Miliardář Warren Buffett: Tohle je měřítko, kterým definuji úspěch

Úspěšný americký investor a filantrop Warren Buffett dostal během jedné z jeho mnoha přednášek na univerzitě v Georgii od studentů dotaz, jaká je jeho definice úspěchu. Svojí odpovědí opět dokázal, proč je inspirativní osobností v mnoha směrech.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
19/2/2019

Odpověděl docela překvapivě: „Znám spoustu bohatých lidí, na jejichž počest jsou pořádány opulentní večeře a pojmenovávány nemocniční křídla. Pravdou ale je, že ve skutečnosti je nikdo nemá rád. Pokud vám bude tolik, jako je mně, a nikdo vás nebude mít rád, je úplně jedno, kolik máte peněz na účtu. Váš život je zkrátka hrozný.“

Podle Buffetta tedy být úspěšný znamená mít někoho, kdo vás má rád. To je jeho definicí úspěchu. Zní to jednoduše, jenže v honbě za kariérními a finančními úspěchy právě na tohle snadno zapomínáme – a kdo by to měl vědět lépe, než jeden z nejúspěšnějších investorů historie? „Problém s láskou je ten, že se nedá koupit. Můžete ji získat jedině tím, jací budete,“ pokračoval a vysvětlil tím i svoji zálibu ve filantropii.

Miliardář a nejuznávanější investor světa Warren Buffett.

K úspěšnému životu může pomoci i empatie

Jak být tedy úspěšným podle měřítek Warrena Buffetta? Empatie je klíčová. Nepomáhá navíc jen v osobním životě. Schopnost vžít se do ostatních je i zásadní vlastností lídrů úspěšných společností, kde se díky ní všichni cítí doceněni nejen po pracovní, ale především po lidské stránce, a rádi tak vloží to nejlepší ze sebe zase zpět do své práce.

Dalším důležitým pravidlem je chovat se k ostatním tak, jak chtějí oni. Je dokonce ještě důležitější, než známá poučka, že se máme chovat k ostatním tak, jak chceme, aby se chovali oni k nám. Ostatní totiž mají své vlastní hodnoty a preference, měli bychom jim tedy prokázat respekt jednoduše tím, že jim nebudeme vnucovat ty naše. Určitě se nám to vrátí.