Denise Coates: Nejlépe vydělávající žena světa si vyplatila obří bonus

Nejlépe vydělávající ženou světa se podle listu The Guardian stala Britka Denise Coates, která si jako ředitelka firmy bet365 vyplatila rekordní odměnu ve výši 265 milionů liber. Její firma je jednou z největších sázkových kanceláří na světě. S vysokou prémií nesouhlasí část britské veřejnosti a také někteří politici, kteří kritizují, že zatímco majetek Denise Coates se rozrůstá, velká část Britů naopak kvůli hazardu chudne.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
24/11/2018

265 milionů liber (v přepočtu více než 7,5 miliardy korun) je nejvyšší odměnou, jakou si kdy ředitelka soukromé firmy vyplatila. Částka je 9 500x vyšší než průměrný plat ve Velké Británii a 1 700x vyšší, než kolik si vydělá předseda britského parlamentu. I Tim Cook, ředitel firmy Apple, si za rok vydělá téměř třicetkrát méně.

Tak vysoký bonus je v tomto oboru neospravedlnitelný, zlobí se Britové

Coates se po vyplacení bonusu dočkala kritiky. Jedním z nejhlasitějších kritiků byl anglický politik Vince Cable, který prohlásil, že její bonus byl “nezodpovědný” a “přemrštěný”. “Za žádných okolností nejde takový bonus ospravedlnit a to hlavně kvůli tomu, že peníze pochází od lidí, kteří mají často problém s nadměrným sázením,” řekl Cable. “Jedná se o obor, který v Británii potřebuje přísnější regulaci. Už jsme regulovali hazard na ulicích a nyní je čas omezit ho i na internetu.”

Mezi kritiky zazněl i hlas Luka Hildyarda, ředitele vládní organizace High Pay Centre. “Odměna takové výše by byla ospravedlnitelná u někoho, kdo se nějakým způsobem zasadil o lepší život občanů. Fakt, že si takovou odměnu vyplatila ředitelka sázkové kanceláře, je necitlivý a urážlivý.”

Coates na kritiku nereagovala a v tiskovém prohlášení pouze uvedla , že “je hrdá na to, že se její společnosti ekonomicky daří a že stále a stabilně roste”. Denise Coates se se svým majetkem ve výši 5,8 miliardy liber řadí mezi nejbohatší Brity. Na žebříčku jí patří 21. místo, čímž překonala i slavného britského podnikatele a vizionáře Richarda Bransona.

Denise Coates žije se svým manželem ve Stoke, kde sídlí i středisko její firmy. Firma je největším soukromým zaměstnavatelem ve městě a sponzoruje také místní fotbalový klub. Coates se na veřejnosti téměř neukazuje a zřídkakdy poskytuje rozhovory. Její nadace Denise Coates Foundation v posledních letech přispěla částkou 75 milionů liber na různé charity, které se věnují zdravotnictví a vzdělávání. Na podporu lidí, jejichž život byl negativně ovlivnil hazardem, podle listu The Guardian její nadace nepřispěla.