Akcie Boeing - jaký výnos nabídly za posledních 10 let?

Zajímavé srovnání přinesl americký web CNBC, který spočítal, jaké zhodnocení nabídly od roku 2009 akcie firmy Boeing. Ta je největších výrobcem letadel na světě - její hodnota na americké burze je v současné době 210 miliard dolarů.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
19/3/2019

Boeing byl založen v roce 1916 v Seattlu podnikatelem Williamem Boeingem. Firma se rychle stala velmi úspěšnou. V posledních letech je největším americkým exportérem a její tržby v roce 2018 dosáhly 101 miliard dolarů. Největším konkurentem Boeingu je evropská firma Airbus, která má na burze zhruba poloviční hodnotu.

Cena akcií Boeingu se od roku 2009 zvedla více než 14x

Výpočty webu CNBC ukazují, že firma nabídla investorům velmi zajímavé zhodnocení. Pokud byste v roce 2009 investovali do Boeingu 1 000 dolarů, nyní by vaše investice měla hodnotu 14 000 dolarů. V přepočtu na české koruny byste tak investovaných 22 600 korun rozmnožili na více než 316 000 korun.

Graf akcií Boeingu, který ukazuje vývoj od roku 2009.

Podle analytiků za to mohou silné a stabilní ekonomické výsledky a také obor, ve kterém firma podniká. Výroba letadel je velmi lukrativním odvětvím, kde existují velké bariéry vstupu. Je to byznys, který je svázaný celou řadou regulací a je také technicky velmi náročný, proto je těžké do něj proniknout. Navíc Boeing má v tomto odvětví velmi dominantní postavení, až na firmu Airbus zde nemá žádnou vážnější konkurenci.

V poslední době však Boeing zažívá těžké časy. Po nehodě v Etiopii byl donucen uzemnit letadla typu 737 Max, která nad Evropou a některými dalšími státy nebudou moct létat několik týdnů. Firmu to podle analýzy firmy Melius Research vyjde na 1 až 5 miliard dolarů. Akcie Boeingu se od leteckého neštěstí v Etiopii propadly o jednotky procent.

A jak se podle analytiků bude situace na akciových trzích vyvíjet dál? Analytik Bank of America Ronald Epstein si myslí, že jakmile Boeing situaci vyřeší a letadla 737 Max znovu vzlétnou, firmě zabere zhruba 3 - 6 měsíců, než se její akcie vrátí na původní hodnoty. Optimisticky svou budoucnost vidí i sama firma. Boeing v roce 2018 ohlásil čistý zisk ve výši 10,6 miliardy dolarů a za rok 2019 čeká ještě lepší čísla. Až čas však skutečně ukáže, jestli se Boeingu podaří vrátit zpátky na výsluní.