Akcie Tesla - cena, graf a přehledné informace

Zajímá vás, za kolik se dnes prodávají akcie Tesly? Máme pro vás přehledný graf s jejich cenou. V článku se také dozvíte další důležité informace včetně toho, kde akcie Tesly koupit.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
11/1/2021

Turbulentní akcie jménem Tesla

Na Wall Street bychom našli jen málo akcií, kolem kterých byl v minulosti takový humbuk jako kolem akcií Tesly. Rekordní nárůsty střídaly rekordní propady a hodnota akcií kolísala i o několik desítek procent za měsíc.

Investoři si s Teslou zažili velké starosti - několikrát to vypadalo, že je automobilka těsně před bankrotem, vždy ale přežila. Vůbec nejhorší období postihlo Teslu v době, kdy uváděla na trh svůj elektromobil Tesla Model 3. Podle zakladatele firmy Elona Muska byly problémy s výrobou auta tak velké, že byla Tesla jen měsíc od bankrotu.

Nakonec ale přežila. Stejně tak firma přežila nájezdy aktivistických investorů, kontroverzní tweety Elona Muska i jeho odstavení z pozice předsedy představenstva.

Dnes je z Tesly jedna z nejhodnotnějších automobilek na světě. Co vlastně stojí za jejím úspěchem? Nepochybně je to hlavně osoba zakladatele Elona Muska. Musk v sobě skrývá zvláštní kombinaci talentů - díky jeho citu pro marketing se mu z Tesly podařilo vybudovat opravdický lovebrand. Jeho čich na lidi mu zase pomohl najmout ty nejlepší inženýry a techniky. Vedle toho to Musk skvěle umí s médii. Zatímco jiné automobilky si musí mediální prostor draze kupovat, o Tesle média píší ráda a v podstatě zadarmo.

Dalším faktorem úspěchu Tesly je i správný timing. Automobilka se strefila do doby, ve které je velký hlad po inovacích a ekologických řešeních. Elektromobily, které jsou navíc cool, jsou přesně tím, co umí dnešní doba ocenit.

Klíčoví lidé

Mezi klíčové zaměstnance Tesly patří vedle jejího zakladatele a výkonného ředitele Elona Muska tato jména:

  • Zachary Kirkhorn - finanční ředitel Tesly, který ve firmě na různých pozicích pracuje už od roku 2010. Finančním ředitelem se Kirkhorn stal na jaře roku 2019. Má vystudovanou ekonomii a mechanické inženýrství na Pensylvánské univerzitě a drží také titul MBA z Harvardu.
  • Andrew Baglino - seniorní vice prezident pro energetické inženýrství v Tesle. Je hlavním technologickým mozkem Tesly. Během studií na Stanfordské univerzitě se například zabýval výzkumem použití vodíku jako paliva pro automobilové motory. Vystudoval elektrotechniku na Stanfordu.
  • Jerome Guillen - od roku 2018 je prezidentem automobilové divize Tesly. V automobilce předtím pracoval na různých pozicích už od roku 2010. Před Teslou tři roky pracoval pro automobilku Daimler AG. Guillen drží titul PhD ve strojírenství z Michiganské univerzity.

Výhled do budoucna

Udrží si Tesla svůj náskok na trhu s elektromobily a bude cena jejích akcií v budoucnu růst? Podle nás bude záležet především na těchto faktorech:

  • poptávka po elektromobilech - elektromobilům se předpovídá velká budoucnost a očekává se, že postupně zcela vytlačí klasické automobily. Klíčové pro akcie Tesly bude, za jak dlouho tato změna proběhne.
  • konkurence - Tesla byla první automobilkou, která se ve velkém zaměřila na vývoj a prodej elektromobilů. Nyní bude záležet na tom, jak zareagují ostatní automobilky, a jestli Teslu zvládnou “dohnat”, případně jak dlouho to potrvá.
  • lovebrand” efekt - Tesla má mezi automobilovými fanoušky i novináři výsadní postavení. Záleží na tom, zda si status lovebrandu zvládne v budoucnu udržet.
  • osobnost Elona Muska - Musk je klíčovou postavou Tesly. Věříme, že pro pozitivní vývoj cen akcií je klíčové, aby co nejdéle pokračoval v řízení automobilky v pozici výkonného ředitele.
  • odbyt na velkých trzíc jako je Čína - Čína je největším automobilovým trhem na světě a pro Teslu bude v budoucnu klíčové, jak moc se na tomto trhu dokáže prosadit. Důležité budou i další velké trhy jako Japonsko, Indie nebo Brazílie.

Aktuální fundament akcií Tesla

Zde jsou čerstvé a aktuální fundamentální informace o akciích Tesly, které vám můžou pomoci při rozhodování, jestli nakoupit, prodat nebo držet akcie Tesly.

Kde koupit akcie Tesly

Pokud chcete obchodovat s akciemi Tesly, doporučujeme brokera eToro. U něj je nákup akcií Tesly momentálně zdarma a neplatíte při něm žádnou provizi (více informací zde).

Disclaimer: Tento článek neslouží jako investiční doporučení.