Morgan Freeman nechal svůj 124-akrový pozemek předělat na včelí rezervaci. Chce zachránit co nejvíce včel

Morgan Freeman, který se proslavil například rolí ve filmu Vykoupení z věznice Shawshank, není jen vynikajícím hercem, ale i vášnivým včelařem. Svému koníčku se věnuje do takové míry, že si na svůj pozemek v Mississippi pořídil 26 včelstev. Jednaosmdesátiletý herec se tak snaží včely zachránit před vymřením.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
27/3/2019

Freeman je známý svým zájmem o životní prostředí i přispíváním na charitu. Už v roce 2014 se v talkshow Jimmyho Fallona zmínil o svém novém koníčku – včelaření.  Nyní dokázal, že včelaření bere opravdu vážně a svůj 124akrový pozemek nechal předělat na včelí rezervaci. Na svůj ranč nechal přemístit 26 včelstev z Arkansasu, aby tak včely pomohl ochránit před vyhynutím.

Slavný americký herec Morgan Freeman.

Ranč je včelám zcela přizpůsobený

Na rozsáhlém pozemku nechal Freeman vysadit spoustu rostlin, aby se včely pohybovaly v přirozeném prostředí. „Na ranči mám mnoho kvetoucích věcí a mám také zahradnici. Ta se včelám věnuje také a vše, co dělá, už má vyzkoušené. Proto máme rozsáhlé plochy jetele, pěstujeme levanduli, mám tam zhruba 140 magnolií a obrovské květy," uvedl herec. Zároveň také vyzdvihl, jak jsou včely významné pro planetu a vegetaci. Jelikož mu přišlo, že se je nikdo nesnaží chránit, rozhodl se jednat sám a nyní je doslova obklopen včelami.

Zajímavé přitom je, že se Freeman kdysi pochlubil, že nenosí včelařský klobouk, který by ho před včelami chránil. A ani jedna včela ho nepíchla. On sám vidí důvod v tom, že se nepokouší stáčet med, ale včely chodí pouze krmit cukerným roztokem.

Včely opylují více než dvě třetiny rostlin na celé planetě a jsou pro životní prostředí nesmírně důležité. Pokud však dojde k jejich vymření, hrozí lidstvu potravinová krize obřích rozměrů. Rychlý úbytek včel je způsoben několika faktory. Mezi ně patří především používání pesticidů, ztráta přirozeného prostředí a různí parazité.