Kde tankovat při cestě na dovolenou u moře?

Jet na dovolenou vlastním automobilem má nespočet výhod, počínaje tím, že jsme pány vlastního času, a konče větším pohodlím celé rodiny. Nepříjemností, která nás ale může při cestování potkat, je cena paliv v některých zemích. Kde budeme naopak mile překvapeni?
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
28/6/2019

Tankovat v Rakousku se vyplatí

Jednou z nejoblíbenějších destinací, kam Češi v létě míří, je Itálie. Nejúnavnější částí cesty je přejet celé Rakousko, alespoň však máte během několika hodin, které na rakouských cestách strávíte, dostatek času natankovat. Vyjde vás to totiž mnohem výhodněji, než čekat až do Itálie. V Rakousku stojí litr benzínu průměrně 31,85 korun a litr nafty 30,34 korun. V Itálii cena vzroste až neuvěřitelně – na 40,64 korun za benzín a 37,85 korun za naftu.

I pokud se plánujete vydat směrem Chorvatsko, nejvýhodněji natankujete opět na území Rakouska. Cena benzínu ve Slovinsku je 32,64 korun, nafta zde vychází na 31,06 korun za litr. V Chorvatsku je překvapivě o něco dražší nafta, která tady stojí v průměru 33,19 korun, kdežto litr benzínu 33,02 korun.

Nízké ceny nabízí také Maďarsko

Kdybyste se rozhodli přes Chorvatsko pokračovat až do Černé Hory, čekají vás o něco mírnější ceny než u jejích sousedů. V Černé Hoře stojí benzín 32,97 korun a nafta 31,95 korun.

Někteří řidiči volí při cestě do Chorvatska alternativní trasu vedoucí před Maďarsko. Ta se nevyplatí jen tím, že ušetříte za placený dálniční úsek, ale také maďarskými cenami paliv. Za litr benzínu zde zaplatíte 29,87 korun a za litr nafty 30,6 koruny.

Nejlevněji je (kromě Maďarska) tedy očividně hned za českými hranicemi. Z našich dalších třech sousedních států je v tomto ohledu nejlevnější Polsko, kde benzín vyjde na 31,37 korun a nafta na 30,95 korun. Oproti tomu nejdražší je Německo. Zde aktuálně stojí litr benzínu 37,52 korun a litr nafty 32 korun. Na Slovensku je pak v porovnání s námi dražší benzín (34,35 korun) a levnější nafta (30,67 korun).