Jak vznikl Google: Z garáže mezi největší firmy světa

Při pohledu na moderní kanceláře dnes již stamiliardové společnosti Google lze jen těžko věřit, že se část její historie odehrávala ve skromných podmínkách garáže. Tu si pronajali roku 1998 dva studenti Stanfordské univerzity, Larry Page a Sergey Brin.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
27/3/2019

Příběh Googlu ale začíná ještě o pár let dřív – v roce 1995. Tehdy se studenti Larry a Sergey seznámili a ze svých pokojů na vysokoškolských kolejích spolu pracovali na inteligentním vyhledávači webových stránek.

Důmyslný název a investice ze Silicon Valley

Zpočátku se prý skoro na ničem nebyli schopni shodnout. Shodli se však alespoň na tom, jak svůj vyhledávač pojmenovat. Použili přesmyčku matematického pojmu googol, který označuje obrovské číslo 1 krát 10100. To podle nich nejlépe symbolizovalo jejich cíl „zorganizovat všechny informace světa, aby byly univerzálně dostupné a využitelné.“

Během dalších několika let zaujal projekt Google akademiky, ale především také investory ze Silicon Valley. V říjnu 1998 Larrymu a Sergeyovi věnoval spoluzakladatel společnosti vyrábějící počítače Sun Microsystems, Andy Bechtolsheim, šek na sto tisíc dolarů, který umožnil vznik společnost Google Inc. a také novou kancelář – v garáži na předměstí Kalifornie. Tato garáž patřila Susan Wojcicki, která se stala jedním z prvních zaměstnanců Googlu a zajistila po něj koupi YouTube, kde je nyní výkonnou ředitelkou.

Jiní hned od začátku

Již ve svých počátcích projevovali ohromnou, nejen programátorskou, kreativitu. Jejich první animované Google logo (ta dělají dodnes) například doplňoval panáček symbolizující americký festival Burning Man, který po kliknutí informoval uživatele o tom, „kde se celý tým Google momentálně ulejvá.“

Kvůli rychlé expanzi a přibývajícím zaměstnancům se společnost brzy přestěhovala z garáže do nového komplexu kanceláří přezdívaného Googleplex, kde sídlí doposud. Tyto kanceláře také jako jedny z prvních umožňovaly, aby si zaměstnanci vodili do práce své psy. Prvním psem Googlu byl leonberger Yoshka.

Během let se pustili i do dalších projektů, mezi které patří Google mapy, operační systém pro mobilní telefony Android, emailová služba Gmail nebo domácí asistent, což je zařízení, které za svého majitele může kontrolovat dům, plánovat schůzky, pouštět hudbu a dokonce mu i odpovídat na otázky. Jedním z mála neúspěšných projektů byla sociální síť Google+, která měla konkurovat Facebooku, ta se ale neuchytila.

Momentálně je hodnota Googlu 825 miliard dolarů, tedy více než neuvěřitelných 19 bilionů korun. A pohádkové jmění vydělala firma i dvojici jejích zakladatelů. Larry Page a Sergey Brin jsou v současnosti 10. a 14. nejbohatšími lidmi světa - dohromady drží majetek v hodnotě 107 miliard dolarů, v přepočtu 2,5 bilionu korun. Oba muži jsou také skvělým příkladem toho, že nezáleží na tom, v jak skromných podmínkách začínáte. Stačí mít nápad k nezaplacení.