Thermomix - cena v roce 2022

Thermomix je v podstatě mixér, který vaří a míchá vaše jídlo při nastavitelných teplotách a rychlostech. Dodává se také s vestavěnou váhou, napařovacím nástavcem a dotykovou obrazovkou, která vás provede recepty v češtině na vše – od kuřecího cacciatore, přes bramborovou polévku až po těsto na sušenky nebo domácí chléb. A navíc se hrnec ještě po vaření i sám umyje.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
4/4/2022

Thermomix, vyrobený německou společností Vorwerk, má již kultovní přívržence v Evropě a Austrálii pro svou schopnost zvládnout v kuchyni téměř všechno. Je to nadrozměrný, vysoce výkonný mixér s topným tělesem na dně a se schopností téměř automaticky uvařit stovky receptů krok za krokem.

Dokáže nakrájet cibuli a poté ji orestovat, uvařit polévku a následně ji rozmixovat na kaši, hníst chlebové těsto, šlehat smetanu, mixovat smoothie, připravovat rizoto a podle svých oddaných fanoušků obecně urychlit a zjednodušit vaření.

Thermomix jako takový je na trhu už přes 60 let. Od té doby inspiroval nespočet kuchařek, blogů, fór a skupin na Facebooku, nemluvě o tom, že inspiroval mnoho firem k tvorbě podobného spotřebiče. Je také oblíbený mezi profesionálními kuchaři a nachází se v kuchyních restaurací oceněných michelinskou hvězdou, jako je Noma, Fat Duck a French Laundry.  

Jaká je cena Thermomixu a kde jej koupit

Vorwerk při prodeji Thermomixu využívá model přímého prodeje podobný Avonu nebo třeba Oriflame. To znamená, že pokud si chcete Thermomix koupit, musíte si zajistit jeho předvedení. Kontaktujete buď společnost, nebo přímo konzultanta, který dorazí s Thermomixem k vám domů a přímo na vaší kuchyňské lince vám předvede, jak se stroj používá a jaké má možnosti.

Ještě než tento způsob prodeje zavrhnete, pouvažujte nad ním. Jedná se o poměrně komplexní stroj, který má mnoho funkcí. Předvedení všech funkcí v reálu a ve vaší kuchyni má svůj důvod. Jednak si můžete stroj hned sami bez koupení vyzkoušet a zjistit, jestli se vám bude líbit, a pak – budete mít uvařenou večeři.

Na druhou stranu, jsme jen lidé a tak vám každý prodejce nemusí ihned sednout. Někteří mají nátlakový způsob prodeje, který nemusí být vždy příjemný. Vhodné je proto pečlivě si vybrat zástupce společnosti, se kterým bude strávený čas příjemný a nebudete se cítit tlačeni do nákupu. Mnoho ze zástupců společnosti má facebookové nebo webové stránky, ze kterých můžete snadno poznat styl a způsob jeho komunikace.

Thermomix ale rozhodně není levný stroj. Stojí bezmála 36 000 Kč, což ve chvíli, kdy jej budete používat jen jako mixér, jeho cenu neospravedlňuje. Pokud ale hledáte pomocníka, který nahradí téměř všechny kuchyňské spotřebiče a udělá z vás skvělého kuchaře, pak cena rozhodně není přemrštěná.

Robot Thermomix na kuchyňském stole. Thermomix má šedo-bílou barvu.
zdroj: Vorwerk International Strecker and Co.

Co Thermomix umí

Ve své nejjednodušší podobě je Thermomix kuchyňský robot a sporák v jednom. Nicméně je to pouhý zlomek toho, co tento stroj německé konstrukce dokáže. Má mnoho propracovaných programů, díky kterým se pro mnoho svých uživatelů stal v podstatě nepostradatelným.

