Francouzští miliardáři se skládají na rekonstrukci Notre-Dame. Přispět chce i Apple

Katedrála Notre-Dame začala hořet v pondělí. Příčina požáru zatím není jasná, spekuluje se ale o tom, že může souviset s renovačními pracemi na budově. Katedrála byla rozsáhlým požárem značně poškozena a rekonstrukce tak Francii vyjde na miliardy. Prezident země Emmanuel Macron se nechal slyšet, že by Notre-Dame rád opravil do 5 let.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
17/4/2019

Krátce po prezidentově prohlášení se ozvaly první firmy, které se veřejně zavázaly k tomu, že rády poskytnou finance na rekonstrukci. Jako první se nabídl obchodník François-Henri Pinault, který drží kontrolní podíl ve společnosti Kering, která prodává luxusní zboží. Pinault na opravdu katedrály poskytne příspěvek ve výši 100 milionů euro, tedy 2,56 miliardy korun.

Tuto výzvu si nenechal ujít nejbohatší Francouz Bernard Arnault, který vlastní podnik LVMH. Ten prodává po celém světě luxusní zboží jako kabelky či boty a patří mu několik předních obchodních značek jako Louis Vuitton či Dior. Bernard Arnault chce na rekonstrukci přispět částkou 200 milionů euro - nabídl tedy dvakrát více než jeho byznysový rival Pinault.

Katedrála Notre-Dame, než ji zastihl požár.

I další firmy přispějí stovky milionů euro

Do výzvy se postupně přidaly i další francouzské firmy. Kosmetický gigant L’Oreal prohlásil, že jako pomoc na rekonstrukci katedrály poskytne finanční příspěvek 200 milionů euro. Přidá se i francouzská energetická firma Total (ta přispěje 100 milionů euro), investiční společnost Fimalac (10 milionů euro), prodejce outdoorové reklamy JCDecaux (20 milionů euro) či finanční ústav Societe Generale (10 milionů euro). Finanční podporu při rekonstrukci vyjádřily i aerolinky Air France - ty zatím neuvedly, jak vysokou částkou přispějí.

Ze zahraničních společností vyjádřil svou podporu ředitel Applu Tim Cook, který na Twitteru uvedl, že jeho firma soucítí se všemi Francouzi, kterých se nešťastná událost dotkla, a že také finančně přispěje na renovaci katedrály. Apple zatím výši finanční podpory neupřesnil, při jeho velikosti se ale dá čekávat, že půjde minimálně o desítky milionů euro.