Grumpy Cat: Zamračená kočka, která svým majitelům vydělala 100 milionů dolarů

Nebyla to vzácná čistokrevná kočka, neuměla žádné speciální triky, ani nepředpovídala budoucnost jako třeba chobotnice Paul. Přesto se tato kočka stala jedním z nejslavnějších a nejbohatších mazlíčků na světě.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
21/6/2019

Grumpy Cat, ve skutečnosti pojmenovaná Tardar Sauce (slovní hříčka s tartar sauce, což znamená tatarka), pocházela z americké Arizony a její majitelkou byla Tabatha Bundesen. Proslavila se poté, co se internetem během několika dní virálně rozšířila její fotografie, kterou v roce 2012 zveřejnil bratr Tabathy.

Kočka Grumpy Cat, typická pro svůj zamračený výraz.

Svět miluje mrzouty

Lidé se prvně domnívali, že jde o fotomontáž, protože takhle přece žádná kočka vypadat nemůže – měla totiž specifický výraz tváře, díky kterému vypadala naštvaně a mrzutě (pro mnoho z nás tedy nebylo těžké se s ní ztotožnit). Následně rodina natočila s kočkou několik videí a ukázalo se, že je skutečná. Senzace byla na světě.

Už v následujícím roce byla vydána humorná knížka Grumpy Book s podtitulem „Mrzuté tipy a aktivity, díky kterým se budete mračit“ a kalendář s fotkami kočky. Tardar Sauce si také zahrála v  reklamách značky krmiva Friskies a v několika hudebních videoklipech. Dočkala se i vlastního vánočního filmu Grumpy Cat’s Worst Christmas Ever.

Slavná díky růstové vadě

Spousta lidí si pochopitelně kladla otázku, co stojí za jejím nevšedním vzhledem. Pravděpodobně se jednalo o vrozenou poruchu růstu zvanou nanismus, která způsobila zakrslost a netypickou stavbu těla. Kvůli ní se jí také neustále třásly nohy. Tardar Sauce měla bratra jménem Pokey, který trpěl stejnou poruchou.

Grumpy Cat je nyní registrovanou obchodní značkou. Na Facebooku ji sleduje 8,5 milionu fanoušků, na Instagramu 2,7 milionu. Hodnota byznysu kolem této kočky se díky její popularitě pohybuje kolem 100 milionů dolarů (asi 2,2 miliardy korun). Bohužel samotná Grumpy Cat si život celebrity neužívala moc dlouho. V květnu 2019 zemřela následkem zdravotních komplikací v pouhých sedmi letech.