Dálniční známka pro ČR 2020 – všechno, co potřebujete vědět

Pokud cestujeme vozidlem přes dálniční úseky, jsme povinni mít zakoupenou dálniční známku, jinak se vystavujeme poměrně vysoké pokutě. Kde se dá zakoupit, v jakých případech ji nepotřebujeme a kolik vůbec stojí? Tyto a další potřebné informace týkající se českých dálničních známek jsme pro vás shrnuli v článku.
Od
redakce Fondik.cz
Elišky Bencové
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
19/8/2019

Kdo musí mít dálniční známku?

V České republice se povinnost pořídit si dálniční známku týká vozidel s nejméně čtyřmi koly a hmotností do 3,5 tuny. Vozidla se třemi nebo dvěma koly mohou dálnice užívat bezplatně a vozy o hmotnosti nad 3,5 tuny platí pomocí speciálního elektronického zařízení mýtné.

Kolik dálniční známka stojí a jak dlouho ji lze využívat?

Máme na výběr mezi třemi druhy dálniční známky odstupňovanými podle doby platnosti: desetidenní, měsíční a roční. Desetidenní známka stojí 310 korun, měsíční 440 korun a roční 1 500 korun. Tyto ceny se nezměnily již od roku 2012.

Příjemnou zprávou je, že roční známka neplatí dvanáct měsíců, ale čtrnáct – od 1. prosince předchozího roku do 31. ledna následujícího roku. Pokud však roční známku zakoupíme například v červnu, cena je neměnná a konec její platnosti připadající na poslední lednový den také.

3 typy českých dálničních známek pro rok 2019. Roční (červená), měsíční (fialová) a desetidenní (žlutá).
Současná podoba dálničních známek. Roční (červená), měsíční (fialová) a desetidenní (žlutá).

Kde dálniční známku koupit a co s ní potom dělat?

U nás zatím existuje dálniční známka pouze ve formě nálepky. Zakoupíme ji na benzínkách, pobočkách České pošty, pobočkách Cash point nebo ve směnárnách. Dostaneme k ní také kupón, který slouží jako její potvrzení, a neměli bychom ho tudíž ztratit nebo poškodit.

Na známku i kupón musíme propiskou vyplnit naši registrační značku. Kupón následně uschováme tak, abychom ho v autě měli po ruce pro případ policejní kontroly, a dálniční známku nalepíme zevnitř vozu do pravého dolního rohu čelního skla.

Od roku 2021 už bychom měli mít možnost využít elektronickou dálniční známku (e-vinětu), která bude v informačním systému Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) spárována s SPZ našeho vozu.

Případy, kdy dálniční známku pro cestu po dálnici nepotřebujeme

Bez dálniční známky můžeme jet po dálnici v případě, kdy přes její část vede vyznačená objížďková trasa. Kromě toho také existují dálniční úseky, které jsou poplatku zbaveny, a nejčastěji jsou to ty, které vedou kolem větších měst. Jejich kompletní seznam s mapou, kde jsou placené i neplacené úseky vyznačeny, nalezneme na internetových stránkách SFDI (Státní fond dopravní infrastruktury).

Placené a neplacené dálniční úseky na mapě od SFDI.
Mapa placených a neplacených úseků, kterou najdete na stránkách SFDI.

Poplatku na veškerých dálničních úsecích jsme zbaveni v případě, kdy jsme držiteli průkazu ZTP nebo ZTP/P anebo držitele tohoto průkazu převážíme. Tato výjimka ale platí pouze pro české držitele takového průkazu, pro zahraniční nikoli.

Co dělat v případě poškození nebo odcizení známky?

Pokud nám je kupón či dálniční známka odcizena nebo se poškodí, můžeme zažádat o výměnu. To samé platí třeba i pro případ, kdy na známku nebo kupón chybně vypíšeme SPZ nebo když změníme převozní značku na registrační. Výměna stojí 70 korun, je možná pouze u ročních známek a formulář k této žádosti nalezneme na internetových stránkách SFDI.

Pokud dojde během doby platnosti k pouhé výměně naší SPZ, dálniční známku měnit nemusíme. Záznam o změně si policie přečte v technickém průkazu.

Výše pokut a za co všechno je můžeme dostat

Za jízdu bez dálniční známky, ale také za chybně vyplněnou, nevyplněnou nebo nenalepenou známku, nám v Česku hrozí bloková pokuta ve výši 5 000 korun. Pokud vstoupí pokuta do správního řízení a my její uhrazení neurychlíme, může se vyšplhat až ke 100 000 korun. Za ztracený kupón k dálniční známce je pokuta většinou mnohem nižší.

Stejně vysoká pokuta (tedy blokově 5 000 korun) ale hrozí i za neodstranění prošlé české dálniční známky z čelního skla. Pokud je na skle neplatná zahraniční známka, jejíž umístění není v zorném poli řidiče a nebrání tedy výhledu, pokuta zpravidla nehrozí. V opačném případě ale může dosáhnout až 2 000 korun – pokud ji uhradíme na místě.