Akcie Starbucks - jaký výnos nabídly za posledních 10 let?

Zajímavé srovnání přinesl americký web CNBC, který spočítal, jaké zhodnocení nabídly od roku 2009 akcie kavárenského řetězce Starbucks. Společnost platí za jednoho z nejsilnějších hráčů na trhu a její hodnota je v současné době 83 miliard dolarů.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
26/1/2019

Historie firmy přitom začala nenápadně a zpočátku rozhodně nebylo jasné, že se ze Starbucksu stane jedna z nejúspěšnějších amerických značek. Společnost založili v roce 1973 tři zakladatelé - učitel angličtiny Jerry Baldwin, učitel dějepisu Zev Sieglem a spisovatel Gordon Bowker. V prvních letech měla firma jen několik málo poboček. Vše se změnilo až s nástupem Howarda Schultze, kterému trojice zakladatelů firmu prodala. Schultz záhy změnil obchodní strategii a začal agresivně expandovat, takže se kavárny Starbucks postupně otevřely v dalších amerických městech i na dalších kontinentech.

Cena akcií Starbucksu se od roku 2009 zvedla šestnáctkrát

Právě rychlá expanze, úspěšná marketingová strategie a jistá prémiovost značky byly tím, co pomohlo firmě oslovovat další zákazníky a otevírat nové trhy, což ve výsledku táhlo nahoru i cenu akcií. Výpočty webu CNBC uvádí, že pokud byste v roce 2009 investovali do Starbucksu 1 000 dolarů, nyní by vaše investice měla hodnotu 16 000 dolarů. V přepočtu na české koruny byste tak investovaných 22 600 korun rozmnožili na více než 361 000 korun.

Graf akcií Starbucksu, který ukazuje vývoj od roku 2009

Akcie Starbucksu tak nabídly jedno z nejzajímavějších zhodnocení na americké burze. Analytici se domnívají, že akcie kavárenského giganta mohou být i v budoucnu zajímavou investicí, zejména díky dobrým výsledkům firmy za poslední kvartál (příjmy Starbucksu vzrostly o 9 % na 6,63 miliardy dolarů). Řada analytiků však doporučuje obezřetnost, protože cena akcií bude velmi citlivá na vývoj čínsko-amerických obchodních vztahů, které jsou v poslední době napjaté. Starbucks má v Číně velkou řadu poboček a Čína je pro něj jedním z nejdůležitějších trhů.