Italská městečka Zungoli a Mussomeli prodávají domy za 1 euro

Malá evropská města trápí v posledních letech odliv obyvatel. Mladí lidé se stěhují za prací či za studiem do větších měst, a tak populace ubývá. Dvě města v Itálii se nyní tento problém rozhodla vyřešit zajímavým způsobem. Prázdné domy, které patří městu, nabízí zájemcům jen za 1 euro. Chtějí tak přilákat nové obyvatele a slibují si, že tento krok povede ke zvýšení populace.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
14/4/2019

K odvážnému kroku se odhodlala dvě italská města - Zungoli v Kampánii a Mussomeli na Sicílii. V Zungoli je na prodej celkem 14 domů, v Mussomeli pak dokonce 146. Kupní cena domu je stanovena na 1 euro, jedinou další podmínkou je, že nemovitosti musejí do 3 let projít rekonstrukcí, kterou zaplatí nový majitel.

Obě města berou událost vážně a dávají si velmi záležet na tom, aby akce byla úspěšná. Starosta Zungoli Paolo Caruso například sestavil skupinu dobrovolníků, která bude zájemcům domy ukazovat. "Vytvořil jsem skupinu mladých dobrovolníků, kteří budou kupcům k ruce. Pomohou jim například spojit se se stavebními společnostmi ohledně rekonstrukce,“ uvedl Caruso pro list The Independent. "Transparentnost je pro nás tím nejdůležitějším. Chceme, aby se lidé mohli sami přesvědčit o tom, jak krásné je naše město, jak chutná je naše kuchyně, i jak čerstvý vzduch tu je," dodal.

Obě města nabízejí zájemcům klid

Obě města jsou podle průvodců malebná a nabízejí zájemcům velký klid. Zungoli se nachází v Kampánii asi hodinu a půl jízdy od Neapole. Je plné historických domů a úzkých uliček, v jeho okolí roste i vinohrad. Sicilské Mussomeli zase zaujme návštěvníky skalním hradem, který je jako vystřižený z historického filmu. Milovníky pláží může odradit, že obě města se nacházejí poměrně daleko od moře. Z Mussomeli je to k moři přibližně hodinu jízdy autem, ze Zungoli pak hodina a půl.

Majestátní skalní hrad v sicilském městečku Mussomeli.

K prodeji domů za 1 euro se v lednu letošního roku rozhodlo i další italské město Sambuca. Vzbudilo tím pozornost celého světa a i když měla akce několik podmínek (zájemci se museli například zavázat, že do rekonstrukce investují 15 000 euro), podařilo se domy prodat a přilákat tak do města nové obyvatele. Podle odborníků na reality je nyní možné, že se do podobných akcí bude zapojovat stále více malých měst. Prodej je totiž výhodný pro obě strany. Zájemcům se podaří ulovit nemovitost za skvělou cenu a radnice města si zase může být jista, že noví obyvatelé dům zrekonstruují a ve městě budou trávit svůj čas.