Zajímavosti ze světa financí

Burj al Arab - nejluxusnější hotel světa, který nabízí vzácné polštáře i rekordně drahé ubytování

20/6/2019

Megalomanský hotel vystavěný ve tvaru plachetnice, jehož interiér je pokrytý 1790 metry čtverečními plátů pravého zlata, bývá neoficiálně označován jako sedmihvězdičkový. Není to však jen všudypřítomné zlato, co dělá jeden z nejdražších a nejluxusnějších hotelů světa tak výjimečným.

Bronx: Kriminalita v jedné z nejchudších amerických čtvrtí má své důvody

20/6/2019

Bronx je známý především vysokou kriminalitou, zdemolovanými domy a chudobou pozorovatelnou na každém kroku. Na druhou stranu se zde nachází největší zoologická zahrada v Americe, spousta zeleně a v jeho ulicích se mluví více než 75 různými jazyky. Jaký je příběh této nehostinné, avšak jedinečné části New Yorku?

Srovnání cen ČR vs. Chorvatsko: Jaké ceny čekají na dovolené u Jaderského moře

19/6/2019

K Jaderskému moři vyráží každý rok nespočet českých rodin. Jedním z důvodů, proč je tato země tak turisticky oblíbená, jsou poměrně nízké ceny, a to jak ubytování, tak služeb. Podívejte se tedy na náš přehled, který vám pomůže se sestavením dovolenkového rozpočtu.

Ceny zboží v socialistickém Tuzexu - kolik stál walkman, Kinder vajíčka nebo džíny

19/6/2019

„To se dalo koupit jedině v Tuzexu“ je věta, kterou často slyšíme od osob, které prožily socialismus, když nám vypráví o svých prvních džínách, kozačkách nebo magnetofonu. Co Tuzex byl, jak se v něm nakupovalo a které zboží bylo nejoblíbenější?

Srovnání platů ČR vs. Rakousko: Platy u našich sousedů se výrazně liší

19/6/2019

V Rakousku jsou z našich okolních zemí hned po Německu nejvyšší platy. Průměrná měsíční mzda je zde asi 70 tisíc korun, tedy více než dvojnásobek oproti průměrnému platu v Česku. Kolik si v této zemi vydělají nejčastější profese?

Srovnání chorvatských piv - která jsou nejlevnější, a na kterých si na dovolené nejvíce pochutnáte?

18/6/2019

Ať už jezdíte do Chorvatska vybaveni několika basami nejoblíbenějšího českého moku nebo cestujete nalehko, alespoň jednou za celou dovolenou pravděpodobně nastane okamžik, kdy si budete vybírat z místních piv. Po kterém sáhnout a kolik za něj dáte?

Pan Vajíčko a vzpomínka na další legendární socialistické reklamy

18/6/2019

Zatímco dnes je úlohou reklamy zaujmout v široké konkurenci, za dob socialismu fungoval trh zcela odlišně a reklamy tak měly za úkol spíše informovat a vychovávat. Přesto, že nápaditost nebyla hlavním kritériem, mezi socialistickými reklamami lze najít několik (i když asi nezáměrných) klenotů.

Začínal na ulici jako prodejce drog. Dnes je Jay-Z nejbohatším rapperem na světě

15/6/2019

První polovinu svého života strávil v chudinské čtvrti Brooklynu. Otec opustil čtyři děti a matku kvůli závislosti na alkoholu a drogách a on sám musel později drogy prodávat, aby přilepšil rodinnému rozpočtu. Dnes obývá luxusní sídlo a se svojí manželkou Beyoncé tvoří miliardářský pár.

Jak se jedlo za socialismu: Smažák stál 8 korun, šizení bylo běžnou praxí

14/6/2019

Polévka k snídani, pivo pod míru a smažený sýr jako alternativa k vepřovému řízku. Nabídka v restauracích měla za socialismu mnohá specifika. Co jste mohli běžně najít na jídelním lístku a kolik jste za jídlo utratili korun?

Nejbohatší šejk světa má majetek o velikosti 31 miliard dolarů

13/6/2019

Ahmed bin Saíd al Maktúm je dubajským šejkem a momentálně nejbohatším monarchou planety. Na rozdíl od většiny ostatních šejků se ale nevyžívá v do očí bijící okázalosti. Za co tedy své neskutečné jmění utrácí?

J. K. Rowlingová: Jak se z podceňované spisovatelky stala miliardářka

12/6/2019

Harry Potter je bezpochyby nejslavnější postavou fantasy světa. Jeho začátky však byly podobně skromné jako začátky ženy, která ho vytvořila. Co všechno musela nejbohatší autorka současnosti překonat, než se dočkala celosvětového uznání?

Luxusní život Katarců: Mají obří platy i rekordně levný benzín

11/6/2019

Tato miniaturní monarchie o rozloze asi jedné sedminy České republiky je nejbohatší zemí světa a podle toho také vypadá život v ní – tedy alespoň pro část obyvatel. Podívejte se s námi na několik zajímavostí o této neobyčejné zemi.

SINALOA: Příběh nejbohatšího a nejkrutějšího mexického drogového kartelu

10/6/2019

Z dokumentů a seriálů o latinskoamerických drogových kartelech můžeme mít dojem, jako by byly záležitostí osmdesátých a devadesátých let minulého století. Pravdou ale je, že jejich vliv rozhodně neslábne a oslabit ho pravděpodobně ani nelze. Nejmocnějším a nejhroznějším z nich je mexický kartel Sinaloa.

Skutečný Vlk z Wall Street Jordan Belfort: Jaký byl život muže, podle kterého vznikl slavný film

9/6/2019

Pravděpodobně nejznámější makléř světa si svoji přezdívku Vlk z Wall Street vysloužil díky své dravosti a odhodlání zacházet do extrémů, a to nejen v pracovním životě. Jaký je jeho neuvěřitelný životní příběh a co dělá dnes?

Horst Fuchs: Co dělá a jak vypadá král teleshoppingu dnes?

