Miliardář Warren Buffett: I pro obyčejné lidi existuje jeden skvělý způsob, jak investovat

Warren Buffett je ve světě investování pojmem. Díky svému instinktu pro dobrý obchod si vysloužil přezdívku "věštec z Omahy" a i když mu dnes je už 88 let, je stále aktivní a svým úsudkem dál vydělává miliardy. Nyní se Warren Buffett magazínu CNBC svěřil s radou, jak by měli investovat obyčejní lidé. Jaký způsob je podle Buffetta ten nejlepší?
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
6/12/2020 1:00 AM

"I pro obyčejné lidi existuje jeden skvělý způsob, jak investovat," říká Warren Buffet. "Jsou jím indexové fondy, zejména pak indexový fond S&P 500." Indexové fondy jsou fondy, které mají velmi nízké poplatky za správu. Index S&P 500 pak sdružuje akcie 500 největších amerických společností, například Apple, McDonald's či Johnson & Johnson.

Buffett věří, že právě kombinace nízkých poplatků a velkého množství společností, do kterých fond investuje, je ideální cestou, jak dlouhodobě zhodnotit peníze. Líbí se mu zejména fakt, že investicí do 500 největších firem v USA můžou lidé dobře rozložit své riziko. Pokud se jedné konkrétní firmě nebude dařit, ve výsledku to portfolio tolik neohrozí, protože je složené rovnou z 500 stabilních a velkých firem.

Věštec z Omahy. Slavný americký investor Warren Buffett.

Nevybírejte jednotlivé akcie a dejte si pozor na poplatky, radí Buffett

Buffett varuje před tím, aby si začínající investoři na burze vybírali a sázeli na konkrétní tituly. Podle něj není v silách amatérského obchodníka rozeznat firmu, které se bude na trhu dařit více než těm ostatním. Tento výběr pak Buffett přirovnává k loterii.

„Trik není v tom, že si vyberete jednu správnou společnost. Trik spočívá v nákupu všech velkých společností prostřednictvím indexu S&P 500 a v tom, abyste to dělali velmi levně,“ dodal Buffett. A připomněl tak, že při investování hrají klíčovou roli poplatky.

„Poplatky byste nikdy neměli podceňovat,“ řekl Buffett. "Pokud vám investice vydělá 7 nebo 8 procent ročně, je velký rozdíl, jestli na poplatku zaplatíte jedno nebo tři procenta".  

Že je Buffettova strategie skutečně účinná ukázal investor na historických datech. "Společnosti z indexu S&P 500 nabídly průměrné roční zhodnocení přes 10 %, často dokonce 15 %. A nabízejí ho opakovaně roky a roky," říká Buffett. "Daří se jim to, ať jsou u moci demokraté nebo republikáni. Od roku 1928 vzrostla hodnota indexu S&P 500 z 20 dolarů na dnešních 2808 dolarů - a to i přes 2. světovou válku a všechny krize a recese," dodává Buffett.

Kde investovat do burzovních indexů

Fondee

Pokud hledáte chytrou investici se zajímavým výnosem a nízkým poplatkem, doporučujeme českou službu Fondee. Ta vám umožní snadno zhodnocovat peníze investicemi do akcií a dluhopisů z celého světa. Co se nám na Fondee líbí?

  • velmi nízký poplatek - jen 1,05 % z investované částky ročně
  • historický výnos nad 5 % ročně (u odvážného portfolia dokonce 7,95 % ročně)
  • investice už od 1 000 Kč
  • investice do burzovních indexů, které jsou diverzifikované
  • jednoduchá a rychlá online registrace
  • profesionální zázemí, skvělý tým a licence od České národní banky (více v naší recenzi)
Muž u bazénu s notebookem, na kterém má otevřené portfolio investiční služby Fondee. Portfolio má hodnotu 117 277 Kč.
Investování s Fondee je jednoduché a zvládne ho každý.
No items found.