CurrencyFair: Vyplatí se? A jak ho správně používat (2021)

Služeb, které nám umožňují výhodnější zahraniční platby, je hned několik. Každá však vyniká v něčem jiném a může nabídnout mnohem víc než jen úsporu peněz. V čem je výjimečné CurrencyFair a jak nám může ulehčit transakce? To jsme pro vás shrnuli v této recenzi.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
17/10/19

Co je CurrencyFair a k čemu slouží?

Jedná se o online finanční službu, která zajišťuje levnější zahraniční platby a směnu peněz mezi různými světovými měnami. Za jejím vznikem stojí čtyři podnikatelé z irského Dublinu, Brett Meyers, Jonathan Potter, Sean Barrett a David Christian, kteří ji založili v roce 2009, a od té doby přes ni již bylo směněno více než 208 miliard korun. Níže vysvětlíme, jak tato inovativní služba funguje a čím si získala důvěru tolika uživatelů.

Vyplatí se to?

Ve zkratce – ano. Zaprvé proto, že CurrencyFair je v podstatě samostatné virtuální měnové tržiště. Nevyužívá tedy mezibankovní kurzy, které jsou už samy o sobě výhodnější než ty bankovní, ale své vlastní, které mu určuje pohyb peněz v daných měnách. Zadruhé pak proto, že svým klientům účtuje poplatky nižší než většina bank. Tady je jako příklad porovnání pro euro:

CurrencyFair – kurz je 25,64 Kč = 1 €, poplatek za převod činí 3 € (cca 77 Kč) + 0,4 % z celkové částky

Komerční banka – 26,54 Kč = 1 €, poplatek za převod činí 195 Kč

Air Bank – 26,423 Kč = 1 €, poplatek za převod činí 25 Kč

Moneta – 26,48 Kč = 1 €, poplatek za převod činí 220 Kč

Česká spořitelna – 26,486 Kč = 1 €, poplatek za převod činí 220 Kč

Jak je vidět, CurrencyFair se tedy vyplatí používat zejména pro převody vyšších částek anebo v případě, že naše banka účtuje vysoké poplatky za převod na zahraniční účet.

Jaké měny CurrencyFair podporuje?

Transakce lze zatím provádět pouze ve 20 různých měnách, neustále však přibývají další. Momentálně mezi ně patří:

česká koruna, euro, britská libra, americký dolar, polský zlotý, švédská koruna, dánská koruna, norská koruna, švýcarský frank, maďarský forint, australský dolar, novozélandský dolar, kanadský dolar, nový izraelský šekel, indická rupie, SAE dirham, hongkongský dolar, singapurský dolar, thajský baht a jihoafrický rand.

Jak si na CurrencyFair založit účet?

Abychom mohli službu využívat, musíme si na webu CurrencyFair založit účet. Na úvodní stránce webu klikneme v pravém horním rohu na „Sign Up“, uvedeme naši e-mailovou adresu a vymyslíme si heslo, případně se přihlásíme pomocí našeho Facebook účtu. V následující tabulce vyplníme křestní jméno, příjmení, zemi, kde máme trvalé bydliště, a účel, za kterým hodláme CurrencyFair převážně používat (například dědictví, cestování, dar, hypotéka, školné,…):

Registrační formulář služby CurrencyFair, ve kterém zadáme údaje jako například jméno či zemi, ze které pocházíme.

Tím je účet během pár minut založen a my se můžeme pustit do prvního převodu.

Převod peněz přes CurrencyFair krok za krokem

1. Doplnění osobních informací

V nabídce, která se nám ihned po založení účtu zobrazí, vybereme možnost „Send Money“ kliknutím na modré tlačítko „Get Started“.

CurrencyFair nás poté vyzve, abychom o sobě doplnili další informace – datum narození, telefonní číslo, národnost a adresu trvalého bydliště (musí se shodovat s adresou uvedenou v našich dokladech!) a naše povolání.

2. Zadání částky k převodu

V dalším kroku zadáme do horního pole částku, kterou si přejeme odeslat, a u spodního pole vybereme měnu, do které má být převedena:

Zadání částky k převodu na webu CurrencyFair. Vybereme si, kolik peněz chceme poslat, a mezi jakými měnami chceme měnit.