8/6/2019

Horstu Fuchsovi se povedlo takřka nemožné – stát se živoucí legendou díky teleshoppingu. Jeho prodejní spoty plné více či méně smysluplných pokusů demonstrujících úžasnost nabízeného zboží byly totiž podobné spíše kabaretnímu představení než reklamě. Jak se dostal na televizní obrazovky a co dělá dnes?

Srovnání platů ČR vs. USA: Platy u nejčastějších profesí se výrazně liší

7/6/2019

Do Spojených států odchází za prací ročně spousta Čechů, většinou na pár měsíců, někteří se zde ale usadí i natrvalo. V současnosti zde žije asi 1,3 milionu lidí českého původu a české čtvrti se rozrůstají ve větších městech napříč celou Amerikou. Za jakými platy sem tedy naši krajané odchází?

Učitel v Hongkongu si vydělá 100 000 Kč měsíčně

6/6/2019

Platy učitelů jsou v posledních letech poměrně diskutovaným tématem. Jak je to s jejich výší v jiných zemích? Podívejte se na naše srovnání!

Oběd s Warrenem Buffettem se vydražil za 105 milionů korun

4/6/2019

Warren Buffett patří mezi nejznámější investory světa. Za svůj život vydělal obrovské jmění a několikrát prokázal svůj cit pro skvělý obchod. To ale není to jediné, co dělá z Buffetta respektovanou osobnost. Americký miliardář je také znám svými charitativními projekty. Jedním z nich je i pravidelný "oběd s Warrenem Buffetem", který se každý rok draží na aukčním portálu eBay, a jehož výtěžek putuje na charitu. Letošní ročník byl přitom rekordní - vítěz zaplatil za oběd s Buffettem 4,6 milionu dolarů, v přepočtu 105 milionů korun.

Nejlépe placené profese v Německu. Podívejte se, kolik za hranicemi bere inženýr nebo lékař

3/6/2019

Německo je jednou z nejbohatších zemí Evropy, což se odrazuje i na výši platů. Tamní průměrná mzda je v současné době 96 900 korun měsíčně. Není proto divu, že v Německu jsou ty nejlépe placené profese opravdu mimořádně štědře ohodnocené. Podívejte se, kolik za hranicemi berou ta nejlépe placená povolání.

Nejbohatší narkobaron v dějinách měl majetek o velikosti 30 miliard dolarů

31/5/2019

Při pohledu do historie bychom našli mnoho drogových bossů, kteří si svými nelegálními obchody vydělali velké peníze. Existuje ale muž, který v tomto ohledu všechny překonává. Kolumbijec Pablo Escobar byl šéfem medellínského kartelu a za svůj život se mu podařilo nashromáždit majetek o velikosti 30 miliard dolarů.

Srovnání cen chleba v různých zemích světa: Někde si vystačíte s 9 korunami, jinde zaplatíte až 8x tolik

31/5/2019

Chleba je základní potravinou, kterou znají obyvatelé téměř každého státu. Napříč zeměmi se však neliší jen jeho podoba, ale také cena. Jak je to s cenou této potraviny napříč různými státy? Připravili jsme pro vás přehledné srovnání!

Muž si začal přivydělávat jako hlasový herec. Dnes má majetek v hodnotě 1 milion dolarů

31/5/2019

Před několika lety se Američan Joel Young nacházel v těžké situaci. Musel splácet velký dluh, měl špatně placenou práci a navíc musel z malého platu uživit své dvě děti. Spolu s manželkou hledali různé cesty přivýdělku, až objevili portál Fiverr, který nabízí práci freelancerům z celého světa. Právě tento moment byl pro rodinu Youngových zlomový a postaral se o to, že o několik měsíců později mohli splatit své dluhy a navíc si vydělali více než 1 milion dolarů. Jejich příběh zaujal i magazín CNBC.

Miliardář Mark Cuban: Byl jsem tak chudý, že jsem si nemohl otevřít bankovní účet

29/5/2019

Dnes je Mark Cuban jedním z nejvýraznějších amerických byznysmenů. Pravidelně se objevuje v televizi v reality show Shark Tank, investuje do startupů a dokonce vlastní basketbalový tým Dallas Mavericks. Byly ale časy, kdy se Cubanovi vůbec nedařilo a jeho budoucnost byla nejistá. V jednu chvíli byl dokonce tak chudý, že si nemohl otevřít bankovní účet.

Úspěšný byznys zpěvačky Rihanny loni vygeneroval přes 10 miliard korun

29/5/2019

Zpěvačka Rihanna v posledních letech vyprodávala haly a její písničky ovládaly hitparády. Nyní se zdá, že se mladé umělkyni podaří prorazit i v jiné oblasti, než je zpěv. Rihannina značka kosmetiky Fenty Beauty zažila úspěšný rok, když utržila více než půl miliardy dolarů, a postarala se o to, že se z Rihanny stala úspěšná a respektovaná podnikatelka. Nyní Rihannu čeká další výzva. Spolu se společností LVMH, která ovládá značky jako Prada či Dior, spouští módní značku Fenty.

MBTI je nejpopulárnější typologií na světě. Lidi rozděluje na 16 typů

24/5/2019

Na světě existuje celá řada typologií, které zkoumají lidské chování a rozdělují lidi na několik typů. Tou vůbec nejpopulárnější je typologie MBTI, kterou během druhé světové války vymyslely Katharine Cook Briggsová a Isabel Briggsová Myersová. Typologie vychází především z učení Carla Gustava Junga a dnes se používá v personalistice, pedagogice, ale například i v osobnostním rozvoji.

Ceny aut za socialismu - kolik stál Trabant, Škodovka nebo Lada

22/5/2019

Trabant, Škodovka, Fiat, Lada – automobilové legendy socialismu. Kolik stálo pořídit si takový automobil? Z rodinných úspor tehdy ukrojila koupě nového vozu až překvapivě velkou částku.

Nejdražší rozvody v historii

21/5/2019

Rozvod je vždy velmi drahá záležitost – často dražší než svatba. Navíc se zdá, že s majetkem manželů roste i cena rozvodu. Kolik stál rozpad manželství tyto miliardáře a jaké byly ty nejdražší rozvody v dějinách?

