Svatba Diany a prince Charlese: Nejdražší svatba v dějinách stála 2,5 miliardy korun

„Svatba století“ či „pohádková svatba“ – tak se přezdívalo velkému dni princezny Diany a prince Charlese. Jak se později ukázalo, jejich manželství mělo k pohádce daleko. To však nic nemění na okázalosti jejich svatebního dne, který se stal pro celé Spojené království nezapomenutelným.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
23/7/2019

Aristokratka Diana Frances Spencer a dědic britského královského trůnu Charles, princ z Walesu, uzavřeli sňatek 29. července 1981 v Katedrále svatého Pavla. Jejich svatbě přihlíželo 3 500 hostů, mezi nimi tehdy ještě i královna Alžběta I. přezdívaná „královna matka“.

Nejdráže vyšla ochranka

Další tisíce lidí tvořily procesí a slavily svatbu v ulicích Londýna. Tak ohromná událost se samozřejmě neobešla bez bezpečnostních složek, které byly posíleny natolik, že se nakonec staly nejdražší položkou svatebního dne. Jejich služby a vybavení stály královskou pokladnu 600 000 dolarů (to bylo podle tehdejšího kurzu více než 16 milionů československých korun).

Druhou nejdražší položkou byl Dianin prsten z osmnáctikarátového bílého zlata. Budoucí princezna si ho sama vybrala u výrobce luxusních šperků Garrard a stál tehdy údajně mezi 28 až 30 tisíci liber. Zdobí ho oválný cejlonský safír obklopený čtrnácti diamanty a dnes má hodnotu 300 000 liber, tedy 8,5 milionu korun. Dianin syn William ho roku 2010 věnoval při příležitosti zásnub budoucí vévodkyni z Cambridge, Kate Middleton.

Dianin krejčí musel schovávat její svatební šaty v sejfu

Následují Dianiny svatební šaty s nejdelší vlečkou v historii královských svateb – měřila 7,6 metru. Šaty jsou ručně ušity z hedvábí a krajky a ozdobeny deseti tisíci perel. Jejich tehdejší cena byla 9 000 liber (asi 493 tisíc československých korun). Charles si oblékl, jak velí tradice, svoji uniformu námořního velitele.

Zajímavostí je, že salón, kde byly šity svatební šaty, si musel kvůli senzacechtivým novinářům na jejich uchování pořídit sejf. Také musel ničit veškeré skici a znehodnocovat ústřižky látek – novináři prý prohledávali i odpadky ze salónu, jen aby mohli prozradit cokoliv o Dianiných šatech ještě před svatbou.

Slavnost jedlíků

Mezi další okázalosti pak patří například neuvěřitelných dvacet sedm svatebních dortů na svatební hostině. Největší z nich, který byl párem novomanželů slavnostně rozkrojen, vážil přes 102 kilogramů.

Po slavnostní události začaly vznikat odhady, kolik královskou rodinu tato opulentní svatba stála, a nakonec se ustálily na 48 milionech dolarů. Při současném přepočtu je však tato částka 110 milionů dolarů (2,5 miliardy korun) a jedná se tak o doposud nejdražší svatbu historie. Ani to ale nepřineslo manželům štěstí a jejich sňatek skončil roku 1996 rozvodem.