Jak vydržet v práci, když nesnášíte své kolegy

V práci trávíme značnou část našich dní, a tak je v zájmu všech zaměstnanců udržovat mezi sebou dobré vztahy. To může být ale vzhledem k různorodosti povah, které se takto setkávají na jednom místě, dost problematické. Ať už vám vadí, že některý z vašich kolegů je donašeč, protivný všeználek anebo jen hrozně hlučný jedlík, tady je několik univerzálních tipů, jak to vydržet (a možná i vyřešit).
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
13/3/2019

1. Co nesnáší kolegové na vás?

Zatímco vy jste ve skutečnosti třeba jen příliš stydliví a tím pádem moc nemluvíte, vaši kolegové si mohou tuto zamlklost přeložit tak, že se s nimi bavit nechcete, a vidět vás jako povýšeneckého bručouna. Toto nedorozumění způsobené nedostatečnou komunikací pak bude otravovat čas strávený v práci vám všem. Vidíte, jak snadno se něco takového stane? Prvně tedy zkuste vždy pořádně zhodnotit, jaký má vaše antipatie vůči kolegovi základ a zda je vůbec relevantní.

2. Řešte to

Snaha vyhýbat se jakémukoliv kontaktu s nesnášeným kolegou je pochopitelná, nikoli však nápomocná. Namísto dlouhodobého střádání negativních pocitů v sobě si zkuste s dotyčným otevřeně popovídat. Bude to sice vrcholně nepříjemných pár minut, ale to, že se díky nim budete pak dlouhodobě cítit v jeho blízkosti alespoň neutrálně, vám ohromně usnadní každý další den v jedné budově (v horším případě místnosti) s tímto člověkem.

3. Neútočte

Někdy může přijít nepříjemný rozhovor za vámi – dotyčnému kolegovi možná bude vrtat hlavou, proč se mu tak úzkostlivě vyhýbáte, a vyvolá konfrontaci. Místo toho, abyste vyrukovali například s neurčitou větou „Jsi strašná drbna!“, kterou by okamžitě začal popírat každý, zkuste vyjmenovat pár konkrétních pomluv, které vypustil dotyčný do světa, nebo chvíle, kdy jste ho při pomlouvání přistihli. Hádku tak možná nezažehnáte, ale budete mít hned od začátku výhodu a kolegovi dáte jasně najevo, že se má proč chytit za nos.

4. Nutně se nesnažte o druhý extrém

Možná se budete po smířlivém rozhovoru snažit všechny dosavadní negativní emoce vůči kolegovi přebít těmi pozitivními. Pokud vám ale dotyčný kolega prostě nesedí, nebudou z vás kamarádi ani po sebelepším rozhovoru a neupřímnost by byla pouze krokem zpět. Pamatujte, že tohle vůbec není nutné, stačí dojít jen k neutrálnímu příměří. Nemusíte být kamarádi, jen s ním potřebujete vydržet v práci.