Nejbohatším umělcem historie byl slavný kubistický malíř. Jeho majetek měl hodnotu 29 miliard korun

20/5/2019

Umělci jsou často vnímáni jako lidé, kteří si vydělají sotva na chleba, a mnohdy tomu tak skutečně je. Tito proslulí umělci se s takovými problémy však potýkat nemuseli. Právě naopak – většině z nich jejich umění zajišťovalo velmi nadprůměrné živobytí.

Nejdražší obraz v dějinách: Namaloval ho Leonardo da Vinci a vlastní ho saúdský korunní princ

17/5/2019

Obrazy renesančního génia Leonarda da Vinciho patří k nejcennějším na světě. Jeden z nich, dlouho ztracený obraz Ježíše Krista nazvaný Salvator Mundi (Spasitel světa), drží už druhým rokem dokonce světový rekord za prozatím nejdražší obraz historie. Jaký je jeho příběh?

Jak rostla cena bytů v Praze v posledních letech

16/5/2019

K výraznějšímu růstu cen bytů dochází od roku 2015. I když poptávka stále ještě značně převyšuje nabídku, trh s realitami začíná stagnovat, a tak by se tento rok mohlo zdražování konečně zmírnit. Předpovědět další vývoj s jistotou však nelze.

Nejdražší poštovní známka světa má hodnotu 192 milionů Kč

16/5/2019

Filatelie, tedy sbírání známek, je u Čechů velmi oblíbeným oborem sběratelství. Není tedy divu, že majitelem patrně nejznámější známky světa s názvem Modrý mauricius z roku 1847 je český sběratel, který ji společně s levnějším Červeným mauriciem zakoupil odhadem za 100 milionů korun. To však není ani zdaleka nejvyšší cena, která kdy byla za známku zaplacena.

Nejhůře placené povolání v Česku si vydělá 15 000 Kč měsíčně

16/5/2019

Dlouhodobě nejhůře placenou práci u nás vykonávají uklízeči a uklízečky. Jejich mzda se většinou pohybuje těsně nad hranicí oficiálního minima, které je momentálně ve výši 13 350 korun.

Kdysi populární Škoda 120 se nyní prodává jako veterán za desítky tisíc korun

15/5/2019

Škoda 120 je ikonickým vozem socialismu a někteří z vás ji možná ještě stále schovávají v garáži. Pokud je v zachovalém stavu, mohlo by se vám to vyplatit, jejich cena dnes totiž opět stoupá.

Porovnání cen za první republiky vs. dnes. Chléb stál 3 koruny, litr mléka 2 koruny

15/5/2019

O první republice panuje u spousty z nás, pravděpodobně i díky filmům pro pamětníky, ještě stále představa, že to bylo období blahobytu. Muži nosili dokonale padnoucí obleky, ženy límce z pravé kožešiny, na častých večírcích stoly přetékaly jídlem. Všechno navíc stálo pár korun. Jaká ale byla skutečnost?

Howard Hughes: Miliardář a podivín, jehož výchovu ovlivnila paranoidní matka

14/5/2019

Pokud jste viděli film Letec mapující život výstředního miliardáře Howarda Hughese, ve kterém si Leonardo DiCaprio zahrál hlavní roli, nejspíš máte představu o tom, jak zvláštní život letec a režisér Hughes vedl. Film však nemohl ani zdaleka obsáhnout všechna zákoutí jeho podivné existence.

Miliardář Warren Buffett používá při dělání těžkých rozhodnutí takzvaný "novinový test"

14/5/2019

Jak se rozhodovat správně, eticky a morálně? Právě takovou otázku položil jeden student Warrenu Buffettovi na půdě univerzity v Nebrasce, kde probíhala beseda se slavným investorem a miliardářem. Buffett studentovi poskytl rozsáhlou odpověď a popsal, čím se on i lidé v jeho firmě řídí při dělání těžkých rozhodnutí.

Vědkyni chyběly peníze na výzkum rakoviny. Vyhrála je v soutěži Chcete být milionářem

14/5/2019

Argentinská vědkyně Marina Simianová se rozhodla pro neobvyklý způsob, jak získat peníze na svůj výzkum o rakovině prsu. Kvůli vládním škrtům a špatné ekonomické situaci v zemi byl totiž omezen její grant. Vědkyně však nechtěla svou práci vzdát, a tak se přihlásila do soutěže Chcete být milionářem.

Srovnání platů ČR vs. Polsko: Platy u nejčastějších profesí se výrazně liší

13/5/2019

Do Polska jezdí většina Čechů spíše za nákupy než za prací. Není divu. Mzdy v této sousední zemi jsou totiž o poznání nižší než u nás. Porovnali jsme tedy, kolik si v několika nejčastějších zaměstnáních vydělají zaměstnanci v Polsku a kolik u nás.

Nejlépe placené povolání v Česku si vydělá 200 000 Kč měsíčně

13/5/2019

Při zmínce o vysokých platech většinu z nás napadnou na prvním místě povolání jako manažer, politik nebo programátor. Existuje však práce, která z hlediska platového průměru všechna tato povolání převyšuje.

Jak během let rostla cena cigaret

12/5/2019

I když ještě v 50. letech minulého století bylo kouření dokonce doporučováno, v současné době jsou naopak pozorovatelné snahy kouření vymýtit. Tyto snahy jsou samozřejmě založeny především na finanční stránce, a tak se cigarety rok od roku zdražují. Jak vypadal historický vývoj ceny?

Uklízečka v nejbohatší zemi světa si vydělá 72 000 Kč měsíčně. Na pěkné peníze si přijdou i další povolání

11/5/2019

Podle nejnovějších statistik je nejbohatší zemí světa Lucembursko, malé velkovévodství s významným mezinárodním postavením. Minimální mzda v této zemi je 2 071 euro, což je téměř 54 tisíc korun. Průměrná mzda pak dosahuje 128 tisíc korun za měsíc.

Uber vstupuje na burzu. Z některých svých původních investorů udělá miliardáře

10/5/2019

Technologická firma Uber, která provozuje stejnojmennou taxi aplikaci, míří po několika měsících příprav na burzu. V prohlášení oznámila, že své akcie bude prodávat na newyorské Wall Street za cenu 45 dolarů za akcii. To celou firmu ohodnocuje na 82 miliard dolarů. Pro původní investory, kteří do Uberu investovali už na jeho začátcích, je vstup na burzu dobrou příležitostí, jak odprodat a zhodnotit svůj podíl. Z některých investorů Uberu se díky tomu stanou miliardáři.

