Akcie Microsoft - jaký výnos nabídly za posledních 33 let?

Zajímavé srovnání přinesl americký web CNBC, který spočítal, jaké zhodnocení nabídly od roku 1986 akcie softwarové společnosti Microsoft. Právě v roce 1986 vstoupil Microsoft na americkou burzu.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
11/3/2019

Microsoft založil Bill Gates, který se postupně z mladého podnikatele stal jedním z nejúspěšnějších světových lídrů. V současné době se se svou ženou věnuje charitě, jejíž provoz financuje právě zisk z akcií Microsoftu.

Cena akcií Microsoftu se od roku 1986 zvedla více než 1 600x

Výpočty webu CNBC ukázaly, že Microsoft je jedním z nejúspěšnějších titulů na americké burze. Za více než 30 let se cena jeho akcií zvýšila více než 1 600x. Pokud byste v roce 1986 investovali 1 000 dolarů, dnes byste měli více než 1,6 milionu amerických dolarů. V přepočtu na české koruny byste tak investovaných 22 800 korun rozmnožili na více než 36 milionů korun. V současné době se akcie Microsoftu obchodují na úrovni 112 dolarů za akcii.

Zakladatel Microsoftu Bill Gates.

Analytici přisuzují úspěch firmy hned několika faktorům. Tím největším je osobnost zakladatele Billa Gatese, který měl čich na správné lidi a dokázal skvěle obsadit ty nejdůležitější posty. Připomeňme například dlouholetého šéfa Microsoftu Steva Ballmera, kterého si Gates najal, a ze kterého se stala klíčová postava. Ballmer měl v letech 2000 - 2014 na starosti celý chod Microsoftu a díky svému obchodnímu talentu se mu podařilo navázat řadu klíčových spoluprací.

Dalším faktorem úspěchu firmy je pak oblast byznysu, ve které Microsoft působí. Software se ukázal jako velmi lukrativní obor, který přinesl Microsoftu a jeho akcionářům značný zisk. Microsoft se také nezaměřil pouze na jeden produkt, ale postupně své aktivity rozšiřoval. Vedle operačního systému tak prodává například kancelářský software nebo nabízí firmám cloudové servery, jejichž popularita v posledních letech roste. Tržní hodnota firmy je v současné době 864 miliard dolarů.