Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna je nejdražší film v historii. Stál 379 milionů dolarů

Za astronomický rozpočet tohoto filmu mohou hlavně mnohé vizuální efekty. Ty však nejsou zárukou kvality, a tak se ani zdaleka nejedná o divácky nejúspěšnější film nebo o kultovní hit. O kterém filmu je řeč?
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/1/2021

Doposud nejdražším snímkem je čtvrté pokračování pirátských příběhů Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna, které bylo divákům představeno v roce 2011. Nejvýraznějším protagonistou byl opět kapitán Jack Sparrow ztvárněný Johnny Deppem.

Další dvě postavy z ústřední trojice ztvárněné Keirou Knightley a Orlandem Bloomem jsme ale v tomto snímku již neviděli. Pozici půvabné pirátky obsadila Penélope Cruz, která během natáčení neplánovaně otěhotněla a kvůli rýsujícímu se bříšku je ve značné části filmu zabírána pouze zepředu. Došlo i ke změně režiséra. Místo Gora Verbinského se čtvrtého pokračování ujal Rob Marshall, jehož nejznámějším dílem je muzikál Chicago.

Tropický ráj plný nástrah

Film byl natáčen pomocí 3D kamer na Havaji, ve Velké Británii, Kalifornii, Portoriku a dalších drobných ostrovech Karibiku. Jeden z těchto tropických ostrovů je proslulý hustou džunglí kokosových palem, 773 z nich ale muselo být kvůli natáčení Pirátů pokáceno, aby obrovské kokosy nepadaly hercům a štábu na hlavy nebo na drahou techniku.

Na četných vizuálních efektech filmu pracovalo deset různých firem. Výzvou bylo například ztvárnění mořských panen, kterého se ujal tým 7 modelek a 22 synchronizovaných plavkyň, z nichž některé soutěžily ve své disciplíně i na Olympiádě v Pekingu, oblečených v kostýmech snímajících pohyb. Přesto, že natáčení probíhalo na prosluněných písečných plážích, modelky na pláž nesměly, aby se neopálily.

Herec Johnny Depp, hvězda série filmů Piráti z Karibiku.

Kolik si vydělal Johnny Depp?

Všechny technické i organizační náležitosti si vyžádaly, že rozpočet snímku se vyšplhal až na 378 a půl milionu dolarů, tedy přes 8,4 miliardy korun. Musíme započítat například i honorář, který za svoji roli získal Johnny Depp, a sice 35 milionů dolarů (v přepočtu 784 milionů korun). Podle kritiků se však rozsáhlé investice do filmu na jeho kvalitě neodrazily a nebyli k němu ve svých hodnoceních zrovna shovívaví.

Také třetí díl Pirátů z Karibiku s názvem Na konci světa patří do pětice nejdražších filmů. Stál 300 milionů dolarů (6,7 miliardy korun).