Dálniční známka v roce 2021 (cena, kde ji koupit, pokuty)

Pokud cestujeme vozidlem přes dálniční úseky, jsme povinni mít zakoupenou elektronickou dálniční známku, jinak se vystavujeme poměrně vysoké pokutě. Kde se dá zakoupit, v jakých případech ji nepotřebujeme a kolik vůbec stojí? Tyto a další potřebné informace týkající se českých dálničních známek jsme pro vás shrnuli v článku.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
5/1/2021 1:00 AM

Kdo musí mít elektronickou dálniční známku?

V České republice se povinnost pořídit si dálniční známku týká vozidel s nejméně čtyřmi koly a hmotností do 3,5 tuny. Vozidla se třemi nebo dvěma koly mohou dálnice užívat bezplatně a vozy o hmotnosti nad 3,5 tuny platí pomocí speciálního elektronického zařízení mýtné.

Kolik dálniční známka stojí a jak dlouho ji lze využívat?

Máme na výběr mezi třemi druhy dálniční známky odstupňovanými podle doby platnosti: desetidenní, třicetidenní a roční:

  • Desetidenní známka stojí 310 korun.
  • Třicetidenní známka stojí 440 korun
  • Roční známka 1 500 korun.

Tyto ceny se nezměnily již od roku 2012.

Příjemnou zprávou je, že roční známka nově platí 365 dní od zakoupení a aktivování. Dříve měla roční dálniční známka platnost pouze pro rok, ve kterém byla pořízena.

Kde dálniční známku koupit?

Elektronickou dálniční známku si od roku 2021 můžeme zakoupit v oficiálním eshopu eDalnice.cz. Nákup je jednoduchý a zabere zhruba pět minut. Zaplatit se dá buď platební kartou, prostřednictvím Apple Pay, nebo bankovním převodem. Známku je také možné koupit na pobočkách České pošty nebo čerpacích stanicích EuroOil.

Elektronická dálniční známka je spárována s naší SPZ, takže není potřeba mít u sebe nějaký doklad nebo si lepit na čelní sklo kupon, jako tomu bylo v minulosti.

Případy, kdy dálniční známku pro cestu po dálnici nepotřebujeme

Bez dálniční známky můžeme jet po dálnici v případě, kdy přes její část vede vyznačená objížďková trasa. Kromě toho také existují dálniční úseky, které jsou poplatku zbaveny, a nejčastěji jsou to ty, které vedou kolem větších měst. Jejich kompletní seznam s mapou, kde jsou placené i neplacené úseky vyznačeny, nalezneme na internetových stránkách SFDI (Státní fond dopravní infrastruktury).

Placené a neplacené dálniční úseky na mapě od SFDI.
Mapa placených a neplacených úseků, kterou najdete na stránkách SFDI.

Poplatku na veškerých dálničních úsecích jsme zbaveni v případě, kdy jsme držiteli průkazu ZTP nebo ZTP/P anebo držitele tohoto průkazu převážíme. Tato výjimka ale platí pouze pro české držitele takového průkazu, pro zahraniční nikoli.

Elektronickou dálniční známku také nemusíme mít, pokud jezdíme vozidlem, které jezdí na elektrickou energii, vodík nebo hybridní pohon (hodnota emisí CO2 musí být do 50 g/km), a které má speciální SPZ začínající na písmena EL. Pokud speciální SPZ nemáme, je vozidlo potřeba nejprve nahlásit, a teprve poté můžeme vyrazit na dálnici bez dálniční známky.

Dálniční známku nemusíme mít ani v případě, že jezdíme historickým vozidlem se zvláštní registrační značkou a průkazem historického vozidla - takové auto není potřeba nikde nahlašovat a rovnou můžeme vyrazit na cestu.

Výše pokut a za co všechno je můžeme dostat

Za jízdu bez dálniční známky nám v Česku hrozí pokuta ve výši až 20 000 korun.

Pokud jedeme vozidlem, které sice může jezdit bez dálniční známky, ale mělo být nahlášeno a nebylo, hrozí nám pokuta až 5 000 korun. Taková situace může nastat, pokud například jedeme po dálnici s elektromobilem, který nemá speciální SPZ a my ho zapomněli nahlásit.

Vůbec nejvyšší pokuta pak hrozí těm, kteří se snaží oklamat systém, a chybně nahlásí své vozidlo jako vozidlo, které může jezdit bez dálniční známky. Za toto zneužití se platí až 100 000 korun.

No items found.