Prodavač v nejchudší zemi světa si vydělá 800 Kč měsíčně. Špatně placené jsou i další profese

9/5/2019

Na prvním místě žebříčku nejchudších zemí světa vystřídal po několika letech Středoafrickou republiku další vnitrozemní stát Afriky, a to Burundi. Více než 80 % obyvatel této politicky nestabilní země zmítané občanskými válkami musí přežít s 28 korunami na den.

Platidla našich předků - co jste si mohli koupit za denár, groš nebo zlatku?

9/5/2019

Zajímalo vás někdy, jaká platidla používali naši předkové a jakými penězi mezi sebou platili? Připravili jsme pro vás přehled tří nejznámějších měn v české historii. Kolik jste si toho mohli koupit za denár, groš nebo zlatku?

Nejbohatší člověk v dějinách měl majetek o velikosti 400 miliard dolarů. Žil ve 14. století na území dnešního Mali

9/5/2019

Nejbohatším člověkem na světě je s majetkem v hodnotě 161 miliard dolarů momentálně Jeff Bezos, zakladatel společnosti Amazon. Z historického hlediska však nepatří ani do pomyslné top desítky nejmajetnějších osob. Jméno muže, který tomuto žebříčku kraluje, jste navíc možná nikdy neslyšeli.

Přehled nejvýdělečnějších brigád. Je mezi nimi číšník nebo hosteska

9/5/2019

Brigády mohou být skvělou příležitostí, jak si přivydělat. A dávno už neplatí, že se jim věnují jen studenti během letních prázdnin. Brigády vyhledávají vedle mladých lidí i dospělí, kteří si tak chtějí trochu zlepšit svou finanční situaci. Jaké brigády patří k těm nejlépe ohodnoceným?

Miliardář Warren Buffett vtipkuje: Přál bych si dostat transfuzi krve od Jeffa Bezose

7/5/2019

Investor a miliardář Warren Buffet za svůj život investoval do stovek společností, jedné firmě se ale vytrvale vyhýbal. Jde o společnost Amazon, do které Buffett v minulosti nevložil ani cent. 88letý miliardář nyní uznal, že to byla chyba, a tento týden nakoupil v Amazonu balík akcií. Buffett při té příležitosti dodal, že v Amazonu vidí velkou příležitost a pochválil šéfa firmy Jeffa Bezose, který je podle něj skvělým manažerem. Dokonce tak skvělým, že o něm Buffett prohlásil, že by si od něj "přál dostat transfuzi krve".

Co všechno víme o Primarku v Praze: Bude na Václavském náměstí, známý je i měsíc otevření

6/5/2019

Pokud rádi nakupujete levné oblečení, zajisté vás potěšila zpráva o otevření obchodního domu Primark v České republice. Tento obchod založil svou strategii na velmi nízkých cenách a během let si získal přízeň zákazníků po celé Evropě. Během příštího roku otevře Primark pobočku v Praze. Přinášíme vám přehled všech informací, které jsou zatím k otevření české pobočky Primarku k dispozici.

Google přijme pouze 0,2 % uchazečů o práci. U pohovoru čekají na zájemce záludné otázky

6/5/2019

Společnost Google se, co se týče zájmu uchazečů o práci pro ni, každý rok umisťuje na předních příčkách v seznamu celosvětově nejoblíbenějších společností. Není tedy žádným překvapením, že tento technologický gigant obdrží za rok až tři miliony pracovních žádostí. Šanci na přijetí má přitom podle magazínu CNBC pouze 0,2 % ze všech uchazečů.

Pracovat méně se vyplatí. Odborníci odhalili důvod, proč je nicnedělání prospěšné

5/5/2019

Podle odborníků je práce, kterou vykonáváme ke konci pracovní doby, kdy už jsme unaveni celodenní nepřetržitou činností, méně kvalitní než na začátku dne, kdy je naše mysl „svěží“. Práce bez přestávky má navíc negativní vliv nejen na naši kreativitu a vnímání, ale může mít na svědomí i fyzické problémy. Odpočinek je tedy důležitý nejen pro kvalitní výkon v práci, ale i pro vaše zdraví.

Miliardář Warren Buffett: Ignorovat tuto radu je jako nechat své auto stát venku za silného krupobití

5/5/2019

Americký miliardář Warren Buffett je proslulý svými moudrými radami, kterými se sám řídí a které mu pomohly dostat se na vrchol. Další z jeho rad patří mladým lidem. Buffett ale varuje, že ignorovat ji je jako „nechat své auto stát venku za silného krupobití“.

Nemáte rádi networking? S navazováním nových kontaktů mohou pomoci dva jednoduché tipy

3/5/2019

Děsí vás představa oslovování neznámých lidí, které jste nikdy předtím neviděli, a nevíte si rady s navazováním nenucené konverzace? Pokud se budete řídit následujícími tipy, v budoucnu už se tzv. networkingu nemusíte bát a potřebné kontakty získáte mnohem snadněji, než byste čekali.

Pivo v nejdražší zemi světa stojí 160 korun. Drahé jsou i další potraviny

1/5/2019

Politicky a ekonomicky stabilní země se špičkovým veřejným zdravotnictvím, spolehlivým sociálním systémem a kvalitními školami – není divu, že její obyvatelé jsou podle statistik nejšťastnějším národem na světě. V tomto případě však platí, že kvalita něco stojí. Řeč je o Švýcarsku, nejdražší zemi světa.

Donald Trump začíná svůj pracovní den v 11 hodin. Jak je na tom v porovnání s ostatními miliardáři?

30/4/2019

Většina úspěšných miliardářů je známá svou posedlostí si kvůli práci přivstat, v mnoha případech i před šestou ráno, kdy většina ostatních lidí ještě spí. Platí to i pro výstředního miliardáře Donalda Trumpa, nebo se americký prezident řídí docela jiným režimem?