 • Ohřev – velmi dobře ohřeje polévku nebo omáčku, nicméně si poradí například i s ohřevem guláše bez toho, aby se maso rozpadlo nebo rozemlelo na kousky.
 • Zahuštění – dokáže zahustit omáčku, puding či polévku a poradí si se zahuštěním celými vejci, žloutkem, ale i pšeničnou nebo kukuřičnou moukou.
 • Rýžovar – v tomto programu si Thermomix poradí až s 500g rýže nebo bulguru najednou.
 • Vaření vajec – zvládne 2–6 vajec velikosti M. Máte rádi vejce naměkko, středně měkké, střední, středně tvrdé nebo natvrdo?
 • Fermentace – Pokud milujete jogurty nebo kynutá těsta, můžete využít tento program.
 • Sous-vide – Sous  - vide je metoda, kterou využívají ve špičkových restauracích pro získání jemné a šťavnaté chuti masa, ryb či zeleniny.
 • Pomalé vaření – Thermomix dokáže nahradit i pomalý hrnec, který je skvělý k jemnému vaření pokrmů s delší dobou přípravy. Jednou z věcí, které uživatelé pomalého hrnce oceňují je například možnost přípravy vývarů.
 • Mixování – Protože se jedná v první řadě o mixer, pro tento přístroj nejsou problémem mixovaná pyré nebo polévky.
 • Váha – integrovaná váha přístroje váží v rozmezí 1 g. Přesné navážení potravin je tak samozřejmostí.
 • Těsto – váš robot na těsto může jít v klidu do zaslouženého důchodu. Thermomix umí připravit všechny druhy těsta. Navíc ve skvělé konzistenci a bez hrudek.
 • Turbo – sekání zeleniny, ořechů nebo dalších pochutin v Thermomixu probíhá rychlostí až 10 700 otáček za minutu.
 • Předmytí – přístroj nabízí jednu ze čtyř různých variant čištění, v závislosti na znečištění mixovací nádoby. V podstatě jen kápnete trochu mycího prostředku a zapnete odpovídající program.
 • Varná konvice – i tento kuchyňský přístroj může Thermomix nahradit. Zahřeje vodu na 37–100 °C.

Kromě toho, že vám Thermomix ušetří čas na přípravu, má funkci nastavit a zapomenout, takže můžete vhodit ingredience, stisknout tlačítko a jít dělat něco jiného, ​​zatímco se vaří vaše večeře. V praxi to může vypadat tak, že stisknete start, odejdete a o 20 minut později máte rizoto.

Vestavěná váha a digitální recepty Thermomixu se snadno používají a proces vaření je díky nim jednoduchý. Recepty si lze stáhnout ze stránky receptů společnosti Thermomix. Platforma receptů se nazývá Cookidoo a prostřednictvím připojení přes Wifi si můžete libovolné recepty zobrazit přímo na displeji Thermomixu. Cookidoo vedle receptů nabízí i další věci, jako je například plánování vašeho týdenního vaření. Můžete si v něm vygenerovat nákupní seznam, který si můžete poslat do emailu a nakoupit podle něj suroviny, které potřebujete k vaření.

Celkově je Thermomix oblíbený pro své snadné použití, výkonný motor, jednoduchý design a množství dostupných receptur. Stroj je dodáván s předem nahranými recepty, takže vás krok za krokem může instruovat, jak udělat například lososa v houbové smetanové omáčce nebo parmazánové rizoto nebo focacciu. Výhodou je, že můžete vařit bez přemýšlení o vaření – není třeba suroviny při vaření hlídat, míchat, nebo krájet.

Nevýhody Thermomixu

I když se jedná o opravdu multifunkční stroj, přeci jen se několik nevýhod najde. Jednou z nich, kterou uživatelé často zmiňují, je fakt, že přestože se jedná o drahý přístroj, má poměrně hodně částí z plastu, a to i takové, které jsou relativně hodně namáhané.

Výhodou Thermomixu je, že ke stroji můžete přikoupit hodně dalších doplňků k vaření (například zapékací misky), které vám ještě rozšíří paletu receptů. Nicméně tyto doplňující součástky jsou drahé, a nejedná se u nich rozhodně o desetikorunové položky. Chcete-li tedy například nádobky na dezerty, které byste chtěli připravovat rovnou v Thermomixu, připravte si rovnou několik set korun.

Jaké spotřebiče dokáže Thermomix nahradit

Už podle výčtu programů, které Thermomix ovládá je jasné, že je multifunkčním pomocníkem. Kterých spotřebičů byste se tedy s Thermomixem mohli s klidem zbavit?

Protože je pravděpodobné, že s koupí Thermomixu asi nevyhodíte všechny své hrnce, pánve, pokličky a vařečky, zaměříme se spíše na přístroje samotné.

U jednotlivých přístrojů je uvedena jejich cena ve střední cenové kategorii.

 • Rýžovar - 1 500 Kč
 • Vařič vajec - 1 000 Kč
 • Jogurtovač - 1 200 Kč
 • Sous vide - 4 000 Kč
 • Pomalý hrnec - 3 000 Kč
 • Kuchyňský robot - 12 000 Kč
 • Mixer - 1 400 Kč
 • Kuchyňská váha - 600 Kč
 • Varná konvice - 1 000 Kč

Celková průměrná cena spotřebičů, které můžete nahradit Thermomixem je 25 700 Kč. Přidejte k ceně úsporu místa v kuchyni, úsporu času při vaření a stovky receptů, které Thermomix ovládá. Stále ještě vám přijde drahý?

Verze Thermomixu

Aktuálně najdete na trhu dvě verze Thermomixu. Starou verzi 5 a novou verzi 6. Verze 5 je k dostání na bazarech, nebo jako starší model od uživatele, který jde do upgradu a kupuje si verzi novou. Nicméně ani u verze 5 cena příliš dolů nepadá.

