Joel Young: Muž, který si díky svému hlasu vydělal 1 milion dolarů

Před několika lety se Američan Joel Young nacházel v těžké situaci. Musel splácet velký dluh, měl špatně placenou práci a navíc musel z malého platu uživit své dvě děti. Spolu s manželkou hledali různé cesty přivýdělku, až objevili portál Fiverr, který nabízí práci freelancerům z celého světa. Právě tento moment byl pro rodinu Youngových zlomový a postaral se o to, že o několik měsíců později mohli splatit své dluhy a navíc si vydělali více než 1 milion dolarů. Jejich příběh zaujal i magazín CNBC.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
31/5/2019

Z pastora hlasovým hercem

Joel Young se původně živil jako pastor, což je ale v Americe špatně placená práce, která s sebou navíc přináší spoustu povinného cestování. A tak když Young narazil na Fiverru na šanci na přivýdělek, využil ji. Jeho úkolem bylo zahrát si na hlasového herce a namluvit několik vět pro kostel, který sídlil v jeho okolí. Young si za tento první projekt vydělal 10 dolarů. A protože šlo o velmi snadnou práci, která ho navíc bavila, rozhodl se, že by se tímto způsobem mohl živit.

Joel Young, který si díky hlasovému herectví vydělal 1 milion dolarů. Zdroj: Archiv rodiny Youngových.

Young se poradil se svou manželkou, která ho v jeho rozhodnutí podpořila. "Měl jsem v té době všechno, co bylo potřeba. K tomu, abyste se mohli stát hlasovým hercem, potřebujete vlastně jen mikrofon, počítač a klidnou místnost, kde zvuky nahrajete," řekl Young magazínu CNBC.

Po 18 měsících od prvního momentu, kdy Young začal své služby poskytovat, se mu podařilo splatit všechny dluhy, a také si vydělat více než 1 milion dolarů (v přepočtu více než 23 milionů korun). "Abych byl upřímný, je to něco, co mi udělalo velkou radost," řekl Young, když překonal milionovou metu. K tomu, aby propůjčoval svůj hlas pro reklamy, filmy a různé projekty, prý není potřeba žádná speciální škola nebo velká průprava. Young ale dodává, že mu určitě pomohlo to, že je extrovert a že po celé své dětství v podstatě nezavřel pusu, což mu zůstalo i do dospělosti.

Z malého přivýdělku k práci na plný úvazek

"Měl jsem nulové zkušenosti s nahráváním a prodáváním svého hlasu, ale říkal jsem si, proč to nezkusit," dodává Young. Původně si myslel, že mu tento přivýdělek vydělá asi 40 nebo 50 dolarů měsíčně, a že si bude účtovat jen okolo 5 dolarů za namluvení krátkého skriptu. První měsíc ale vydělal 400 dolarů a pak se jeho podnikání rychle rozjelo. Dostal se k zajímavým zakázkám a namlouvání reklam a filmů, které jsou velmi dobře placené. Dnes si Young účtuje 5 dolarů za namluvení 50 slov. Za videa si pak účtuje 550 a 750 dolary za 60 až 90 vteřin záznamu, ale nezřídka se mu stane, že mu klienti za tuto práci platí i tisíce dolarů. Průměrný zákazník mu podle jeho statistik zaplatí okolo 500 dolarů a podařilo se mu pracovat s předními americkými firmami jako jsou Lowe’s či Home Depot a dokonce i s americkou armádou a několika univerzitami.

Všechny, kteří si chtějí najít vedlejší přivýdělek formou práce na volné noze, by prý Young v jejich rozhodnutí podpořil. A doporučil by, aby si člověk našel něco, co ho bude bavit, a v čem bude vidět smysl. Pak se může stát, že se z dobře placené brigády stane práce na plný úvazek, stejně jako se to povedlo jemu.