Šéf Microsoftu přikládá svůj úspěch jedné klíčové vlastnosti. Když ho z ní zkoušeli na pohovoru, pohořel

30/4/2019

Pohovor je to poslední místo, na kterém byste čekali, že vám vaši nevyhovující odpověď někdo odpustí. Satya Nadella, nyní generální ředitel Microsoftu, měl ale štěstí. Nejen, že mu manažer, který vedl pohovor, odpověď odpustil, ale také mu dobře poradil. Jak Nadella přiznává, nebýt této rady, možná by své současné pozice nedosáhnul.

Srovnání platů ČR vs. Slovensko. Největší rozdíly jsou v platech pojišťováků, nejmenší u dělníků

28/4/2019

Když porovnáme platy v hlavních městech obou zemí, v Bratislavě a v Praze, výrazných rozdílů si nevšimneme. Mimo hlavní město už však tohle porovnání neplatí. V ostatních oblastech Slovenska jsou platy výrazně nižší nejen oproti Bratislavě, ale mnohdy i oproti České republice, což je zřejmé už při porovnání průměrných měsíčních mezd – česká průměrná mzda dosahuje 33 840 korun, slovenská 29 100 korun.

Vědci z Harvardu představili ve své studii několik návyků, které prodlužují život až od 10 let

28/4/2019

Češi se v průměru dožijí 76,2 roku, Češky mají šanci na délku dožití o něco vyšší – průměrně se mohou dožít až 82,1 roku. Přestože se průměrná délka života obyvatel České republiky v posledních letech zvyšuje, oproti ostatním státům západní Evropy jsme stále pozadu a v průměru žijeme o několik let méně než například lidé ve Francii, Itálii či Španělsku. Jak bychom si mohli délku života prodloužit? Pomoct by nám mohla nedávná studie vědců z Harvardovy univerzity, která odhalila pět návyků, díky nimž si člověk může prodloužit život až o jednu dekádu.

Stále více Švédů nechce létat letadlem. Může za to trend zvaný flygskam

27/4/2019

Stále více Švédů se začíná stydět za to, že létají do zahraničí letadlem. Důvodem jsou emise z motorů letadel, které znečišťují ovzduší a přispívají ke globálním změnám klimatu. Ve slovní zásobě Švédů se nyní dokonce objevilo i nové slovo s tím spojené: tzv. flygskam. Tento termín v překladu znamená „stud z létání“ a začíná se šířit i do dalších evropských zemí.

Open space kanceláře nejsou pro zaměstnance vhodné. Potvrzuje to příběh vysoce postaveného manažera

26/4/2019

Jsou otevřené kanceláře pro lidské zdraví to pravé, nebo je tento trend posledních let spíše škodlivý? Odborníci, kteří tuto problematiku zkoumali, mají jasno. Podle nich open space kanceláře neumožňují dostatečné soustředění, a také škodí lidskému zdraví.

Školné na prestižních univerzitách: Rok na Oxfordu stojí 208 tisíc korun. Nejlevnější je škola, kam chodil Einstein

26/4/2019

Zajímalo vás někdy, jak vysoké je školné na těch nejprestižnějších univerzitách? Připravili jsme pro vás seznam a zařadili do něj věhlasné evropské školy, ale i slavné americké univerzity. Můžete se tak podívat, kolik si účtují za rok, i jací slavní absolventi na nich studovali.

Katie Bouman: Mladá vědkyně, která pomohla zachytit první snímek černé díry

25/4/2019

Historicky první snímek černé díry, který se podařilo získat díky projektu Event Horizont Telescope, obletěl během posledních několika dnů celý svět a vyvolal nadšené reakce tisíců lidí. Pozornost veřejnosti nicméně následně upoutal ještě jeden snímek, a to fotografie mladé ženy, která za celým úspěchem stojí.

Devítiletý chlapec si během několika měsíců vydělal 230 tisíc korun. Pomohl mu k tomu jednoduchý podnikatelský nápad

25/4/2019

Devítiletý Junior Wyatt si dokázal za pár měsíců vydělat 7800 liber (v přepočtu asi 230 tisíc korun). Stačilo mu trochu ušetřených peněz z kapesného, které použil na to, aby mohl rozjet byznys s prodejem vajec.

Objevování nových chutí za 1,5 milionu ročně. Veganská společnost nabízí práci snů

24/4/2019

Milujete jídlo, cestování a nebojíte se zkoušení nových věcí? Pak je práce nabízená veganskou společností Vibrant Vegan Co. přesně pro vás. Tento britský podnik nyní hledá vhodného kandidáta, který bude cestovat po celém světě a zkoušet nové veganské chutě - a ještě za to dostane zaplaceno.

Pár si koupil dům za 30 milionů. Několik dnů poté jim do poštovní schránky začaly chodit děsivé dopisy

24/4/2019

Maria a Derek Broaddus z amerického New Jersey se chystali nastěhovat se do vysněného domu, který si koupili za 1,3 milionu dolarů (v přepočtu 30 milionů korun). Těsně před stěhováním je ale vyděsila zvláštní věc. V poštovní schránce domu se začaly objevovat velmi zvláštní a děsivé dopisy, které měly nové majitele vystrašit.

Jak poznat zlatokopku? Vyžívá se v luxusu a často se zajímá o finanční situaci partnera

24/4/2019

Termín zlatokopka vznikl teprve nedávno a označuje ženu, která v partnerském vztahu hledá především zajištění a materiální výhody. Byť jsou tyto ženy často velmi atraktivní, stát po jejich boku může být vysilující a náročné. Pokud včas nerozpoznáte, že s někým takovým žijete, může to mít velmi neblahé účinky nejen na vaše konto, ale i na vaše sebevědomí a city. Zajímá vás, jak zlatokopku poznat? Připravili jsme několik signálů, které jsou pro chování zlatokopky typické.

Chléb v nejlevnější zemi světa stojí 9 korun. Levné jsou i další potraviny

23/4/2019

A nejenom potraviny. Dvoupokojový byt v centru vyjde v této zemi průměrně na 3700 korun, měsíční jízdné hromadnou dopravou na 215 korun a pánské džíny značky Levi’s na 750 korun. Řeč je o Indii, nejlevnější zemi na světě, která dokazuje, že i pobyt v exotické zemi může vyjít na málo peněz. Ceny služeb i potravin jsou v Indii v průměru o polovinu nižší, než v České republice. Jaké částky můžete očekávat v místním supermarketu?