Čím se tedy starší a novější model od sebe liší?

1. První věcí, která zaujme, je dotyková obrazovka nového modelu. Je větší, a lépe se ovládá. Díky tomu je vyhledávání receptů nebo vaření jednodušší i pro nové uživatele. Navíc má v sobě nový model zabudovanou Wifi, takže máte všechny recepty online.

2. Druhou novinkou je zdokonalené předmytí, díky kterému se mixér sám umyje podle toho, jak je znečištěný.

3. Třetí podstatnou novinkou je váha, která sice ve starém modelu byla také, ale vážila s mnohem větším rozptylem – na 5 g. I když se to nezdá jako velká věc, tak u receptů, kde záleží na každém gramu je vylepšená váha s přesností na 1 g změnou opravdu markantní.

4. A čtvrtou zásadní novinkou jsou přidané režimy vaření, které jsou oproti staršímu modelu obohacené o režim rychlovarné konvice, fermentace, režim pomalého vaření a sous vide. V nové verzi také najdete vysokoteplotní vaření na restování masa.

Alternativy Thermomixu

Thermomix je v podstatě multifunkční hrnec, který začínal jako mixér a postupně se vyvinul v univerzálního pomocníka. Není ale na trhu jediný. Multifunkčních hrnců, případně i s displejem a implementovanými recepty najdete i u jiných značek.

Silvercrest Monsieur Cuisine od Lidlu.

Stejně jako Thermomix 6 má barevný displej ve velikosti 7 palců. Výkon motoru je 800 wattů a deset rychlostních stupňů. Jídlo dokáže zpracovat v teplotách 37–130 stupňů. Má také integrovanou váhu a co se vaření týče, umí hnětení, vaření v páře, smažení, sekání.

Stejně jako Thermomix 6 má i Wifi pro stahování receptů a v základu má přes 500 receptů předinstalovaných. Na eBay Silvercrest Monsieur Cuisine seženete za cca 20 000 Kč. Návod k použití je i v českém jazyce, recepty bohužel ne.

Krups HP50A8 Prep & Cook XL – 1550

Tento multifunkční pomocník je k dostání za necelých 30 000 Kč. Displej má tlačítkový, a můžete si na něm navolit 12 automatických programů. Teploty jsou u tohoto hrnce nastavitelné v rozmezí 30–150 °C a jeho ploché dno umožňuje karamelizovat a opékat cibuli nebo velké kusy ryb či masa.

Praktická kuchařka s 300 recepty a stovkami dalších receptů v aplikaci Prep & Cook vám usnadní vaření – nicméně ani zde není čeština v základních jazycích, a to zvlášť, pokud stroj koupíte na eBay nebo na Amazonu od zahraničního prodejce.

Klarstein Grand Prix

Klarstein Grand Prix má výkon motoru 500 W a topný výkon 1000 W. Grand Prix zvládá míchání, sekání, mixování, vaření a dušení jídel. Nemá automatické programy a naprogramované recepty, takže je vhodný pro zkušenější kuchaře. Jeho 12 rychlostních stupňů se ovládá manuálně. Stejně jako Thermomix má přímo zabudovanou váhu. Jeho cena je necelých 8 000 Kč.

Moulinex - Companion XL

Tento výrobek se cenově pohybuje kolem 20 000 Kč a má 12 automatických programů vaření. Jako správný multifunkční hrnec mele, připravuje, hněte a vaří, a to bez potřeby kontroly. Má i funkci udržování teploty jídel, dokud není čas je podávat. Nicméně ani zde není k dispozici možnost vařit podle nahraných receptů, je tedy vhodný opět pro zkušenější kuchaře.

Komu je Thermomix určen?

Thermomix je obzvláště populární mezi lidmi, kteří chtějí rychle připravit večeři pro svou rodinu, a přitom netrávit u vaření mnoho času. Vyhledáván je také těmi, kteří dbají na své zdraví – základem Thermomixu je vaření v páře, kdy v potravinách zůstávají živiny a neznehodnotí se procesem přípravy. Další skupinou obdivovatelů Thermomixu jsou lidé, kteří rádi zkoušejí nové recepty, ale nejsou zkušenými kuchaři, aby si troufli na obtížná jídla.

Thermomix je oblíbený i v restauračních kuchyních, kde je používán většinou na omáčky, emulze a pudinky. Vzhledem k tomu, že Thermomix při zahřívání na určitou teplotu sám míchá, umožňuje kuchaři pracovat na jiném jídle, aniž by se obával, že se omáčka, na kterou nedohlíží, srazí.

Thermomix je zkrátka určen nadšencům, kteří tomuto stroji prominou jeho slabé stránky a najdou vášeň v tom, že se ze dne na den stanou téměř profesionálními kuchaři.