Miliardář Warren Buffett používá při dělání těžkých rozhodnutí takzvaný "novinový test"

Jak se rozhodovat správně, eticky a morálně? Právě takovou otázku položil jeden student Warrenu Buffettovi na půdě univerzity v Nebrasce, kde probíhala beseda se slavným investorem a miliardářem. Buffett studentovi poskytl rozsáhlou odpověď a popsal, čím se on i lidé v jeho firmě řídí při dělání těžkých rozhodnutí.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
14/5/2019

Podle Buffetta je při rozhodování nejdůležitější myslet na budoucnost a na svou reputaci. "Mám tolik peněz, kolik jich potřebuji. I když bych jich chtěl víc, mohu si dovolit nějaké peníze ztratit. Ale nemůžu si dovolit ztratit reputaci. Ani špetku," řekl 88letý investor.

Buffett přitom nemluví jen tak do větru. Je známý tím, že má v investičním světě skvělé jméno a za svou desítky let dlouhou kariéru se nedopustil jediného morálního přešlapu. A jeho reputace celou dobu funguje v jeho prospěch: patří mezi nejoblíbenější a nejrespektovanější investory, což přitahuje do jeho firmy ty nejlepší lidi, kteří s ním chtějí pracovat.

Investor Warren Buffett.

Novinový test

Jak to ale udělat, aby se správně a morálně rozhodovali i lidé z Buffettova okolí, jeho manažeři a podřízení? Slavný investor pro tuto příležitost používá chytrou strategii. "Říkám svým manažerům, aby posuzovali každou akci, kterou udělají - a to nejen podle právních standardů, ale také podle takzvaného novinového testu."

"Chci, aby si představili, co by se stalo, kdyby se jejich dnešní rozhodnutí zítra objevilo na titulní stránce místních novin. Ten článek by napsal chytrý - ale nepříliš kamarádský -  reportér a mohli by sis jej přečíst úplně všichni. Rodina, kamarádi i sousedé."

"Funguje to docela jednoduše. Pokud rozhodnutí projde tímto testem, je eticky správné. Pokud ale manažera představa takového novinového článku vyděsí nebo znejistí, zcela určitě se nejedná o správné rozhodnutí," dodává Buffett.

Buffett se tuto taktiku novinového testu naučil od svého otce a používá ji od svého mládí. A dodává, že to byla jedna z klíčových věcí, která mu pomohla v životě i v řízení jeho firmy Berkshire Hathaway.