Živlová typologie rozděluje lidi na 4 typy. Vznikla už roku 444 před Kristem

23/4/2019

V psychologii existuje několik typologií. Jejich cílem je lépe poznat lidskou osobnost a zařadit lidi do skupin podle určitých vzorců chování. Pravděpodobně nejznámější je Hippokratova typologie, která dělí lidi do 4 skupin (cholerik, sangvinik, flegmatik, melancholik). V posledních letech pak stoupá i popularita živlové typologie, kterou si dnes představíme.

Porovnání cen za socialismu vs. dnes. Máslo stálo 10 korun, chléb 3 koruny

18/4/2019

Často slyšíme, že za minulého režimu bylo všechno levnější. Ceny je však potřeba posuzovat také podle toho, jaké jsou v dané době příjmy. Na rozdíl od dnešního průměrného platu, který dosahuje výše 31.851 korun, ještě koncem 80. let bylo možné průměrné dosáhnout na plat asi desetinový. Jakou část tedy ve skutečnosti ukrojil nákup potravin z tehdejšího platu a kolik platíme za vybrané komodity dnes?

Francouzští miliardáři se skládají na rekonstrukci Notre-Dame. Přispět chce i Apple

17/4/2019

Katedrála Notre-Dame začala hořet v pondělí. Příčina požáru zatím není jasná, spekuluje se ale o tom, že může souviset s renovačními pracemi na budově. Katedrála byla rozsáhlým požárem značně poškozena a rekonstrukce tak Francii vyjde na miliardy. Prezident země Emmanuel Macron se nechal slyšet, že by Notre-Dame rád opravil do 5 let.

Kolik byste vydělali, kdybyste v roce 2009 nakoupili akcie společnosti Disney

17/4/2019

Zajímavé srovnání přinesl americký web CNBC, který spočítal, jaké zhodnocení nabídly od roku 2009 akcie zábavní společnosti Disney. Ta v tomto týdnu odhalila detaily ke své streamovací službě Disney+, se kterou bude konkurovat úspěšné platformě Netflix.

NASA vám zaplatí 18 500 dolarů za ležení v posteli. Pomůžete tím vesmírnému výzkumu

16/4/2019

Dostávat zaplaceno za polehávání v posteli je práce snů a nyní si můžeme tyto sny splnit. Národní úřad pro letectví a kosmonautiku známý pod zkratkou NASA totiž nabízí 18 500 dolarů (v přepočtu 425 500 korun) lidem, kteří budou ochotni se zúčastnit jejich dvouměsíčního výzkumu umělé gravitace. Jediné, co musí účastníci pro tuto částku udělat, je ležet v posteli.

Toxická práce člověka vyčerpává. Její znaky jsou nenápadné a neměly by se přehlížet

16/4/2019

Každý už asi někdy zažil špatný týden v práci. V některých případech se ale ze špatného období může stát permanentní stres, který má na člověka negativní vliv. To se začne projevovat na fyzickém i psychickém zdraví. Tělo začne člověku vysílat varovné signály, kterými se snaží naznačit, že něco není v pořádku.

Teenager našel na svém bankovním účtu 265 milionů korun. Omylem mu je tam připsala banka

16/4/2019

Dane Gillespie zažil při pohledu na svůj bankovní účet šok, když zjistil, že se z něj přes noc stal milionář. Chybou bankovního systému mu totiž na účet bylo připsáno 8,9 milionů liber (v přepočtu 265 milionů korun).

Mladá maminka nebyla spokojená s nabídkou dětského oblečení. Založila si vlastní značku a dnes má na účtu 45 milionů korun

15/4/2019

Teprve třiadvacetiletá Laura Newman z britského města Yorkshire se během těhotenství rozhodla rozjet vlastní byznys s dětským oblečením, díky němuž má dnes na bankovním účtu 1,5 milionu liber (přibližně 45 milionů korun).

“Nezasloužím si svůj majetek. Měl bych na daních platit mnohem víc,” říká Bill Gates

15/4/2019

Bill Gates, zakladatel společnosti Microsoft a druhý nejbohatší člověk na světě, nedávno uvedl, že by podle něj bylo správné, kdyby na daních odváděl mnohem větší částku. Dodal, že značně větší daně by měla americká vláda vyžadovat i od dalších zámožných lidí.

Italská městečka prodávají domy za 1 euro. Chtějí přilákat více obyvatel

14/4/2019

Malá evropská města trápí v posledních letech odliv obyvatel. Mladí lidé se stěhují za prací či za studiem do větších měst, a tak populace ubývá. Dvě města v Itálii se nyní tento problém rozhodla vyřešit zajímavým způsobem. Prázdné domy, které patří městu, nabízí zájemcům jen za 1 euro. Chtějí tak přilákat nové obyvatele a slibují si, že tento krok povede ke zvýšení populace.

Miliardář Jack Ma: Mí zaměstnanci by měli být vděční, že mohou pracovat 12 hodin denně

14/4/2019

Je jedním z nejbohatších Číňanů a ve světě internetového podnikání patří k jedné z nejrespektovanějších postav. Od nuly se mu podařilo vybudovat online tržiště Alibaba, které má v současné době hodnotu 490 miliard dolarů. Nyní ale miliardář Jack Ma zaujal média kontroverzním výrokem. Prohlásil totiž, že tvrdou pracovní dobu a 12ti hodinové směny by jeho zaměstnanci měli považovat za požehnání.

Nejúspěšnější náctiletí podnikatelé. Teenageři si vydělali miliony medovou limonádou nebo mobilní aplikací

13/4/2019

Od vlastního podnikání nás často odradí nedostatek odvahy a sebelepší nápady tak mohou zůstat zcela nevyužity. Obzvlášť těžké je začít podnikat v situaci, kdy už pracujeme na plný úvazek a máme rodinu. A co teprve, když naše příjmy naopak tvoří akorát kapesné od rodičů, nejsme ani plnoletí, ale v hlavě máme milionový nápad? Tito teenageři, kteří se nebáli splnit si svůj sen, nás mohou v mnoha směrech inspirovat.

