CNN: Uzemnění Boeingů 737 Max vyjde firmu na astronomickou částku

Výrobce letadel Boeing zažívá jedno z nejtěžších období v historii firmy. Po leteckém neštěstí v Etiopii řada států zakázala přelety letadel typu 737 Max nad svým územím. Zákaz platí do chvíle, než bude aktualizovaný software letadla. Web CNN nyní informoval o tom, jakou ztrátu firmě způsobí uzemnění všech letadel typu 737 Max 8 a 9, kterých se problémy týkají.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
15/3/2019

Analýza firmy Melius Research, která sídlí na Wall Street, ukázala, že celkové náklady Boeingu pro uzemnění všech jeho letadel se budou pohybovat mezi 1 a 5 miliardami dolarů. V přepočtu se jedná o astronomickou částku 22 až 113 miliard korun. Firma ve své analýze počítá s případem, že letadla budou muset na zemi zůstat po dobu tří měsíců.

Boeing situaci ustojí, pomůžou mu skvělé ekonomické výsledky

Pro většinu ostatních firem by takové náklady a ztráta byly smrtící, Boeing to však podle analytiků neohrozí a firma situaci zvládne. Pomohou jí k tomu hlavně silné ekonomické výsledky. Pro výrobce letadel byl rok 2018 tím nejlepším v historii: tržby dosáhly hranice 101 miliard dolarů a čistý zisk firmy činil 10,6 miliardy dolarů. Společnost očekává, že její výsledky za letošní rok budou ještě lepší.

Boeing 737 Max, který v Evropě nesmí do vzduchu.

Akcie Boeingu se po problémech propadly o 12 %. Někteří analytici firmě vyčítají, že letadla 737 Max neuzemnila hned po nehodě v Etiopii, ale dlouhou dobu váhala. K akci se rozhodla až poté, co vzlet modelů 737 Max zakázaly evropské státy.

"Nejlepší čas na to, aby firma nařídila uzemnění, byl bezprostředně po havárii Ethiopian Airlines," řekl analytik firmy GlobalData Nick Wyatt.

Generální ředitel Boeingu Dennis Muilenburg v prohlášení uvedl, že bezpečnost bude pro firmu vždy prioritou. "Bezpečnost je pro Boeing klíčovou hodnotou a vždy tomu tak bude. Pro naši společnost a naše odvětví neexistuje větší priorita. Děláme vše, co je v našich silách, abychom pochopili příčinu nehod ve spolupráci s vyšetřovateli, nasadili vylepšení bezpečnosti a zajistili, že se to nestane znovu," okomentoval situaci Muilenburg.