Pět nejúspěšnějších náctiletých podnikatelů

Od vlastního podnikání nás často odradí nedostatek odvahy a sebelepší nápady tak mohou zůstat zcela nevyužity. Obzvlášť těžké je začít podnikat v situaci, kdy už pracujeme na plný úvazek a máme rodinu. A co teprve, když naše příjmy naopak tvoří akorát kapesné od rodičů, nejsme ani plnoletí, ale v hlavě máme milionový nápad? Tito teenageři, kteří se nebáli splnit si svůj sen, nás mohou v mnoha směrech inspirovat.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
13/4/2019

1. Akshay Ruparelia

Mladý britský podnikatel indického původu vedl již ve svých 19 letech společnost Doorsteps zabývající se prodejem realit v hodnotě 12 milionů liber (asi 356 milionů korun). K tomuto jmění přišel díky proklientskému přístupu, na který nejsme u realitních společností zvyklí – u realit prodaných jeho společností se totiž poplatek makléři nevyměřoval podle ceny nemovitosti, ale byl stanoven jednotný poplatek, a sice 99 liber, tedy necelé 3 tisíce korun. Dostupnost služby umožnila společnosti mnohonásobně vyšší prodeje, než se podaří průměrné realitní společnosti, a udělala tak ze svého mladého zakladatele milionáře. Ten však dále žije se svými hluchými rodiči a odmítl i nabídku studia na Oxfordu, aby se o ně mohl starat.

2. Mikaila Ulmer

Nyní čtrnáctiletou dívku z amerického Austinu pobodaly v jejích čtyřech letech včely a od té doby z nich měla hrůzu. Rodiče se rozhodli tomuto strachu čelit tak, že ji seznámí s tím, jak včely žijí a jak jsou pro přírodu i člověka důležité. Brzy na to začala s pomocí rodičů vyrábět domácí medové limonády podle 60 let starého rodinného receptu, prodávat je na jejich dvorku a dodávat je do místních bister, aby část výdělku věnovala organizacím zabývajícím se ochranou včel. V roce 2015 projevil o její limonády s názvem Me & The Bees zájem supermarketový gigant Whole Foods a od té doby se nabídky jen hrnou. Momentálně se ročně prodá 400 tisíc jejích limonád ve více než 500 obchodech a Mikailino jmění je odhadováno na 11 milionů dolarů, tedy čtvrt miliardy korun.

3. Noa Mintz

Hlídání dětí je poměrně častá brigáda pro mladé dívky, vybrat vhodnou chůvu však není pro rodiče vždy snadné. Dívka z New Yorku si tohoto problému všimla v pouhých dvanácti letech, kdy získala první zkušenosti s touto brigádou. Rozhodla se poskytovat zprostředkovatelské služby pro rodiče a chůvy založené na databázi brigádnic, kterým bude nabízena práce v rodinách, které shání hlídání pro své děti, podle požadavků obou stran. Svoji společnost pojmenovala Nannies by Noa a po několika letech přenechala její vedení expertce, aby se mohla soustředit na své studium. I přesto jí tento nápad ročně vydělává půl milionu dolarů, tedy asi 950 tisíc korun měsíčně.

4. Ben Pasternak

Devatenáctiletý mladík nedokončil ani střední školu, přesto však patří mezi nejúspěšnější náctileté podnikatele. Když mu bylo 14 let a nudil se během hodiny biologie, dokončil svoji první mobilní aplikaci, hru Impossible Rush, která se vzápětí virálně rozšířila. Následovala podobně úspěšná hra Impossible Dial. Obě hry předběhly počtem stažení i aplikace jako Tinder či Twitter. O rok později vyvinul už za podpory investorů platformu Flogg, kde mají uživatelé možnost prodávat a nakupovat různé zboží od ostatních. V 17 letech se stal spoluzakladatelem společnosti Monkey, která umožňuje svým uživatelům videohovory a seznámení se s novými lidmi. Jeho jmění momentálně přesahuje 4 miliony dolarů, v přepočtu 91 milionů korun.

5. Henry Patterson

Tento britský chlapec je jedním z nejmladších spisovatelů a podnikatelů současnosti. Před pěti lety, když sotva oslavil své deváté narozeniny, začal prostřednictvím internetového obchodu s prodejem vlastních směsí originálních cukrovinek – například cukrových červů v jedlé hlíně. A protože v jeho představách cukrovinky prodávali myška Pip a sova Sherb, rozhodl se o nich napsat knížku. Tu pojmenoval The Adventures of Sherb and Pip (Dobrodružství Sherba a Pipa). Zanedlouho začal jeho obchod nazvaný Not Before Tea nabízet i další zboží pro děti – oděvy, batohy, hračky. Po prvním roce Henrymu vydělal 80 tisíc liber, v přepočtu téměř 2.4 milionu korun. Pip a Sherb se dočkali další knížky v roce 2016. Henry se v současné době věnuje svému projektu Young & Mighty, který pomáhá dalším teenagerům začít podnikat.