Američtí miliardáři chtějí více zdanit sami sebe. Současný kapitalismus podle nich nefunguje

13/4/2019

Současný model amerického kapitalismu podle některých nefunguje. Paradoxně ho kritizují především lidé, kterým umožnil zbohatnout. Miliardáři jako Warren Buffett, Bill Gates, Jamie Dimon, Ray Dalio a další upozorňují na rozevírající se sociální nůžky a požadují přehodnocení hospodaření s veřejnými financemi ve prospěch všech, nejen těch nejbohatších. Jedním z prvních kroků, jak toho dosáhnout, by podle nich měly být vyšší daně pro bohaté, tedy i pro ně samotné.

Zaměstnavatelé prozradili, s jakým oblečením na pracovním pohovoru nepochodíte

13/4/2019

Udělat na pracovním pohovoru dobrý dojem není vždy snadné, a proto se vyplatí se na něj předem řádně připravit. Kromě klasických otázek týkajících se našich pracovních zkušeností, dovedností a motivace bychom však neměli podcenit ani jednu zcela zásadní věc: výběr oblečení. To, co si vezmeme na sebe, když se ucházíme o pracovní místo, hraje velmi důležitou roli. Několik zaměstnavatelů prozradilo, jakého oblečení byste se měli při ucházení o pracovní místo vyvarovat.

Ronald Wayne byl 3. spoluzakladatelem Applu. Svůj podíl prodal za pouhých 800 dolarů

13/4/2019

Společnost Apple založili 1. dubna roku 1976 tři muži. O Stevu Jobsovi jste pravděpodobně slyšeli, tento vizionář byl hlavní tváří firmy. Druhým zakladatelem byl Steve Wozniak - tento počítačový génius se postaral o technické řešení prvních produktů od Applu. Třetí jméno je však pro většinu lidí velkou neznámou. Ronald Wayne byl třetím spoluzakladatelem Applu a z firmy brzy odešel. Svůj 10% podíl prodal za pouhých 800 dolarů. Kdyby to tehdy neudělal a ve firmě zůstal, měl by dnes jeho podíl hodnotu 94 miliard dolarů.

Enneagram rozděluje lidi na 9 typů. Jedničky jsou puntičkářské, čtyřky romantické

12/4/2019

Osobnost každého člověka je unikátní a jedinečná. I přesto ale mají lidé společné některé vzorce chování, díky kterým je možné je rozdělit do několika skupin. Jednou z nejpopulárnějších metod je v tomto ohledu takzvaný enneagram. Ten dělí lidi na 9 typů a poměrně přesně mapuje jejich silné stránky i slabiny. V našem přehledu se můžete podívat, jakým typem jste vy. Možná budete překvapeni, jak přesně na vás charakteristika sedí.

Fotbaloví agenti zastupují hvězdy jako Ronaldo a Pogba. Ti nejlepší si na provizích vydělají miliony

12/4/2019

Zůstávají v pozadí, na hřišti se nikdy neobjeví a málokterý fanoušek zná jejich jméno. Přesto tito muži patří k nejvlivnějším osobnostem světové kopané. Řeč je o fotbalových agentech, kteří v zákulisí tahají za nitky a domlouvají přestupy těch nejdražších hráčů. Za své služby si často účtují tučnou provizi. Seznamte se s pěticí nejlepších fotbalových agentů světa.

Obyvatelé španělského města Narón společně hubnou. Do dvou let chtějí shodit celkem 100 tun

12/4/2019

Španělské město Narón se pustilo do hromadné diety, když se tisíce jeho obyvatel rozhodlo, že začnou sportovat a jíst zdravěji. Obyvatelé města se zavázali, že během dvou let se jim podaří společně zhubnout 100 tisíc kilogramů, tedy celkem 100 tun.

Ukrajinská banka nabízí za 10 tisíc kroků denně úroky ve výši až 21 procent

10/4/2019

Ukrajinská banka Monobank se chce kromě o peníze klientů starat i o jejich zdraví, a proto se je rozhodla motivovat speciální nabídkou. Za každých 10 tisíc nachozených kroků během jednoho dne může klient využít úročení vkladů ve výši až 21 procent.

Nejbohatší muž Afriky si vybral 10 milionů dolarů, aby své bohatství viděl na vlastní oči. Pak je zase vrátil do banky

10/4/2019

Nigerijský miliardář Aliko Dangote, který je nejbohatším mužem v Africe, se při nedávno konaném diskusním fóru v Pobřeží slonoviny svěřil, že si jednou řekl, že by chtěl vidět své peníze v hotovosti, a ne pouze jako čísla na účtě. Vybral si tak z banky deset milionů dolarů (přibližně 228 milionů korun), aby si své bohatství prohlédl na vlastní oči.

Elektromobil Tesla vám bude vydělávat peníze, zatímco spíte, tvrdí podnikatel Elon Musk

10/4/2019

Odvážné tvrzení uvedené investorem a vynálezcem Elonem Muskem na jeho Twitteru je založené na tom, že v blízké budoucnosti budou Tesly vybaveny systémem, který bude schopen kompletně zastoupit řidiče. Díky tomuto systému by bylo možné nechat svoji Teslu fungovat jako taxi, aniž byste za jejím volantem byli vůbec fyzicky přítomni.

Měla být příštím Stevem Jobsem. Dnes Elizabeth Holmes vypovídá u soudu a hodnota její firmy Theranos se snížila z 9 miliard dolarů na nulu

9/4/2019

Pokud příběh firmy Theranos neznáte, je skoro těžké mu uvěřit. Z prominentní a oslavované firmy, která měla změnit historii medicíny, se stala továrna na lži, jejíž hodnota se propadla z 9 miliard dolarů na nulu. A její zakladatelka Elizabeth Holmes, svého času nejobdivovanější podnikatelka světa, se z miláčka Silicon Valley proměnila v podvodnici, které hrozí 20 let vězení.

