Miliardář Warren Buffett: Ignorovat tuto radu je jako nechat své auto stát venku za silného krupobití

Americký miliardář Warren Buffett je proslulý svými moudrými radami, kterými se sám řídí a které mu pomohly dostat se na vrchol. Další z jeho rad patří mladým lidem. Buffett ale varuje, že ignorovat ji je jako „nechat své auto stát venku za silného krupobití“.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
5/5/2019

Nejúspěšnější investor v historii, jemuž se přezdívá „Věštec z Omahy“, není pouze expertem na úspěšné investice, ale také má obdivuhodný talent své zkušenosti a životní rady předávat ostatním. Buffett se o ně nedávno podělil i v nové knize kanadské autorky Gillian Zoe Segals s názvem Dokázat to: Kniha mentorů (v originále Getting There: The Book of Mentors). V knize se Buffett vedle dalších úspěšných podnikatelů svěřil s jednou velmi cennou radou, o níž řekl, že jde o „nesmírně důležitou věc, která by se měla dostat mezi co nejvíce mladých lidí“.

Jak tato rada zní? Podle Buffetta je zásadní podmínkou pro šťastný a úspěšný život péče o vlastní mysl a tělo. Tento postřeh se zdá být velmi jednoduchý, Buffett ale svou myšlenku rozvíjí dál: „Představte si situaci, kdy vám nabídnu, že vám koupím auto vašich snů. Můžete si vybrat jakékoli auto jen chcete. Až dorazíte ze školy odpoledne domů, auto už na vás bude čekat na dvoře,“ dává příklad Buffett. Stejně jako v životě je v tom ale jeden háček: žádné jiné auto už nikdy nedostanete. „Když budete s touto skutečností obeznámeni, jak se o auto budete starat?“ ptá se miliardář.

Americký miliardář a investor Warren Buffett.

„Pravděpodobně si několikrát přečtete příručku pro uživatele předtím, než auto začnete vůbec používat. Budete ho parkovat v garáži, neustále se o něj pečlivě starat a měnit olej kdykoliv to bude třeba. Pokud objevíte jen nepatrnou známku koroze, okamžitě dáte neplechu do pořádku, aby se rez nerozšířila i do dalších částí vozidla. Věnujete autu takovou péči jednoduše proto, že víte, že s tímto autem budete jezdit až do konce svého života.“

Příklad s autem používá miliardář jako příměr k tomu, jak by se lidé měli chovat k vlastnímu tělu a mysli. Jinak řečeno – stejně tak dobrou péči, jako byste zřejmě věnovali svému novému autu, byste měli věnovat i sami sobě. „Až do konce života si musíte vystačit pouze s jednou myslí a jedním tělem. V mládí se o ně ale příliš nestaráte. Je to jako kdybyste své drahé auto nechali stát venku za silného krupobití a nezajímali se o to, že ho může poškodit rez. Pokud se nezačnete o své tělo starat v brzkém věku, za několik let to poznáte. Až dosáhnete padesátky, budete jako auto, s nímž už se nedá nikam jet,“ říká.

Sám Buffett se touto radou řídí a přiznává, že svůj zdravotní stav pravidelně probírá s lékařem. Zdraví se úspěšný investor těší nejen díky údajně dobrým genům, ale zásluhu na něm má podle něj i to, že si „užívá života každý den na maximum.“