Michael Douglas zavzpomínal na svou nejslavnější roli finančníka Gordona Gekka

Pro amerického herce Michaela Douglase byla role Gordona Gekka ve filmu Wall Street jednou z nejdůležitějších v životě. V roce 1987 naplno nastartovala jeho kariéru a proslavila ho po celém světě. O tom, jak se mu postava mocichtivého a arogantního finančníka hrála, zavzpomínal Douglas pro magazín Entertainment.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
19/12/2018

Režisér Oliver Stone chtěl ve snímku Wall Street zachytit, jak zvrácený může být svět peněz a moci. Očekával, že lidé budou z kina vycházet otřesení, a že nastaví zrcadlo všem makléřům a finančníkům, kteří se bez skrupulí honí za úspěchem a nedívají se na následky.

Stalo se však něco docela jiného. Z filmu se stal zbožňovaný divácký hit, ve kterém ale lidé nehledali morální poučení, ale místo toho obdivovali právě svět luxusu a peněz. Jeho středobodem byl finančník Gordon Gekko, který na burze vykonával nelegální obchodní transakce, a který se díky tomu stal jedním z nejbohatších lidí ve městě.

Michael Douglas ve své nejslavnější roli

Postavu Gordona Gekka hrál právě Michael Douglas a jak později zavzpomínal, i jeho překvapilo, že si diváci Gekka tolik oblíbili.

Některé lidi postava Gekka inspirovala k práci na Wall Street

"Byl jsem šokovaný tím, kolik lidí se mi podívalo do očí a řeklo 'Michaele, to díky tobě a postavě Gordona Gekka jsem se rozhodl jít na obchodní školu, studovat byznys a stát se obchodníkem na Wall Street.'," řekl herec. Douglas, který za roli dostal Oscara, si myslí, že Gordon Gekko byl špatný člověk, který by pro lidi neměl být inspirací.

"Je to strašidelné, ale na druhou stranu je faktem, že lidé často milují někoho, kdo je sebejistý, okouzlující a svůdný - byť je jinak zcela amorální. Pro herce je pak výhoda takového darebáka hrát. Vzpomínám si, že jsme měli premiéru v New Yorku a bylo tam mnoho lidí, kteří pracují na Wall Street. Nikdy si nemysleli, že by se oni a jejich podstata mohli dostat na plátna kin. A po filmu byli ohromeni," uzavírá Douglas, který v roce 2010 natočil i pokračování snímku s podtitulem Wall Street: Peníze nikdy nespí.