Žena během online seznamování naletěla a přišla o 940 tisíc korun. Počet podvodů se stále zvyšuje, varuje FBI

Čím je seznamování se po internetu populárnější, tím snáze lze narazit na seznamkového podvodníka. Jednomu takovému naletěla i Američanka Ann, rozvedená matka a dokonce už i babička z Ohia. Stydí se za to natolik, že odmítla uvádět své skutečné jméno.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/1/2021 1:00 AM

Podvodník se představil jako Bradley Hall, voják sloužící u vojenského letectva, toho času údajně na misi v Iráku. Po šesti měsících dopisování požádal Ann o zaslání 600 dolarů. Tyto peníze mu měly zajistit dřívější návrat z Iráku, aby spolu mohli začít nový život.

Šikovný řečník

„Byl to gentleman a opravdu dobrý řečník. Netuším, jak to dělají… prostě z vás ty peníze vymámí sladkými řečmi,“ říká Ann. Peníze mu poslala. „Miloval mě, dokonce si mě chtěl vzít. Zdálo se mi to divné, ale nakonec jsem mu ty peníze poslala,“ vzpomíná. Od té doby jí tak zvaný Bradley dával další sliby a žádal o další peníze. Dohromady mu důvěřivá a zamilovaná Ann nakonec poslala 40 tisíc dolarů, tedy přibližně 940 tisíc korun. Bradley samozřejmě nikdy nepřijel.

Jak nenaletět?

Podle oddělení FBI zabývajícího se kriminalitou na internetu se počet těchto případů od roku 2010 neustále rapidně zvyšuje. V roce 2014 jim bylo nahlášeno necelých 6 tisíc případů, v minulém roce jich už byl téměř trojnásobek. Podvodníky je však mimořádně obtížné zatknout, protože většinou operují z jiné země. Často také pracují ve skupinkách a vyšetřovatelům tak může činit problém už jen zjistit jejich identitu.

Pokud se také hodláte seznamovat po internetu, zachovávejte si raději jistou míru skepse. Využívejte raději aplikace, které vyžadují ověřování uživatelů. Jakkoli šarmantní se vám bude člověk na druhé straně zdát, vyhněte se posílání peněz někomu, koho znáte jen online nebo jen krátce. Podvodníci také často vyžadují, abyste se o nich nezmiňovali svým nejbližším – už tento požadavek by vás měl varovat. Zlomenému srdci nejspíš předejít nelze, vyprázdněnému kontu ale určitě ano.

No items found.