Srovnání chorvatských piv: Kolik stojí a která jsou nejlepší?

Ať už jezdíte do Chorvatska vybaveni několika basami nejoblíbenějšího českého moku nebo cestujete nalehko, alespoň jednou za celou dovolenou pravděpodobně nastane okamžik, kdy si budete vybírat z místních piv. Po kterém sáhnout a kolik za něj dáte?
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/1/2021 1:00 AM

V chorvatských restauracích a hospodách zaplatíte za točené pivo mezi 15 až 25 kunami, tedy 51 až 86 korun. Oproti českému je zpravidla sladší a většinou má také velmi světlou barvu.

Níže najdete popis nejčastějších značek a dozvíte se, za kolik je lze zakoupit v obchodech. Pokud ale budete mít možnost, zkuste sáhnout po dražších speciálech z chorvatských minipivovarů, které sklízí v posledních letech konečně chválu a stojí přibližně dvojnásobek ceny běžných piv.

Ožujsko

Jedno z nejrozšířenějších piv v Chorvatsku se vaří od roku 1892 v Záhřebu a je pojmenováno po měsíci březnu (ožujak). Je to průměrný „vodový“ světlý ležák, na rozdíl od většiny místních piv ale aspoň nahořklý. Lahvové stojí 7 kun (24 korun), v plechovce 9,50 kun (33 korun). V restauracích se jeho cena pohybuje kolem 15 kun (52 korun).

Karlovačko

Další rozšířený ležák pochází z města Karlovac a vaří se už více než 160 let. Také to ale není velký gurmánský zážitek. Je navíc o něco sladší a chutná po kukuřici. Nejpitelnější verze dosáhneme, když ho podchladíme pod 5 stupňů Celsia. Ceny jsou stejné jako u Ožujska.

Pan

Už o něco chutnější, i když stále průměrné, je pivo vařené v Koprivnici. Tento světlý ležák voní obilím a je o něco hořčí. Lahev stojí 6,90 a plechovka 9 kun, tedy 24 a 31 korun.

Tomislav

Toto záhřebské pivo je tmavý Porter s vyšším obsahem alkoholu kolem 7 % oproti světlým ležákům s obvyklými pěti procenty. Chutná lahodně a karamelově, na rozdíl od Pana vás ale v horku neosvěží. Půllitrová lahev stojí 7,50 kun, tedy asi 26 korun, což je poměrně levný Porter.

Laško

V Chorvatsku lze často narazit také na Laško, které pochází ze Slovinska, avšak povolení vařit ho mají i ve Splitu. Je příjemně hořké. V lahvi stojí 6,70 a v plechovce 9 kun, tedy 23 a 31 korun.

Staročeško

V případě stesku po domově zkuste v místním supermarketu najít Staročeško. Vaří se v Daruvaru, kde jeho tradici započali čeští zemědělci, kteří sem přišli v 19. století a dodnes tvoří asi jednu pětinu obyvatel města. Mezi chorvatskými pivy vyniká chmelovou chutí a hořkostí. Půllitrová lahev se dá koupit za 8 kun, tedy asi 28 korun.

No items found.