George Clooney: Úspěšný herec, který vydělal miliardy na tequile

Patří mezi hollywoodskou smetánku a je považován za jednoho z nejšarmantnějších mužů na planetě. Řeč je o herci Georgovi Clooneym, který se díky rolím ve filmech Dannyho parťáci nebo Peacemaker stal jednou z nejznámějších celebrit. Za svou hereckou kariéru si Clooney vydělal miliony dolarů, na ty největší peníze si ale přišel až po padesátce - a to díky tequile.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
28/12/2018

George Clooney je hollywoodská hvězda, která je zvyklá pobírat honoráře ve výši desítek milionů dolarů. Clooney se herecky prosadil už během devadesátých let a od té doby si zahrál v desítkách rolí. Po padesátce se ale rozhodl, že chce rozjet nové podnikání, a z filmového světa se na čas stáhnout. Od roku 2016 se tak neobjevil v žádném filmu.

Clooneyho tequila, která dobře vydělává

Clooney si totiž našel novou vášeň, kterou se mu navíc podařilo dobře zpeněžit. Spolu se svým kamarádem Randerem Gerberem (manželem supermodelky Cindy Crawford) a realitním magnátem Mikem Meldmanem založili značku tequily. Pojmenovali ji Casamigos a její začátky byly až úsměvně jednoduché.

„Byli jsme v Mexiku - a to, co děláte v Mexiku, je, že pijete hodně tequily,“ řekl Gerber pro web CNBC. „Po několika měsících, během kterých jsme vyzkoušeli mnoho značek, se na mě George otočil a povídá: Proč si neuděláme svou vlastní? Takovou, která nám bude perfektně chutnat?“

Americký herec George Clooney.

Trojice pak založila destilérku v mexické provincii Jalisco a snažila se najít tu nejlepší formuli. „Bylo důležité, aby tequila měla perfektní chuť a nebyla ostrá,“ vysvětluje Gerber. „Chtěli jsme ji takovou, abychom ji mohli pít čistou. Takovou, kterou bychom mohli pít celý den i noc, a ráno bychom neměli kocovinu,“ dodává.

Záměr se nakonec povedl a tequila se brzy stala jednou z nejrychleji rostoucích značek na trhu. Pomohl tomu i Clooney, který propůjčil svou tvář kampani, která tequilu propagovala. Casamigos se díky tomu stala jedním z nejoblíbenějších nápojů i na vysoce konkurenčním americkém trhu.

Během let se značka dostala do hledáčku velkých korporací, které ji chtěly koupit. Souboj o Casamigos nakonec v roce 2017 vyhrál konglomerát Diageo, který za ni zaplatil 700 milionů dolarů. Dalších 300 milionů dolarů navíc Diageo doplatí, pokud bude značka Casamigos v příštích letech dále úspěšná. V přepočtu by tak hodnota obchodu mohla být až miliarda dolarů, v přepočtu 22 miliard.

George Clooney na začátku investoval pouhých několik set tisíc dolarů, ale při prodeji měl jeho obchodní podíl hodnotu 233 miliónů dolarů, v přepočtu více než 5 miliard korun. Završil se tak příběh jednoho z nejlepších herců na planetě, ze kterého se navíc stal i úspěšný americký byznysman.