5 tipů, jak připadat ostatním více atraktivní

Hned od prvního okamžiku, kdy vstoupíte do místnosti, si o vás přítomní začnou v hlavě utvářet vlastní obrázek. Většina z nás už se určitě setkala s někým, kdo vstoupí do místnosti plné neznámých lidí a poté odchází s deseti novými přáteli a domluvenou schůzkou na další den. Co stojí za nenuceným vystupováním těchto lidí, kteří si dokáží naklonit neznámé osoby, když většinu populace stojí obrovské úsilí, aby na okolí zanechala alespoň trochu dobrý dojem? Prvotní příčinou je už samotný vzhled. Podle Alexandera Tolodova, profesora psychologie z Princetonu, lidem stačí podívat se na obličej druhých a během pouhé desetiny vteřiny si již vytvoří představu o tom, nakolik je jim daná osoba sympatická a zda působí důvěryhodně.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
12/2/2019

Jakými kroky tedy dosáhnete toho, abyste na ostatní dobře zapůsobili již při prvním setkání? Máme pro vás 5 tipů.

1. Usmívejte se

Čím šťastněji vypadáte, tím důvěryhodněji působíte. „Lidé považují usmívající se obličej za přívětivější, důvěryhodnější a přátelštější,“ vysvětluje Tolodov. Pokud víte, že se vám nepodařilo zanechat dobrý první dojem, nezoufejte. Stále je zde šance, že při dalším setkání dané osoby na počáteční rychlý úsudek zapomenou. „Pokud máte později možnost potkat někoho v okamžiku, kdy toho o něm již víte více, máte možnost změnit jejich přesvědčení o vás.“ Pokud na někoho dokážete dobře zapůsobit později, v mnoha případech na první dojem zapomenou, a to i v případě, že šlo o dojem negativní.

2. Použijte svůj šarm

Koučka a autorka knihy Charisma mýtů zbavené, Olivia Fox Cabane, definuje charisma jako sympatičnost a pocit radosti z komunikace s danou osobou. A pokud jste někomu sympatičtí, může vám to přinést výhody i v byznysu. Podnikatelé s lepšími sociálními dovednostmi mají vyšší šance na úspěch a zaměstnanci, kteří jsou v práci oblíbení, snadněji prosazují svou. Dobrou zprávou je, že okouzlující šarm lze nacvičit. Zářným příkladem budiž Johnny Carson, populární moderátor pořadu The Tonight Show Starring Johnny Carson. Údajně extrémní introvert se dovedl vytrénovat tak, aby bavil diváky u televizních obrazovek a před kamerou působil naprosto přirozeně. Jakmile se show natočila, stáhnul se zase do sebe a ze studia zamířil hned domů. Na televizních obrazovkách to byl však usměvavý a vtipkující komik.

3. Pozvedněte obočí

Naše mozky mají vždy tendenci vyhledávat přátelské a nepřátelské signály. Tři základní znaky, které druhým napoví, že pro ně nepředstavujete žádnou hrozbu, jsou: povytažené obočí (rychlý pohyb obočím nahoru a dolů, který trvá zhruba šestinu vteřiny), nepatrný úklon hlavou na stranu a úsměv. Dalším krokem, jak si získat něčí přízeň, je nemluvit tolik o sobě a raději naslouchat tomu, co říká váš společník. „Zlatým pravidlem přátelství je, že pokud se ostatní budou cítit dobře ve vaší společnosti, budou vás mít raději“, říká Jack Schafer, psycholog a vysloužilý agent FBI.

4. Nalezněte společné téma

Snažte se zaměřit se během hovoru na věc, která vás s daným člověkem spojuje. A to i v případě, kdy máte na dané téma odlišné názory. „Pokud s druhou osobou nesouhlasíte, snažte se jí opravdu naslouchat. Nepřemýšlejte pouze o tom, jak odpovíte. Vhodnými tématy jsou vždy aktuální dění a události či novinky z pracovního oboru, jelikož tato témata má většina lidí společných. Při konverzaci navíc můžete vycházet buď přímo z vlastní zkušenosti či ze zážitků svých známých.

5. Sledujte řeč těla

Dalším důležitým bodem je napodobování řeči těla druhé osoby. Když diskutující během konverzace začnou své pohyby navzájem zrcadlit, je to znamení dobré atmosféry mezi nimi. Zároveň se jedná o jednoduchý způsob, jak zjistit, jakou cestou se hovor ubírá – pokud změníte svou vlastní pozici těla a váš partner vás napodobí, znamená to, že vše probíhá pravděpodobně v pořádku. Častou chybou je, když druhého zahrnete velkým množstvím informací o sobě najednou. Místo toho byste se měli snažit spíše nespěchat a poodhalovat své různé stránky a zajímavosti o sobě a svém životě postupně. Každé další zjištění o vás pak bude vypadat jako nová zajímavost, která udrží jejich pozornost a konverzaci při životě.