Šest nejhůře placených profesí v roce 2021

Minimální měsíční mzda stoupla v tomto roce na 13.350 korun měsíčně. V Česku ji pobírají asi 4 procenta zaměstnanců, plat spousty dalších se ale pohybuje velmi blízko k této hranici. Kterých 6 zaměstnání v Česku patří k těm nejhůře ohodnoceným?
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
5/1/2021 1:00 AM

1. Uklízečka

I když by bez jejich práce téměř nic nefungovalo tak, jak má, uklízeči a uklízečky jsou dlouhodobě nejhůře placeni. Jejich měsíční plat je v průměru 16 000 korun, při výkonu práce v soukromých firmách ale jejich mzda klesá i na necelých 15 a půl tisíce za měsíc, tedy téměř na hranici minimální mzdy.

2. Vrátný

Vrátní a pracovníci ostrahy vykonávají poměrně rizikové povolání a často musí pracovat v noci, práce jim tedy výrazně zasahuje do osobního života. I s příplatky za noční směny se však plat vrátných a pracovníků ostrahy pohybuje jen kolem 16 500 korun a tyto profese jsou tím pádem druhými nejhůře placenými u nás.

3. Šička

Švadlena nebo šička je tradiční a svým způsobem velmi náročné povolání, kde navíc není pravidlem, že pracovní doba končí po osmi hodinách práce. Ručně šitým oděvům navíc silně konkurují velké obchodní řetězce, které chrlí množství levných oděvů. Průměrná měsíční mzda dosahuje jen asi 16 a půl tisíce korun.

4. Číšník, servírka a pomocný kuchař

Ještě do předloňska byli za svoji práci nejhůře placeni číšníci a servírky. Od té doby jejich mzda mírně stoupla a momentálně je jejich měsíční příjem ve výši 19 až 23 tisíc korun měsíčně. Mnoha z nich proto skutečně zajišťuje decentní živobytí spropitné, na které koneckonců zpravidla spoléhají i jejich zaměstnavatelé. Podobný plat mají také pomocní kuchaři.

5. Doručovatel zásilek

Oproti předchozím létům došlo mimo jiné díky několika stávkám ke značnému zvýšení měsíčního platu doručovatelů, i přesto se toto fyzicky i duševně náročné povolání nadále řadí z hlediska platu na nejnižší pozice žebříčku. Nyní je jejich průměrná mzda ve výši asi 21 000 korun.

6. Pomocný dělník a dělník ve výrobě

Průměrná mzda dělníků ve výrobě v posledních letech stoupla téměř dvojnásobně, i tato profese se ale nadále řadí mezi ty nejhůře placené s průměrnou měsíční mzdou ve výši necelých 22 a půl tisíce korun. O výši platu rozhoduje také kvalifikace, plat nekvalifikovaných dělníků tak může klesnout i k 16 tisícům korun měsíčně.

No items found.