Geniálně jednoduchý způsob, jak snadno vypočítat procenta

Ne každý oplývá matematickým talentem a jakmile člověk opustí školní lavice, mnoho věcí zapomene. Navíc si dnes můžeme téměř všechno spočítat pomocí svého chytrého telefonu. Když na to pak přijde a máme něco vypočítat z hlavy, většina z nás si neví rady. Britský copywriter Ben Stephens ovšem nyní přišel s úžasným trikem, který vám pomůže vypočítat procenta, aniž byste nad tím strávili hromadu času.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
17/3/2019

Stephens sdílel na svém twitterovém účtu zlepšovák, pomocí něhož je výpočet procent opravdu hračkou. Trik spočívá v převracení číslic. Stačí se řídit tímto vzorečkem: x % z y = y % z x. Pokud byste například potřebovali spočítat, kolik jsou 4 % ze 75, prohoďte pozici čísel a vypočítejte místo toho 75 % ze 4, což je mnohem jednodušší. V obou případech vám vyjde stejné číslo (3). Dalším příkladem může být výpočet 18 % z 50, kdy stačí čísla prohodit a vypočítat 50 % z 18. V obou případech je správný výsledek 9. Tahle vychytávka funguje s jakýmikoli dvěma čísly.

Geniální, chválí metodu profesor matematiky

Po publikování tohoto geniálního triku ocenili jeho jednoduchost a praktičnost i lidé, kteří používají matematiku každý den a jsou považováni za odborníky v oboru. Například Antoine van Oijen, profesor z australské University of Wollongong, na svém Twitteru napsal: „Dnes mi Twitter změnil život. Výpočty se živím celou svou kariéru, ale tohohle jsem si nikdy nevšiml. Je to opravdu geniální.“ Ruth Callaghan, která učí matematiku, se nechala slyšet, že tento trik je velmi elegantní a pomohl by spoustě studentů, kdyby o něm věděla už dříve.

Podle britských médií je pravděpodobné, že tento jednoduchý způsob výpočtu procent nyní zahrne do svých metod mnoho učitelů základních i středních škol.