.
No items found.