Srovnání platů ČR vs. Německo: Kuchař si za hranicemi vydělá 2x tolik, některé profese i trojnásobek

9/4/2019

Stále více Čechů odchází za vyšším výdělkem do sousedního Německa, kde mohou za stejnou práci získat i trojnásobný plat. Pro případ, že uvažujete o změně prostředí i vy, vám přinášíme přehled porovnání platů v nejčastějších profesích v Česku a v Německu.

Čínská miliardářka vydělávala 400 korun měsíčně v továrně. Dnes má majetek v hodnotě 220 miliard korun

9/4/2019

Začátkem tohoto roku byla téměř neznámá Číňanka Wu Yajun, zakladatelka realitní společnosti Longfor Properties, označena časopisem Forbes za nejbohatší ženu na světě, která si své jmění vydělala sama. Její začátky přitom nemohly být skromnější. Po mnoho let totiž pracovala jako technik v továrně v Čchung-čching s měsíčním platem ve výši 17 dolarů (zhruba 400 korun).

Airbnb odhalilo nejoblíbenější ubytování uživatelů. Ukrývá se v lese a má tvar houby

9/4/2019

Uživatelé služby Airbnb, která zprostředkovává pronájem ubytování, mají na výběr z nepřeberného množství bytů a apartmánů po celém světě. Nyní se Airbnb rozhodlo prozradit, který z nabízených pronájmů je mezi uživateli nejžádanější.

Nejlepší letiště mají v Singapuru. Ukrývá vlastní les s bludištěm a zábavní park

8/4/2019

Letiště po celém světě se snaží cestujícím zpříjemnit čekání před odletem sovu pestrou nabídkou obchodů, restaurací, barů nebo odpočinkových zón. Skytrax awards každoročně uděluje ocenění těm nejlepším letištím, které nabízejí vysoký komfort a svou vybaveností mnohdy připomínají spíše obchodní dům či tematický park. Letošním vítězem se stalo letiště v Singapuru s vlastním lesem uvnitř a zábavními atrakcemi.

Dívka přišla během brigády s nápadem na vlastní byznys. Dnes má ve 23 letech na účtu tři miliony korun

8/4/2019

Třiadvacetiletá Briony Gorton si při studiu přivydělávala jako brigádnice v obchodě se šperky Pandora. Pracovat pro někoho jiného ji ale nenaplňovalo a rozhodla se rozjet vlastní podnikání. To jí během pouhého půl roku přineslo neuvěřitelný úspěch a miliony korun.

Beyoncé a Jay-Z pomohli přilákat do pařížského Louvru rekordní počet návštěvníků. Natočili klip přímo v muzeu

8/4/2019

Hudební videoklip populární zpěvačky Beyoncé a amerického rappera Jay-Zeho, který se natáčel v pařížském Louvre, přilákal v loňském roce do slavného muzea rekordní počet návštěvníků.

Zákaz náušnic, tetování nebo výstřihu. V Číně zuří válka proti zábavě

8/4/2019

Komunistická strana Číny se snaží svým obyvatelům vštěpit „základní socialistické hodnoty“. To v praxi znamená zbavit se věcí, které by dávaly najevo individualismus, a člověka odlišovaly od ostatních. Čínský stát chce nastavit přísná pravidla a nyní svým občanům zakazuje i doplňky jako jsou pánské náušnice. Na případ upozornil list New York Times.

Jeffu Bezosovi zůstane po rozvodu 75 % akcií Amazonu. Ponechá si i noviny či vesmírnou společnost

5/4/2019

Jeff a Mackenzie Bezosovi oznámili, že se dohodli na rozvodovém vyrovnání. Bývalý manželský pár musel vyřešit, jak si rozdělí akcie společnosti Amazon a další majetek. Podle všeho to vypadá, že vyrovnání proběhlo hladce a ve smíru. Jeffu Bezosovi bude nově patřit 75 % akcií Amazonu z jejich společného jmění, na jeho bývalou ženu Mackenzie připadne 25 %.

Miliardový startup Zoom jde na burzu - a náhodná shoda jmen vystřelila akcie jiné společnosti o tisíce procent

5/4/2019

V Americe se schyluje k velmi očekávanému vstupu na burzu. V hlavní roli je firma Zoom, která provozuje video platformu pro konferenční hovory, a jejíž hodnota přesahuje 1 miliardu dolarů. A byť Zoom zatím jen splnil všechny potřebné oficiality a na vstup na burzu si musí ještě nějaký čas počkat, už nyní má situace jednoho překvapivého vítěze. Je jím firma Zoom Technologies Inc., kterou si mnoho investorů kvůli podobnému jménu popletlo právě se Zoomem, a proto do ní investovali.

Nejdražší burger na světě oslavuje nástup nového japonského císaře na trůn

5/4/2019

Šéfkuchař Patrick Shimada ze steakové restaurace Oak Door v Tokiu se rozhodl při příležitosti korunovace nového japonského císaře vytvořit impozantní burger složený jen z velmi luxusních ingrediencí. Cena burgeru sahá do výše 21 tisíc korun a činí tak z něj nejdražší burger na světě.

Investor ze Silicon Valley: Elon Musk má jednu zvláštní superschopnost

5/4/2019

Američan Elon Musk je beze sporu jedním z nejšikovnějších technologických podnikatelů současnosti. Ředitel automobilky Tesla a vesmírné firmy SpaceX platí za jednoho z největších dříčů a v oboru se těší velkému respektu. Naval Ravikant, slavný investor ze Silicon Valley, nyní prozradil, v čem tkví Muskova genialita. Podle Ravikanta disponuje Musk jednou zvláštní superschopností, která je ve světě podnikání velmi vzácná.

Miliardář Michael Bloomberg vzkazuje studentům: Zvažte kariéru instalatéra

5/4/2019

Michael Bloomberg je s majetkem 59 miliard dolarů 9. nejbohatším člověkem světa. Má za sebou pestrou kariéru: v roce 1981 založil mediální informační službu Bloomberg a v letech 2002 až 2013 byl starostou města New York. Bloombergovy názory se těší velké popularitě - veřejnost zaujal zejména jeho výrok, kdy doporučil studentům, aby se vydali na kariéru instalatérů.

Jdi nahoru