Pokud chceme, aby na cílový účet přišla konkrétní částka, můžeme postup obrátit – do spodního pole zadáme cílovou částku ve vybrané měně a CurrencyFair nám okamžitě vypočítá, kolik peněz tím pádem musíme odeslat. Kliknutím na „Next“ přejdeme k dalšímu kroku.

3. Ověření identity a adresy

Nyní nás CurrencyFair požádá o ověření identity, které je u této služby o něco složitější než u třeba u TransferWise nebo Revolutu. Po kliknutí na „Verify now“ prvně vložíme přímo do formuláře sken či fotografii pasu, řidičského průkazu nebo občanského průkazu a potvrdíme pomocí „Submit image“. Následně musíme doložit dvěma dokumenty naši adresu – může jít o snímek výpisu z účtu, vyúčtování za energie, účtu za telefon a podobně, anebo jejich elektronickou podobu.

4. Informace o příjemci platby

Pro vytvoření příkazu k transakci nemusíme čekat, až CurrencyFair naši identitu a adresu prověří (většinou to trvá jeden den), a tak můžeme hned přejít k dalšímu kroku. Tady vyplníme jméno vlastníka cílového účtu, zemi, kde je účet veden, a jeho IBAN. Pokud chceme, můžeme připojit vzkaz pro příjemce („Recipient reference“) a také mu nechat zaslat automatický e-mail, až budou peníze odeslány na jeho účet (zaškrtnutím políčka u „Email the recipient notifying them their money has been sent“): 

Zadávání detailů příjemce platby na webu CurrencyFair. Je mezi nimi například jméno majitele účtu či IBAN.

Můžeme být ještě požádáni o sdělení účelu naší transakce („Purpose of transfer“). V nabídce jsou možnosti jako výplata, platba za nákup nebo službu, dar, školné, ale i výhodnější převod mezi vlastními účty. Jedná se jen o bezpečnostní otázku, která nebude mít na zbytek transakce vliv.

5. Zaslání bezpečnostního kódu

CurrencyFair si opravdu zakládá na bezpečnosti, a tak nám ještě před posledním krokem zašle SMS s ověřovacím kódem. Prvně tedy znovu zadáme své telefonní číslo a klikneme na „Send Code“.

Jakmile nám přijde SMS s šestimístným kódem, opíšeme ho do zobrazené tabulky a potvrdíme pomocí „Confirm Code“.

6. Odeslání peněz bankovním převodem

Na následující stránce jsou nám poskytnuty informace k zadání platby – jméno, číslo a IBAN účtu, kam máme peníze zaslat.

Služba neumožňuje výběr mezi různými typy plateb, vždy se tedy jedná o převod peněz z našeho bankovního účtu. Musíme sami zadat v internetovém bankovnictví (případně přímo na pobočce naší banky) příkaz k platbě na sběrný český bankovní účet CurrencyFair.

Pozor! Nejdůležitějším údajem pro zadání příkazu je kód uvedený v kolonce „Payment Reference“. Ten vepíšeme do vzkazu pro příjemce a bude sloužit k identifikaci naší transakce.

Díky tomu, že má služba bankovní účet v každé zemi, odkud lze peníze posílat, nám zajišťuje, že se vyhneme bankovním poplatkům za převody na zahraniční účet. Jakmile peníze odešleme, další kroky už obstará CurrencyFair. Přehled o zadaných platbách máme na našem profilu v sekci „My Account“ a celý převod obvykle trvá 1 až 6 dní. Náš převod mezi českou korunou a eurem trval tři dny.

Co nás čeká při dalších transakcích? Budou taky tak zdlouhavé?

Při druhém přihlášení na náš CurrencyFair účet jsme požádáni o opsání dalšího bezpečnostního kódu z SMS, další přihlášení už se ale obejdou bez tohoto kroku. Stejně tak i všechny budoucí transakce již budou mnohem rychlejší a jednodušší, protože nemusíme dokládat žádné dokumenty ani znovu vyplňovat údaje o naší osobě. CurrencyFair navíc ukládá všechny účty, na které jsme v minulosti poslali peníze, a šetří nám tak čas i při zadávání údajů o příjemci.

Zatímco první převod tedy mohl zabrat i hodinu, další už jsou otázkou maximálně 10 minut.

Jaké poplatky si CurrencyFair účtuje a za co?

