Akcie Tesla - jaký výnos nabídly za posledních 9 let?

Zajímavé srovnání přinesl americký web CNBC, který spočítal, jaké zhodnocení nabídly od roku 2010 akcie známé automobilky Tesla. Ta se v tomto roce stala jedním z nejvýdělečnějších titulů na americké burze, i když jí řada analytiků předpovídala velké problémy, nebo dokonce zánik. Jen za poslední 3 měsíce akcie Tesly posílily o 37 %.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
17/12/2018

Web CNBC ve své analýze spočítal, kolik by dnes vynesl 1 000 dolarů investovaný do Tesly v roce 2010, kdy firma vstoupila na burzu.

Cena akcií Tesly se od roku 2010 zvedla více než dvacetkrát

Za osm let se cena akcií zvedla z 19,2 dolarů na 367 dolarů, což na akciových trzích historicky platí za jedno z nejlepších zhodnocení. Pokud byste tehdy investovali 1 000 dolarů, dnes byste měli více než 21 000 dolarů. V přepočtu na české koruny byste tak investovaných 22 700 korun rozmnožili na více než 476 000 korun.

Graf akcií Tesly, který ukazuje vývoj od roku 2010


Byť to celé působí lákavě a akcionáři Tesly jsou se současným vývojem jistě spokojení, v minulosti existovaly momenty, kdy byla firma blízko krachu. Šéf Tesly Elon Musk dokonce přiznal, že tento rok pro něj byl jeho vůbec nejtěžší. Musk má za přitom za sebou dlouhou podnikatelskou kariéru plnou výzev, spoluzaložil například společnost Paypal a vedle Tesly se věnuje také řízení společnosti SpaceX, jejíž misí je dostat lidi na Mars.