George Lucas: Geniální režisér, který díky Star Wars vydělal miliardy

Sci-fi fenomén Hvězdné války se rozhodně netrefí do vkusu každému. Pravdou ale je, že zůstávají jednou z nejoblíbenějších filmových sérií historie, která svému tvůrci Georgi Lucasovi doposud vydělává nepředstavitelné sumy.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
16/7/2019

Film ho nelákal, chtěl být závodníkem

Americký režisér, producent a scénárista George Lucas přitom původně nesnil o kariéře ve filmovém průmyslu. Jako náctiletý chtěl být automobilovým závodníkem, téměř smrtelná nehoda mu však tyto plány překazila. Poté se snažil stát členem vojenského letectva, zde ho ale odmítli kvůli příliš velkému počtu dopravních přestupků.

Nakonec se rozhodl studovat kinematografii na Jihokalifornské univerzitě. Po studiu získal práci ve Warner Bros. a natočil svůj první sci-fi snímek THX 1138, který je podle kritiků zároveň jedním z jeho nejlepších počinů. Natočil ho společně s Francisem Fordem Coppolou, režisérem legendárního Kmotra.

Příliš odvážné sci-fi

Na Lucasově největším díle, Hvězdných válkách, s ním však zpočátku nikdo spolupracovat nechtěl. Všechna studia, která oslovil, jeho scénář odmítala. „Byl to šílený scénář – vesmírné lodě, Wookies, roboti. Nikdo nic takového ještě nikdy neviděl,“ vyjádřil později Lucas pochopení pro všudypřítomnou skepsi vůči jeho snad až příliš originálnímu scénáři.

Nakonec s ním podepsala smlouvu společnost 20th Century Fox, kterou přesvědčily kladné recenze na scénáristův předchozí snímek Americké Graffiti. Úspěch, jaký tato „vesmírná opera“ sklidila, však nečekal pravděpodobně nikdo – během prvního víkendu po premiéře v roce 1977 si film vydělal už 10 milionů dolarů (jeho rozpočet byl přitom 11 milionů dolarů) a později získal 7 Oscarů. Pro historii filmu se stal průlomovým z hlediska speciálních efektů a animací.

Během 80. let se Lucasovi podařilo vytvořit ještě jednu kultovní filmovou sérii v hlavní roli s archeologem Indianou Jonesem. Jeho režii však svěřil svému blízkému kamarádovi a uznávanému umělci Stevenu Spielbergovi.

Dobře naladěný Steven Spielberg a George Lucas se nechávají fotit na filmovém večírku v elegantních černých oblecích.
George Lucas (vpravo) se Stevenem Spielbergem, který se ujal režie Indiana Jonese.

Největší zisky plynou z autorských práv

Také režii dalších dvou pokračování Hvězdných válek přenechal svým kolegům, do režisérského křesla se znovu vrátil až při natáčení dalších tří dílů. V roce 2012 prodal za 94,3 miliardy korun svoji produkční společnost LucasFilm gigantu Walt Disney, který má na svědomí další dva navazující snímky.

Prodejem Lucas v podstatě vyhlásil svůj odchod do filmařského důchodu. Momentálně se věnuje charitě a výstavbě Muzea narativního umění. Obrovské zisky mu vynáší jeho autorská práva na veškerou tvorbu spojenou s Hvězdnými válkami, především pak na tematické reklamní předměty, a jeho jmění dnes dosahuje 6,5 miliardy dolarů (v přepočtu 146 miliard korun). Galaktické impérium se tak proměnilo v impérium miliardové.