Fixní poplatek za každou transakci je stanoven na 3 € (nebo ekvivalent částky v námi zadané měně), prvních pět transakcí je ale zdarma. K tomu se přidává poplatek ve výši přibližně 0,13 až 0,6 % z celkové částky – v průměru uživatelé CurrencyFair zaplatí 0,4 %. Jeho výše se odvíjí od měn, mezi kterými transakce probíhá, a jejich pohybu na trhu. A to je vše, co zaplatíme navíc!

Existují nějaké limity pro odesílané sumy?

CurrencyFair nestanovuje žádný horní limit pro odesílané sumy a lze tak převádět i velmi vysoké částky. To je mimochodem i jeden z důvodů, proč má tato služba na své uživatele větší bezpečnostní požadavky, než je u podobných portálů zvykem. Minimální částka, kterou lze převést, je pak 8 € (nebo její ekvivalent ve vybrané měně).

Nabízí CurrencyFair i další služby?

Při směně a posílání peněz přes CurrencyFair můžeme využít dvě zajímavé funkce.

1. Virtuální peněženka

Pokud s převodem nespěcháme a chceme si počkat na výhodnější kurz, můžeme využít službu podobnou virtuální peněžence. Ta funguje tak, že si na náš CurrencyFair účet vložíme libovolnou částku a necháme ji na tomto účtu „ležet“. Když je pak výhodný kurz, můžeme ji směnit a poté ji teprve přeposlat na vybraný zahraniční účet a ušetřit tak ještě více peněz anebo ji dál nechat ležet na účtu.

Jak na to? V sekci „Top Up“, kterou najdeme v levém menu na našem CurrencyFair profilu, vložíme peníze na náš CurrencyFair účet stejně jako při přímé transakci.

Jakmile máme peníze na tomto účtu, v sekci „Exchange“ zadáme částku, kterou chceme směnit, a kurz, na který chceme počkat.

Jakmile bude tento kurz aktuální, zadaná částka se smění. Tyto peníze nebo jejich část pak můžeme odeslat na cílový účet v sekci „Transfer Out“ stejným způsobem jako u běžné transakce přes CurrencyFair.

2. Opakovaná měsíční platba

Pokud chceme posílat měsíční kapesné dítěti studujícímu v zahraničí nebo třeba výplatu zahraničnímu zaměstnanci, oceníme službu „Recurring Transactions“ neboli „Opakované transakce“.

Její používání je velmi jednoduché:

  1. Zadáme cílovou měnu a částku, kterou si přejeme každý měsíc automaticky odesílat.
  2. Vyplníme údaje o účtu příjemce opakovaných transakcí.
  3. V naší bance si nastavíme trvalý příkaz pro pravidelné odesílání potřebné částky na CurrencyFair účet, anebo si na něj jednorázově pošleme vyšší částku, ze které pak budou opakované platby postupně čerpat. Tím naše povinnosti končí!
  4. CurrencyFair každý měsíc automaticky smění zadanou částku do cílové měny a odešle ji za nás příjemci. My se staráme jen o to, abychom měli v naší CurrencyFair peněžence dostatečné prostředky.

Shrnutí: Výhody a nevýhody

Značnou výhodou služby CurrencyFair je především její vlastní měnový trh, který zaručuje uživatelům výhodné kurzy. Účtuje si sice menší poplatek ve výši 3 €, prvních pět transakcí máme však zdarma, a tak si můžeme službu prvně vyzkoušet na menších částkách bez poplatku. Za zmínku také rozhodně stojí vysoká míra zabezpečení uživatelů CurrencyFair a jejich peněz, i když je kvůli němu proces ověřování naší identity zdlouhavější.

My jsme nejvíce ocenili možnost zadání opakovaných plateb, protože se jedná o velmi praktickou službu, která nám šetří čas každý měsíc. Také se nám líbí, že si nemusíme hlídat limity pro odesílané částky a v neposlední řadě oceňujeme přehlednost webových stránek.

K nevýhodám bychom zařadili to, že CurrencyFair neexistuje ve verzi přeložené do češtiny, pro neangličtináře tak může být její používání složitější. Co se týče nevýhod v oblasti peněz, je potřeba si vždy dobře spočítat, zda se nám vzhledem k poplatku vyplatí převádět přes CurrencyFair nižší částku. Celkově nám však služba může přinést mnoho výhod a zajímavých funkcí, které je škoda nevyužít – obzvlášť, když prvních pár pokusů je zdarma.