Ahmed bin Saíd al Maktúm: Nejbohatší šejk světa s majetkem 31 miliard dolarů

Ahmed bin Saíd al Maktúm je dubajským šejkem a momentálně nejbohatším monarchou planety. Na rozdíl od většiny ostatních šejků se ale nevyžívá v do očí bijící okázalosti. Za co tedy své neskutečné jmění utrácí?
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
13/6/2019

Šejk Ahmed se narodil v roce 1958 necelé tři měsíce po smrti svého otce, dubajského emíra. On sám se k vládnoucí pozici nedostal – tu zastává jeho starší synovec Mohamed bin Rašíd. Přesto je však nejbohatším monarchou současnosti, a to i díky jeho pozici výkonného ředitele Emirates Airlines, jedné z největších a nejmodernějších aerolinek světa proslulé svojí flotilou boeingů.

Jeho jmění je 31 miliard dolarů, tedy asi 704 miliard korun. Své bohatství však nijak očividně najevo nedává, možná i proto je ve své zemi velmi oblíbený a místní lidé obdivují hlavně jeho podnikatelské schopnosti a vizionářství. Nejvíce peněz investuje do svých koníčků, kterým dominuje letectví a cestování. Vlastní helikoptéra je tedy samozřejmostí. S tímto hobby částečně souvisí také šejkova záliba v chovu nejrychlejších ptáků na světě, v sokolnictví, které je v oblasti Perského zálivu považováno za zábavu vznešených.

Dubajský šejk Ahmed bin Saíd al Maktúm.

Nenápadný miliardář

Když se náhodou potřebuje přepravovat pozemně, používá své poměrně nenápadné bílé Porsche (tato značka totiž není v Dubaji nijak neobvyklá). Při svých častých návštěvách Londýna ale prý jezdí raději metrem. Jednou z jeho oblíbených značek oblečení je Chanel, pravidelně navštěvuje i jejich přehlídky a je obdivovatelem práce návrháře Karla Lagerfelda. On sám se na sebe však snaží nepoutat oblečením pozornost a zpravidla ho vidíme v jednoduchých tradičních šatech, případně v dokonale padnoucím jednoduchém obleku.

Mezi jeho největší neřesti patří cigarety. Je velmi silným kuřákem a údajně neexistuje chvíle, kdy by neměl nějakou cigaretu po ruce. Jak potvrzuje jedna z jeho bývalých milenek, která s ním později vedla táhlý soudní spor o přiznání otcovství jejich společného syna, další věc, na které šejk nešetří, jsou ženy. I když sám si na luxus nepotrpí, ji zahrnoval diamantovými šperky, značkovými kabelkami z krokodýlí kůže vyrobenými na zakázku a procestovala díky němu svět. Nicméně od roku 2008 je oficiálně ženatý a o jeho osobním životě se tak dostává na veřejnost ještě méně informací.