Barbara Corcoran: Při vyjednávání o platu by se ženy měly chovat jako muži

Úspěšná americká investorka a podnikatelka, která se objevila i v populární americkém pořadu Shark Tank, se pro web Yahoo Finance rozpovídala o tom, co by doporučila ženám, které v práci chtějí dostat přidáno.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
13/12/2018

"Ženy by se měly při vyjednávání o platu chovat jako muži. A to z toho důvodu, že muži jsou zkrátka lepšími vyjednavači," uvedla Corcoran.

Průzkum konzultantské firmy Robert Half nedávno ukázal, že v práci výši platu vyjednává 46 % mužů a pouze 34 % žen. Část žen pak vyjednávání považuje za nepříjemnou činnost, které by se nejraději vyhnuly.

Vyjednávejte jako muž, radí úspěšná investorka

Corcoran, která svůj majetek vybudovala díky obchodování s realitami, přiznala, že se při vyjednávání chová jako muž a nějaký čas jí trvalo si tuto strategii osvojit. Vyjednávání přirovnává k lezení po skále: "Muž vyleze do půlky hory a myslí si, že ji zdolal," řekla Corcoran. "Ale žena zdolá celou horu, vyleze až na vrchol, postaví stan, ujistí se, že je postaráno o děti a teprve pak si konečně řekne 'jsem královnou hory'.'"

Podle Corcoran jsou ženy stejně schopné jako muži a jediné, co jim občas chybí, je patřičné sebevědomí. Všem ženám, které chtějí uspět v práci i v podnikání, tak doporučuje, aby se nebály velkých cílů a šly si za tím, co chtějí.

Corcoran také považuje za důležité se nikdy nevzdat a nenechat se zlomit odmítnutím. Ve svém podnikání prý udělala spoustu chyb, ale právě její odolnost a optimismus jí vždy pomohly dostat se zpátky na vrchol. Corcoran v mládí pracovala jako servírka, ale podle svých slov brzy pochopila, jak velkou příležitost nabízí obchodování s realitami. Během let se jí podařilo vybudovat impérium, které má dnes hodnotu 80 milionů dolarů.