NASA vám zaplatí 18 500 dolarů za ležení v posteli. Pomůžete tím vesmírnému výzkumu

Dostávat zaplaceno za polehávání v posteli je práce snů a nyní si můžeme tyto sny splnit. Národní úřad pro letectví a kosmonautiku známý pod zkratkou NASA totiž nabízí 18 500 dolarů (v přepočtu 425 500 korun) lidem, kteří budou ochotni se zúčastnit jejich dvouměsíčního výzkumu umělé gravitace. Jediné, co musí účastníci pro tuto částku udělat, je ležet v posteli.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/1/2021

Pár malých háčků

Strávit dva měsíce v posteli v zájmu vědy ale není tak jednoduché. Z postele se nesmíte ani pohnout. Musíte v ní trávit 24 hodin denně, 7 dní v týdnu po dobu celých dvou měsíců. Veškeré hygienické úkony, toaletu i konzumaci jídla – to všechno je potřeba zvládnout v posteli. V té navíc budete ležet s hlavou mírně v záklonu, aby se vám nehromadila krev v končetinách a také aby byly věrněji napodobeny podmínky vesmírného letu.

Ze stejného důvodu strávíte celou dobu výzkumu izolováni od společnosti ve stísněném prostoru a kromě toho budete vystaveni umělé gravitaci a improvizovanému kosmickému záření, aby byl zjištěn jejich dopad na astronauty. Pravděpodobně vám tedy bude po fyzické i duševní stránce špatně, ale zase získáte autentický astronautský zážitek. Stojí to však za to?

Náročný výzkum pomůže NASA lépe prozkoumat umělou gravitaci.

Dva měsíce výzkumu nestačí

Z částky 425.500 korun tedy nakonec vychází hodinová mzda na 13 dolarů, tedy 300 korun. Účast ve výzkumu vám navíc nezabere pouhé dva měsíce. Protože během pokusu nebudete mít téměř žádný pohyb, značně vám ochabne svalstvo a zpomalí metabolismus. Proto předtím musíte absolvovat výcvik a po ukončení výzkumu intenzivní rehabilitaci. Dohromady je tedy nutné počítat s 89 dny, kdy budete zavřeni ve výzkumném centru, a v následujících letech ještě s občasnými prohlídkami.

Psychice účastníků by mělo pomoci rozptýlení v podobě televize, knih, aktuálních časopisů a také je jim doporučováno zapsat se na dobu výzkumu do libovolných online kurzů. Ani tyto formy zábavy však nenahradí lidský kontakt a čerstvý vzduch.

V zájmu vědy

„Spoustu lidí přesto nadchne, že i oni mohou přispět k vědeckému výzkumu, který by v budoucnu mohl lidstvu umožnit dlouhodobě žít a pracovat v různých místech vesmíru,“ říká Thu Jennifer Ngo-Anh, vedoucí oddělení lidského výzkumu Evropské kosmické agentury ESA, která se za účely výzkumu spojila s NASA.

Pokud se to tedy i vám nezdá jako zase tak špatná nabídka, stačí už jen splňovat kritéria pro momentálně hledané uchazeče: žena ve věku 24 až 55 let, která ovládá němčinu. Výzkum se totiž koná v německém Kolíně nad Rýnem a přihlášku k němu najdete na webových stránkách Německého střediska pro letectví a kosmonautiku.