Sporotrend - recenze 2020

Hledáte podílový fond, do kterého se vyplatí investovat, a zaujal vás právě Sporotrend? Zda se jedná o dobrou volbu zjistíte v naší recenzi, kde jsme mu udělili 3,5 hvězdičky z pěti. Hodnotili jsme důležité parametry, jako jsou výše poplatků, zhodnocení a důvěryhodnost poskytovatele fondu.
Logo Fondik.cz
Od redakce Fondik.cz
Kategorie:
Podílové fondy České spořitelny
15/4/2020

Důvěryhodnost České spořitelny

5 hvězdiček z 5, kterými jsme v recenzi fondu Sporotrend ohodnotili důvěryhodnost České spořitelny.

Česká spořitelna je největší česká bankovní společnost a dohled nad ní vykonává Česká národní banka. Zároveň patří k rakouské skupině Erste Group s téměř dvousetletou historií, která navazuje na tradici rakousko-uherských spořitelen. Česká spořitelna je však spolehlivou institucí nejen díky dlouhé historii, ale také díky své transparentnosti. Do veškerých důležitých dokumentů, jako jsou smlouvy, sazebníky či produktové podmínky, můžete nahlédnout přímo na webových stránkách banky. V samotném fondu Sporotrend je pak investováno přes 1 miliardu korun, což svědčí o důvěře investorů.

Důvěryhodnost hodnotíme: 10/10

FONDÍK DOPORUČUJE: INVESTUJTE NA FONDEE

Historické zhodnocení

2 hvězdičky z 5, kterými jsme ohodnotili historickou výkonnost fondu Sporotrend od České spořitelny.

Sporotrend byl založen v roce 1998 a za celou dobu existence fondu dosahuje jeho historické zhodnocení -0,29 % ročně. Tento údaj vám říká, jak se podílovému fondu dařilo v předchozích letech a poskytne vám přibližnou představu, jaký roční výnos byste od něj mohli nadále očekávat. Nikdy ho však nelze brát jako stoprocentní záruku budoucího výnosu.

Zhodnocení za poslední roky je pak ještě horší - za posledních 5 let dosahuje v průměru -4,52 % a za poslední 3 roky dokonce -6,97 %. Musíme ale podotknout, že na tato čísla mělo výrazný vliv rozšíření covid-19 a s ním spojená krize. Hodnota akcií, do kterých fond také investuje, se kvůli ní propadla o třetinu. Přitom ještě před pandemií coronaviru se zhodnocení pohybovalo převážně v kladných číslech, jak můžete vidět tady:

  • 2015: -3,50 %
  • 2016: 15,26 %
  • 2017: 13,03 %
  • 2018: -12,69 %
  • 2019: 14,09 %

Historické zhodnocení hodnotíme: 4/10

Poplatky

2 hvězdičky z 5, kterými jsme ohodnotili poplatky fondu Sporotrend. Vstupní poplatek je 3 %, správcovský pak 2 % ročně.

Společnost, která fond poskytuje, si může za jeho správu účtovat hned několik různých poplatků. U fondu Sporotrend se setkáte konkrétně s těmito poplatky:

  • vstupní poplatek: 3 % z počáteční investice, platíte ho jednorázově při vstupu do podílového fondu
  • správcovský poplatek: 2 % p.a. z investované částky, platíte ho za každý rok, po který vaše investice ve fondu trvá

Výši poplatků je nutné hodnotit v poměru k historickému zhodnocení, hlavně pak poplatek správcovský, který má přímý vliv na roční výnos. Historické zhodnocení se u tohoto fondu momentálně pohybuje pod 2 % p.a. (bez zahrnutých poplatků) a správcovský poplatek ve výši 2 % ročně je tím pádem velmi vysoký. Vzhledem k výnosům za předchozí roky, které jste mohli vidět výše, je ale přiměřený.

Poplatky hodnotíme: 4/10

Minimální výše investice

5 hvězdiček z 5, kterými jsme ohodnotili minimální vstupní investici fondu Sporotrend. Ta činí 300 Kč.

Do fondu Sporotrend můžete investovat už od 300 Kč. Díky možnosti nízké vstupní investice ho mohou zkusit i investoři, kteří s akciovými fondy teprve začínají a nechtějí do nich zatím kvůli jejich typické kolísavosti vložit vyšší sumu.

Minimální výši investice hodnotíme: 10/10

Závěr

3,5 hvězdičky z 5, které od nás dostal fond Sporotrend od České spořitelny v celkovém shrnutí.

Sporotrend je vhodný spíše pro zkušené investory, kteří jsou připraveni na kolísání hodnoty akcií vyvolané nečekanými událostmi. Nyní se jeho výnos sice pohybuje v záporných číslech, během stabilnějších období vám však může přinést pěkné zhodnocení.

Závěrečné hodnocení v číslech: 7/10

Co byste měli vědět o fondu Sporotrend?

Klíčová data, jako jsou výše poplatků, historické zhodnocení nebo minimální vstupní investice, už znáte. Co dalšího byste měli o fondu vědět?

Do čeho Sporotrend investuje?

Sporotrend je akciový fond. Soustředí se na zahraniční akcie z oblastí střední a východní Evropy, ale také z Ruska a Turecka. Pracuje tedy především s potenciálem rozvíjejících se ekonomik, což z něj dělá opravdu zajímavou investiční příležitost pro odvážné investory. Zároveň ale více než čtvrtina jeho investic momentálně zůstává také v rámci České republiky.

Jak moc rizikový je fond Sporotrend?

Podílových fondů existuje na trhu velké množství a každý z nich přináší jinou míru rizika. Pro přehlednost vyjadřujeme rizikovost fondu číselně, a to na stupnici od 1 do 7 (od nejméně rizikového po velmi rizikový). Akciové fondy se vyznačují značnou kolísavostí a vysokým rizikem, konkrétně akciový fond Sporotrend pak tedy spadá pod číslo 6.

Doporučený investiční horizont

Investiční horizont označuje dobu, na kterou je doporučeno do daného podílového fondu investovat, abyste dosáhli uspokojivého výnosu. U akciových fondů je právě kvůli velkým výkyvům nutné počítat s investicí na více let. V případě fondu Sporotrend je tak doporučený investiční horizont 5 a více let.

Jak investovat do fondu Sporotrend?

Velmi jednoduše - stačí si u České spořitelny otevřít účet a přímo na pobočce nebo v internetovém bankovnictví George si následně zvolit, kolik peněz a do jakého podílového fondu chcete investovat. Vstupní investice pak bude převedena do fondu přímo z vašeho účtu.