Kariérní experti radí: Kdy a jak si říct v práci o zvýšení platu?

Pokud už dlouho přemýšlíte o tom, že váš plat neodpovídá vašemu pracovnímu nasazení či zkušenostem, máme pro vás několik tipů od kariérních expertů. Ti se domnívají, že současná doba je ideální k tomu, aby se člověk nebál, sebral odvahu a řekl si v práci o přidání. Ekonomika šlape a zaměstnanců je nedostatek, což jsou dva velké trumfy, které by vám měly hrát do karet. Své šance můžete zvýšit dobrou přípravou a pomoci vám může i několik následujících rad.
Od redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
16/1/2019

1. Ukažte, že plníte svůj plán a překonáváte očekávání

Pokud se chystáte říct si v práci o přidání, důležitá je příprava a načasování. Ukažte zaměstnavateli, že si zvýšení platu zasloužíte.

"Nejlepší cestou, jak si zasloužit vyšší plat, je překonávat cíle, které vám byly dány," řekl webu CNBC zakladatel pracovního portálu Ladders Marc Cenedella. "Zeptali jste se vašich nadřízených, jaké jsou jejich cíle pro rok 2019, a jak jim je můžete pomoci splnit? Pravděpodobně byste měli - a pak byste měli dané cíle ideálně překonat," dodává Cenedella.

Nastavení a překonání ambiciózních cílů vám dá lepší vyjednávací pozici. Dodá vám také potřebné sebevědomí - pokud jste své cíle plnili a firmě jste tak pomohli vydělat více, je fér, abyste za to byli náležitě odměněni.

2. Znejte svoji hodnotu

Další užitečnou radou může být to, abyste se porozhlédli po tom, jaká je situace na trhu a měli přehled, kolik si vydělají zaměstnanci na stejných pozicích v jiných firmách. Můžete tak snadno odhalit, že je váš plat podhodnocený, a použít srovnání s trhem jako argument při vyjednávání. Data o tom, které pozice si kolik vydělají, se dají často najít na internetu. Pomůže také zeptat se známých nebo sdílet zkušenosti s někým, kdo pracuje na podobné pozici.

"Bude potřeba, abyste se se svým nadřízeným pobavili o tom, jestli jste férově ohodnoceni ve srovnání s trhem. Většina firem si taková srovnání nedělá, a proto je na zaměstnancích, aby si téma nastudovali a řešili ho," říká další expert Brian Kropp, viceprezident ve firmě Gartner.

3. Nechte mluvit fakta

Pragmatický přístup a příprava se při jednání o platu často vyplatí více, než řešit věci emocemi. "Určitě si to nechcete nakráčet do kanceláře a říct 'Chci přidat 10 % platu, nebo tady končím.' Naopak, cílem by měla být rozumná a klidná debata ve stylu 'Pracoval jsem opravdu tvrdě a faktem je, že má pozice je nyní na trhu práce ohodnocena více, než kolik dostávám. Proto bych to rád vyřešil,'" říká Cenedella.

Daší možností je, že vyjádříte svá budoucí platová očekávání a zjistíte si, co pro ně bude potřeba splnit. "Může to vypadat třeba tak, že svému šéfovi řeknete 'Rád bych si v roce 2019 vydělal o čtvrtinu více. Zajímalo by mě, co pro to můžu udělat,'" dodává Cenedella. Většina rozumných firem se s vámi bude chtít o takové možnosti bavit. A ty, které vám řeknou jasné a odmítavé "ne", pravděpodobně nebudou místem, kde by vaše kariéra a finanční ohodnocení mohly do budoucna vzkvétat.