Muž během mládí naspořil 5 milionů, aby mohl jít do důchodu před čtyřicítkou. Jak to udělal?

Říká se, že kdo šetří, má za tři. Mladík z amerického Minneapolis prý tohle rčení často slýchával od svých rodičů, a tak se rozhodl pro velmi netradiční způsob života. Už v dětství se rozhodl, že bude spořit a nebude utrácet více, než bezpodmínečně musí. Dělá to pro jediný cíl - mít dost peněz na to, aby mohl do důchodu odejít už před čtyřicítkou.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
20/11/2018

Sean se se svým plánem svěřil na svém blogu My Money Wizard a brzy se jej chytla média, které jeho příběh zaujal. Seanovi je nyní 28 a zatím se mu podařilo naspořit více než pět milionů korun.

“Inspiroval mě můj dědeček. Kdybyste ho potkali, tak byste o něm neřekli, že je to bohatý muž. Působil velmi skromně, nežil v luxusu a navíc vychovával pět dětí. Přitom si během života našetřil velké peníze, které pak navíc hodně pomohly mým rodičům,” vysvětluje Sean, kde se vzala jeho prvotní inspirace.

V tu chvíli začal spořit a se svými tipy se nyní rozhodl podělit. Přísný režim se odráží ve všech aspektech jeho života. Sean v podstatě vytěsnil jakoukoli zábavu, která stojí peníze. Nepodívá se tak například do divadla nebo kina. “Občas je to náročné, ale krásné chvíle a zážitky se dají zažít i s přáteli, není potřeba chodit na drahá místa a utrácet.”

Hlavní je hlídat si výdaje a zbytečně neutrácet za oblečení a drahé restaurace

“Stále si hlídám, kolik utrácím a snažím se snížit všechny výdaje na minimum,” dodává Saun a doplňuje, že pokud lidé chtějí ušetřit hodně peněz, doporučil by zaměřit se hlavně na utrácení za jídlo a oblečení. Podle Sauna právě za tyto dvě věci utrácí lidé zbytečně moc peněz a nedá tolik námahy a přemáhání naučit se být v těchto oblastech spořivý. Doporučuje například vyhnout se dražším restauracím, suroviny nakoupit a uvařit si chutné a levné jídlo doma. Co se týče Seanova šatníku, tak v něm najdete samé jednoduché kusy, které pořídil hlavně v akcích a výprodejích. Podle něj je klíčem minimalismus, kdy by si člověk měl vystačit s tím, co má, a nehnat se za materiálními věcmi, i když na něj okolí a sociální sítě v tomto ohledu tlačí.

“Rozumím, že někomu má spořivost může připadat přehnaná, ale věřím, že žít úsporně a nerozhazovat se vyplatí každému,” dodává Sean. A co je podle něj ten vůbec nejdůležitější tip, jak ušetřit hodně peněz? Mít přehled o svých výdajích a na konci každého měsíce se podívat, za co se peníze utrácí.“ Člověk tak často objeví spoustu špatných návyků a najednou vidí, že utrácí za zbytečnosti,” uzavírá Sean, kterému se podle všeho jeho plán splní a on si tak užije předčasný důchod.