Plat copywritera v roce 2021

Zajímá vás, kolik si vydělá copywriter? Zjistili jsme pro vás aktuální informace. Také se mrkneme na to, co by měl takový správný copywriter umět.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
29/12/2020

Copywriter je kouzelník s texty. V jeho popisu práce je textování webů, psaní článku nebo vymýšlení chytlavých sloganů. Hodně lidí si copywritera plete s redaktorem či novinářem, mezi těmito profesemi je však podstatný rozdíl.

Copywriter se totiž nejčastěji zaměřuje na prodejní texty, které mají zábavnou formou představit nějaký produkt či službu. Redaktor či novinář píše většinou o obecných tématech a nemá za cíl, aby jeho texty prodávaly.

Kolik bere copywriter?

Platová škála u copywriterů je široká. Narazíme na inzeráty, které slibují podprůměrných 20 000 korun:

Ale také se můžeme dostat k těm, které lákají na plat až 45 000 korun za měsíc:

Čím to je? U copywritingu je totiž velmi důležitá zkušenost a praxe. Zatímco juniorního copywritera je potřeba zaučovat a na jeho texty by měl ideálně dohlížet zkušenější kolega nebo editor, seniorní copywriter s praxí vám hned po nástupu zvládne dodat skvělé a vyladěné texty.

Z naší zkušenosti se plat juniorního copywritera ve velkých městech jako Praha, Brno či Ostrava pohybuje mezi 28 000 - 35 000 korunami za měsíc (bavíme se o hrubé mzdě).

Senior si vydělává od 35 000 do 60 000 korun měsíčně. Ti nejlepší copywriteři v České republice zaměstnaní na plný úvazek či formou OSVČ si pak mohou přijít až na 90 000 korun za měsíc. Jedná se o lidi s několikaletou praxí a silným osobním brandem, kteří nejčastěji pracují pro reklamní agentury, eshopy nebo dobře zafinancované startupy.

Co všechno by měl umět copywriter?

U copywriterů si zaměstnavatelé cení hned několika věcí:

  • jednou z nejdůležitějších je cit pro jazyk a bezchybná čeština
  • důležitá je také spolehlivost a včasné odevzdávání textů (na překračování deadlinů jsou zaměstnavatelé obzvlášť hákliví)
  • nezbytná je schopnost umět si vyhledat správné podklady a informace
  • dobrý copywriter by měl být kreativní a měl by mít originální nápady

Můžu se jako copywriter živit na volné noze?

Copywriter je ideální profesí pro freelancery. K práci je potřeba pouze váš copywriterský um, počítač a internetové připojení.

Předtím, než se vydáte na volnou nohu, je důležité vyjasnit si dvě důležité otázky:

  • Kde budu shánět klienty?

Mít dostatek klientů, kteří vám budou ochotni zaplatit, je alfou a omegou práce na volné noze. Klienty můžete shánět buď na různých portálech (pro copywritery existují hlavně weby Copywriteri.cz a Na volné noze), nebo můžete firmy oslovovat napřímo. Nabídky práce se také často objevují na Facebooku ve skupinách Práce pro copywritery a Copywriteři a další psavci.

  • Jakým způsobem budu práci účtovat? A kolik si mám říct?

Tady máte dvě možnosti. Klientům buď můžete fakturovat každou odevzdanou normostranu (1 800 znaků textu), nebo si nastavit hodinovou mzdu. Nám se nejvíce osvědčila hodinová mzda. Je univerzální a každý jí rozumí. Navíc je to férový způsob ohodnocení pro obě strany.

A kolik si jako copywriter na volné noze účtovat? Doporučujeme sepsat si váš cíl, kolik by vám měla práce každý měsíc vydělat. Pak si sepište, kolik hodin jste ochotní každý měsíc pracovat. Až čísla vydělíte, dostanete se k ideální hodinovce.

Příklad: Každý měsíc bych rád vydělal/a 50 000 korun. V této částce jsou moje celkové výdaje (20 000 korun), daně a odvody (5 000 korun), peníze určené na volný čas a zábavu (10 000) a peníze, které si chci dávat stranou a spořit si je (15 000 korun). Každý den jsem ochotný/ochotná pracovat 6 hodin denně, o víkendech nepracuji. Měsíčně je to zhruba 132 odpracovaných hodin. Pokud 50 000 vydělíme 132, dostaneme se na hodinovou mzdu 380 korun za hodinu.

Doporučujeme nastavit si nějakou rezervu. Často se totiž může stát, že vám vypadne nějaká zakázka, venku bude hezky a člověku se nebude chtít pracovat atp. :-)

Kde hledat práci jako copywriter?

Pokud hledáte práci na hlavní pracovní poměr, doporučujeme portály StartupJobs, Jobs a Práce. Jejich používání je pro zaměstnance zdarma.

Freelancerům pak doporučujeme mrknout se na portály Copywriteri.cz a Na volné noze. Členství na nich je ale zpoplatněné, a tak je potřeba zvážit, jestli se vám vyplatí. Zajímavé jsou i portály UpWork a Freelancer.com, které jsou mezinárodní a mohou vám přihrát zakázky ze zahraničí.