Dálniční známka - cena v roce 2021

Letošní rok je prvním rokem, kdy v České republice začíná platit takzvaná elektronická dálniční známka. Zajímá vás, kolik stojí a jak funguje? Vše se dozvíte v dnešním článku.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
16/10/2021

Elektronická dálniční známka nabízí řidičům několik výhod. Tou největší je, že už není potřeba kupovat si papírový kupon a lepit ho na čelní sklo. Místo toho si stačí koupit elektronickou známku a spárovat ji s vaší SPZkou.

Kolik stojí elektronická dálniční známka?

V současné době jsou na trhu tři verze elektronické dálniční známky. Jejich cena se liší podle časového období:

  • za desetidenní známku zaplatíte 310 korun
  • za třicetidenní známku zaplatíte 440 korun
  • za roční známku zaplatíte 1 500 korun - roční známka nově platí 365 dní (dříve platila pouze pro rok, kdy byla zakoupena)

Pokud vaše auto jezdí na zemní plyn nebo biometan, dostanete 50% slevu.

Dálnice, po které se prohánějí auta. Od roku 2021 platí takzvaná elektronická dálniční známka.
Za elektronickou dálniční známku v roce 2021 zaplatíte 310 až 1 500 korun.

Kde koupit elektronickou dálniční známku?

Nejpohodlnější je nákup online na oficiálním eshopu eDalnice. Na webu zadáte pár základních údajů jako SPZ, počátek platnosti známky a váš email.

Poté zaplatíte - platit můžete buď platební kartou (VISA/MasterCard), prostřednictvím Apple Pay nebo bankovním převodem.

Pokud platíte kartou nebo Apple Pay, bude vaše známka ihned aktivní. U platby převodem je nejprve potřeba počkat, až se platba zprocesuje (potvrzení vám přijde na email).

Známku také můžete koupit na pobočkách České pošty a na čerpacích stanicích EuroOil.

Kdo musí mít elektronickou dálniční známku?

Známku musíte mít v případě, kdy na dálnici vyjedete s vozidlem, které má nejméně čtyři kola a hmotnost do 3,5 tuny.

Kdo nemusí mít elektronickou dálniční známku?

Pokud vlastníte vozidlo, které jezdí na elektrickou energii, vodík nebo hybridní pohon (hodnota emisí CO2 musí být do 50 g/km) a byla vám přidělena speciální SPZ, elektronickou dálniční známku si pořizovat nemusíte a na dálnici můžete vyrazit bez placení.

To samé platí, pokud přepravujete osobu s průkazem ZTP nebo ZTP/P. Tato osoba musí být ve vozidle přítomná, jinak vám během silniční kontroly hrozí pokuta.

Elektronickou dálniční známku si nemusíte pořizovat ani v případě, kdy vlastníte historické vozidlo, které má přidělenou zvláštní registrační značku a průkaz historického vozidla.

Poznámka: Pokud máte vozidlo, které jezdí na elektrickou energii, vodík nebo hybridní pohon (s hodnotou emisí CO2 do 50 g/km), ale které nemá speciální SPZ, je toto vozidlo potřeba nahlásit. Nahlásit ho můžete na této stránce - po vyřízení žádosti už nemusíte mít elektronickou dálniční známku.

Jak mohu ověřit platnost mé elektronické dálniční známky?

Nejrychlejší způsob, jak ověřit, zda vaše známka pořád platí, je navštívit web eDalnice. Na domovské stránce v sekci Ověření platnosti zadejte vaši SPZ a hned uvidíte, zda je vaše dálniční známka stále platná.

Tip: Pokud chcete být včas informováni o tom, že se blíží konec platnosti vaší dálniční známky, existuje na to malý fígl. Při nákupu známky na webu eDalnice je potřeba zašktnout pole “Chci obdržet upozornění před vypršením platnosti” a “Zaslat upozornění také formou SMS”. Když to uděláte, stát vám těsně před skončením platnosti vaší dálniční známky pošle email a SMSku.

Výše pokut

Řidičům, kteří cestují na zpoplatněném úseku dálnice bez platné dálniční známky, hrozí pokuta až 20 000 korun.

Pokud někdo cestuje vozidlem, na které se nevztahuje povinnost mít dálniční známku, ale toto vozidlo mělo být a nebylo dopředu nahlášeno, hrozí mu pokuta až 5 000 korun. Taková situace může nastat, pokud cestujete například hybridním vozem bez speciální SPZ a zapomenete ho nahlásit.

Nejvyšší pokuta hrozí těm, kteří nahlásí, že mají speciální vozidlo, které je osvobozeno od povinnosti vlastnit dálniční známku, ale ve skutečnosti jezdí obyčejným vozem, který nemá na výjimku nárok. Toto zneužití se trestá pokutou až 100 000 korun.

Kdo vůbec dálniční známky kontroluje? Nejčastěji vás může zastavit policejní silniční hlídka. Pro kontrolu dálničních známek byly také zřízeny speciální kontrolní brány s kamerami. Ty snímají registrační značky a kontrolují, zda má k sobě daná SPZka přiřazenou platnou dálniční známku. Proto doporučujeme systém moc nepokoušet a na dálnici vždy vyrazit s platnou dálniční známkou.